Gerçek Derin Devlet Nedir? Nasıl Olmalıdır?

1 dk okuma süresi


11
9 Paylaşım, 11 puan

Derin devlet terimini mutlaka duymuşuzdur. Ancak ne kadar derinde de olsa, aslında korkulacak bir durum yoktur. İnsan bilmediği şeyden korkar. Gelin gerçek derin devlet nedir ve nasıl olmalıdır? birlikte göz atalım.

“Bugün bir yıldız daha kaydı.” Bu sözü değerli ve ardından hayırla yad ettiğimiz kimseler veya şehitler için söyleriz. Oysa önemli olan ise, insanların ömrünü nasıl tükettiğidir. Eğer kayda değer yaşarsanız, tarihe bir yıldız gibi yazılırsınız. Aksi takdirde silinir gidersiniz.

Değinmek istediğimiz konu bugün itibariyle Türkiye’de çok büyük 2 değerli insan daha öldürüldü. Suçlular ise faili meçhul (!) İsim vermeyeceğim ama sizlere Türkiye’de ki yıllardır çözülemeyen derin ilişkiler müdürlüğünden biraz bahsetmek istiyorum.

Bir ülkede derin devlet olmazsa olmaz, devletin polisinden askerine, savcısından hakimine kadar bu kurumlar aslında derin devlettir. Yanlış anlamayın, olayları hızla resmi kurumlarıyla aydınlatan devletten bahsediyorum. Ancak burada odak noktası devletin organlarının kanunlara uyarak bu olayları çözümlemesidir. İşte o zaman hiçbir olay da faili meçhul olarak kalmayacaktır.

Eğer derin devlet olmazsa, işte o zaman ülkede derin çeteleşmeler başlar. Tabi ki bu çetelere bir siyasetçi, bir iş adamı yada bir devlet memuru karışabilir. Peki bu ikisini nasıl ayıracağız derseniz; cevabı oldukça basit: KANUNLARA UYMAK! Evet kanunlara, yazanlarda dahil herkes uyarsa; doğru adım atmışız demektir.

Diyebilirsiniz ki, yazılı yasalar şart mı? İngiltere’de yazılı anayasa yok şu an… Şart değil ancak olaylardan sonra, toz duman içerisinde, kime güveneceğinizi kestirmeniz zor olur; işte böyle durumlarda kanunlara bakmak gerekir. Kanunlar ise devletin önceki tecrübelerinden ders çıkarması ve kaydetmesi, bunu bir doktrine (kurala) bağlaması demektir.

Aklınıza başka bir soru daha geldi biliyorum, ama kanunlar yavaş da işlese, muhakkak adalet yerini bulacaktır. Kısaca büyüklerimizin dediği gibi; en kötü devlet, devletsizlikten iyidir!

Sonuç olarak, eğer bir ülkede (belirsiz) ölümler artmaya başlamışsa, derin çeteleşmeler artmış demektir. Buda devletin işlevini yapamadığı yada yaptırılmak istenmediğini gösterir. O zaman akıllı bireyler -aynı zamanda vatandaş ve seçmen– olarak bizler, bunun hesabını ortalığı yıkarak sokaklarda değil, sandıkta veririz! Böylece siyasetçilerin, geçici olarak devlete süreli hükmettikleri halde; yıllarca devlet içinde çeteleşmesine de fırsat vermeyiz!.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?