Derin devlet mi, çete mi?


DEVLET KAVRAMI
DEVLET KAVRAMI

“Bugün bir yıldız daha kaydı.” Bu sözü değerli ve ardından hayırla yâd ettiğimiz kimseler için söyleriz. Önemli olan ise, insanların ömrünü nasıl tükettiğidir. Eğer kayda değer yaşarsanız, tarihe bir yıldız gibi yazılırsınız.

Değinmek istediğim konu bugün itibariyle Türkiye’de çok büyük 2 değerli insan daha öldürüldü. Suçlular ise faili meçhul (!) İsim vermeyeceğim ama sizlere Türkiye’de ki yıllardır çözülemeyen derin ilişkiler müdürlüğünden biraz bahsetmek istiyorum.

Bir ülkede derin devlet olmazsa olmaz, devletin polisinden askerine, savcısından hakimine kadar bu kurumlar aslında derin devlettir. Yanlış anlamayın, olayları hızla resmi kurumlarıyla aydınlatan devletten bahsediyorum. Ancak burada odak noktası devletin organlarının kanunlara uyarak bu olayları çözümlemesidir. İşte o zaman hiçbir olay da faili meçhul olarak kalmayacaktır.

Eğer derin devlet olmazsa, işte o zaman ülkede derin çeteleşmeler başlar. Tabi ki bu çetelere bir siyasetçi, bir iş adamı yada bir devlet memuru karışabilir. Peki bu ikisini nasıl ayıracağız derseniz; cevabı oldukça basit: KANUNLARA UYMAK! Evet kanunlara, yazanlarda dahil herkes uyarsa; yazılı yasalardan, geleneksel yasalara doğru adım atmışız demektir.

Diyebilirsiniz ki, yazılı yasalar şart mı? İngiltere’de yazılı anayasa yok şu an… Şart değil ancak olaylardan sonra, toz duman içerisinde, kime güveneceğinizi kestiremediğiniz zamanlar olur; işte böyle durumlarda kanunlara bakmak gerekir. Kanunlar ise devletin önceki tecrübelerinden ders çıkarması ve kaydetmesi demektir.

Aklınıza başka bir soru daha geldi biliyorum, ama en kötü devlet, devletsizlikten iyidir!

Sonuç olarak, eğer bir ülkede (belirsiz) ölümler artmaya başlamışsa, derin çeteleşmeler artmış demektir. Buda devletin işlevini yapamadığı yada yaptırılmak istemendiğini gösterir. O zaman akıllı bireyler -aynı zamanda vatandaş ve seçmen- olarak bizler, bunun hesabını ortalığı yıkarak sokaklarda değil, sandıkta veririz! Böylece siyasetçilerin, geçici olarak devlete süreli hükmettikleri halde; yıllarca devlet içinde çeteleşmesine de fırsat vermeyiz!.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim