Doğru Bilinen Yanlışlar

1 dk okuma süresi


3
8 Paylaşım, 3 puan
Doğru Bilinen Yanlışlar
Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir doğru, sonsuza dek tekrarlanabilir olmalıdır. Ve bilgi, mutlak doğrudur. Yanlış bilgi olmaz, ancak yanlış sanı olabilir. Sonuçta hayat okulundayız, doğru bildiğimizi sandığımız şeyler, yanlış bildiklerimiz olabilir. Çoğu insan yanlış bilgi diyerek, daha yolun başında yanılgıya düşmektedir. İdeolojik görüşlerde, doğru bilinen yanlışlar ve yanılgıların cabasıdır!

İdeoloji, bilimsel, toplumsal ya da siyasal bir öğreti oluşturan, ülkü olarak da benimsenebilen, kişi ve kurumların davranışlarına yön veren düşünceler bütünüdür denilebilir. Genelde kelimelerin sonuna -izm gelerek ifade edilmektedirler. Darwinizm, Marksizm, Komünizm, Radikalizm vs… Elbette kitapları okurken, fikir jimnastiği yaptıkları için yazara saygı göstermek gerek. Fakat burada unutmamız gereken yer, ideolojilerinde değişken olabileceğidir. Çünkü ideolojiler kesin bilgiler değildir. Sonuçta öne sürülen görüş belirli bir süre sonra yanlış olduğu anlaşıldığı için boşluğa düşebiliyor. Yani ideolojik görüşlerde birileri tarafından öne sürülen sanılardır.

Hayat okulunda yenilik ve yenilenme şarttır! Beyin hücrelerimiz hariç, tüm hücrelerimiz yenileniyor. Dün ile bugün arasında dağlar kadar fark var. Kendimizi tanıyarak başlayabiliriz. Sorgulayarak, belirli temel prensiplerimizden süzerek, bilgi üstüne bilgi koyabiliriz.

Gönül ister ki, fikirler konuşulsun, ama bakıyorum siz donanımsızsınız bayım.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
7
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir