Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayacağınız 10 Taktik

3 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Siz de kilo vermekte zorlanıyor musunuz? İçtiğiniz su bile bünyenizde kilo artışına mı sebep oluyor? Aslında doğru adımlar atarak, kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. dergiCE sizlere doğru kilo yönetimi için uygulayacağınız 10 taktik listesi hazırladı.

1. Kilo Vermeyi Mantığınıza Oturtun

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayacağınız 10 Taktik

İlk olarak yediğiniz şeylerin çok düşük kalorili olmamasına özen göstermelisiniz. Aslında kilo vermenin mantığını oturttuğunuz zaman gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yakmış olduğunuz kaloriden daha az kalorili yiyecekler yerseniz kilo verirsiniz. Bunun diyetteki ismi kalori açığı yaratmaktır. Düşük kalori ile beslenmenin vücudumuzda yarattığı halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve kas kaybı gibi tahribatlar bizim hayat enerjimizi de etkilemektedir. Midenizi de düşünmeli uzun bir süre aç kalmaktansa sık sık yiyerek metabolizmayı diri tutmalısınız.

2. Geç Saatler Sizin Düşmanınız

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayacağınız 10 Taktik

Biliyorsunuz ki, geç saatlerde herkes bir şekilde kendini buzdolabının önünde bulmuştur. Yatmadan önce yenilen yemekler hem mideniz için çok zararlı olacaktır hem de kilo vermenizi ciddi bir şekilde engelleyecektir. Akşam yemeğinden sonra bir şey yememelisiniz diye bir uyarı da bulunmuyoruz. Ama gece yatmadan 2 veya 3 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Bu da sizin kas kaybınızı önleyecek ve sağlıklı kilo vermek için en ideali olacaktır.

3. Sporu Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayacağınız 10 Taktik

Hemen hemen herkesin başına ‘’ Pazartesi başlayacağım!’’ deyip de diğer hafta sporu bırakmak gibi bir olay gelmiştir. Unutmayın ki spor, 1 ay dişinizi sıktığınız zaman sizin için bir alışkanlık haline gelecektir. Daha fazla fiziksel aktivite, daha fazla kalori kaybı ve doğru kilo verme! Bununla birlikte daha fazla kalori yakımı midenizin de boş durmayacağı anlamına gelmektedir.

4. Su İçmek, Kilolarınızı Dengeler

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayacağınız 10 Taktik

Suyun kilo vermek dışındaki yararlarını hepimiz az çok duyduk, okuduk, biliyoruz. Peki suyun kilo kaybındaki rolü nedir? Böbreklerin görevi, zararlı maddeleri süzerek vücuttan atmaktır. Bunun için de suya ihtiyaç vardır. Su eksikliği sonucunda böbrek bu görevi yapamaz ve karaciğer ekstradan çalışmaya başlar. Yağı, beynimiz ve vücudumuz için kullanılabilir enerjiye dönüştürür. Ama karaciğer böbrekler için çalıştığı vakit bu görevi tam anlamıyla yerine getiremez. Sonuç olarak vücutta her organın bir görevi vardır ve bunun için suya ihtiyaç her zaman vardır.

5. Kahveyi Es Geçmeyin

Birçoğunuzun ‘’kahvenin kilo vermekle ne ilgisi var?’’ dediğini duyuyoruz. Kahvede uyarıcı bir madde olan kafein vardır. Kafein’in bazal metabolizma hızını arttırma özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Kahve, düzenli bir diyet programı ve rutine oturtulmuş bir spor takvimi ile kilo vermenizi kolaylaştırır. Size bir tavsiye; spor yapmadan 1 saat önce kahvenizi içerseniz daha çok kalori yakarsınız! Haydi şimdi paket paket kahve almaya!

6. Lifli Gıdalar Diyet Listenizde Hep Olsun

Lifli besinler diyetinizin en başında olması gereken yiyeceklerdir. Çünkü lifler metabolizmayı hızlandırır ve sindirilemeyen besinlerdir. Sizin düzenli bir boşaltım sisteminizin olması da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Midenizde jel tabakası oluşturur. Bu tabaka tokluk hissi verir ve yemek yeme ihtiyacınızı erteler.

7. Yeşil Sebzelere Ağırlık

Sebzeleri sevmeyenler için zor bir durum fakat sebzeler diyet programının olmazsa olmazıdır. Diğer besinlerle birlikte metabolizma hızını arttırması bakımından önem taşır. Yeşil sebzeleri tüketmek vücudunuzu yormayacak ve kolaylıkla kilo verme işlemini hızlandıracaktır. Sadece spor yapmakla kalmayıp diyetinize yeşillikleri de eklerseniz kilo veriminizden artı puan kazanacaksınız.

8. Paketli Gıdalardan Uzak Durun

Paketli gıdalar sadece diyet yapan insanlar için tehlikeli değil. Diyete ihtiyacı olmayan insanlar için de oldukça zararlıdır. Obezitenin de artışı, paketli gıdaların çoğalmasıyla doğru orantılıdır. Çünkü içerisinde bulunan katkı maddeleri ve bağımlılık yapan tuzlar kilonuza destek değil köstek olacaktır. Diyeti programınızda olmaması gerekenlerin başında gelen paketli gıdaları evinize sokmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle diyet ürünü diye satılan paket gıdalara aldanmamak gerekiyor, çünkü çoğunun içinde şeker oranı çok yüksek oluyor. Kısaca tüm paketlenmiş ürünlere dikkat edin, zayıflamak isterken kilo almayın!

9. Atıştırmalıklarınız Sağlıklı Olsun

Sadece 3 ana öğünün olduğu bir rutin sizce de insanı çok acıktırmaz mı? Bunun yerine abur cubur değil, sağlıklı atıştırmalıklarınız çantanızda yerini alsın. Taze meyve, lor peyniri, yulaf ezmesi gibi besinler sizin için doğru olacaktır. Biraz hacmi büyük olsa da içindeki besin değeri kilonuz açısından sizin dostunuz.

10. Omega-3’ü Unutmayın

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayacağınız 10 Taktik

Doğru kilo yönetimi için uygulayacağınız 10 taktik arasında en önemli adımlardan biri balık tüketmek. Sebze, lifli gıdalar derken Omega-3 açısından zengin olan balığı diyet listenize eklemeyi unutmamalısınız. Sadece Omega-3 değil aynı zamanda yağ ve protein kaynağıdır. İçinde bulunan yağlar, sizin kilo vermenizi kolaylaştıracak. Haftada 2 veya 3 kez balık tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle somon, sardalye ve hamsi Omega-3 ve Omega-6 açısından oldukça zengin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak