Dijital Platform Bağımlısı Olduk!

2 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan

Evet, X kuşağı, Z kuşağı derken şimdi de #Hashtag Nesli ile karşı karşıyayız. Yarısından fazlası çevrimiçi video izleyen, neredeyse tamamına yakını dijital müzik dinleyen Hashtag Nesli için Avrupa, Amerika, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi 10 ülkede 7 binin üzerinde kişi ile görüşülüp bir araştırma yapılmış. Hashtag Neslinin Yükselişi isimli araştırmaya katılanların %34’ü e-kitap okurken, önemli bir kısmı da oyunlar oynuyor. Bu nesil, internet ve bilgisayar bağımlısı olduklarından yakındığımız gençleri bile geride bırakmış durumda. 35 yaş üstü olarak tanımlanan #Hashtag Nesli, tam bir dijital platform bağımlısı olma yolunda hızla ilerliyor.

Küresel yönetim danışmanlık şirketi Bain & Company’nin yaptığı araştırmaya göre, kullanım alışkanlıkları farklılık gösteren, belli bir yaşın üzerinde dijital medya kullanıcıları ortaya çıktı. Araştırmacılar bu kullanıcı kitlesini “#Hashtag Nesli” olarak isimlendirdiler. Hashtag Nesli, internetten öncesini hatırlamayacak kadar genç olan ve adına ‘dijital doğanlar’ denilen kullanıcılar ile dijital medyayı içeriğin birinci adresi olarak kabul eden 26 yaş üzeri ve adına ‘dijitale geçenler’ denilen kullanıcılar oluşturuyor.

Dijital platform mecralarında medyayı tercih eden kitlenin kullanım alışkanlıklarından yola çıkarak içerik üreten sektöre yol gösteren araştırma, çok önemli yer tutuyor. Öncelikle dijital formatta üretilen içeriğin sektörde üstünlüğünü ilan ettiğini ortaya koyuyor. Son derece düşük kar marjlarının geçerli olduğu bu pazarda ayakta kalmak için dijital formatlara yatırım yapılması ve gelir kalemlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Üretilen içeriğin kullanıcılara ulaşabilmesi için de ‘hızlı ağ erişimi’ alanında yatırım yapılması gerekiyor.

Bain’in araştırması gelişmiş olan ülkelerde tüketicilerin %70’inin akıllı telefonu, %47’sinin ise tablet bilgisayarı olduğunu gösteriyor. Akıllı telefon oranı yaşları 15 ila 18 olan gençler arasında %84’ü buluyor.

Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya gibi gelişmiş ekonomilerde medya pazarı belli bir alana odaklı hareket ederken, gelişmekte olan pazarlarda fırsatlar büyüyor. Gerek genç nesil, gerekse akıllı telefonların ve internet bağlantısı olan cihazların eskiye oranla daha kolay erişilir olması gelişmekte olan ülkelerde #Hashtag Nesli’nin giderek büyümesine neden oluyor. Bu nesle hitap edebilmek ve fırsatları iyi değerlendirebilmek için medya şirketlerinin üç alana odaklanmaları gerekiyor.

Bunlardan ilki; doğuştan dijital formatlara yatırım yapmak. Büyük başarı kazanan oyunlara bakıldığında, 2048 ve Flappy Bird, birer yazılımcı tarafından sadece birkaç gün içinde yazıldı. İkinci olarak, gelir getiren unsurlar yeniden değerlendirilmeli. Belki de ‘müşteri-ödemeli’ ve ‘reklam’ üzerinden gelir getiren iş modelleri arasında hassas bir denge kurmak en iyisi. Son olarak; içerik ve iletişim ağları arasındaki bağın güçlendirilmesi gerekiyor. Yüksek kaliteli üçüncü akım video, oyun ve müzikler yeni teknoloji yatırımlarını gerektiriyor. Gelişmekte olan ülkelerden araştırmaya katılanların %46’sı farklı ağ hızlarına farklı ücret ödemeye sıcak bakarken, %31’i yüksek hızda bir bağlantı için ekstra para ödeyebileceğini ifade ediyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?