dergiCE 27 Mart Özel: Dünya Tiyatrolar Günü

2 dk okuma süresi


6
9 Paylaşım, 6 puan

UNESCO bünyesinde 1948’de tiyatro ve dans uzmanları tarafından kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI), 1961 yılında almış olduğu bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak ilan etmiştir.

27 Mart günü, her ülkenin tiyatrocuları tarafından hazırlanan bir bildiri sahnelerde okunur. Türkiye’de tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi ise, Muhsin Ertuğrul yazmıştır. Tiyatrolar o gün halka ücretsiz gösteri imkanı sunarlar ki burada amaç halkın tiyatroya ilgisini çekmektir.

Dünya Tiyatro Tarihi

Tiyatro tarihinin başlangıcı ise şaibelidir, üzerine yapılan tartışmalar hala devam etmektedir. Kimleri ilkel insanların avlarını yakaladıktan sonra sergiledikleri sevinç gösterisinde yaptıkları taklitleri başlangıç olarak kabul etse de genel olarak Antik Yunan tiyatronun ana vatanı olarak kabul edilir.

Tiyatronun, bağ bozum tanrısı olan Dionysos şenliklerinde ortaya çıktığı ve ilk olarak dine hizmeten temsiller yapıldığı yaygın bir görüştür. Bununla ilgili olarak daha önce hazırlanmış olan Dionysos Şahidim Olsun Ki! içeriğine göz atabilirsiniz.

Antik Yunan’da oynanan tiyatro oyunlarında oyuncular devasa maskeler takarlarmış. Tiyatronun simgesi gülen ve üzülen maskeler buradan gelmektedir.

Tiyatro yapısı gereği harekete, konuşmaya ve müziğe bağlıdır. Tiyatro türleri kronolojik sırası ile trajedi, komedi, dramdır. Trajedi ve komedinin harmanı olan dram son türdür.

M.Ö. 4. yüzyılda “Hellenistik Çağ” tiyatrosunda ilk kadın sanatçılar rahibelerden kurulu kadınlar korosundan oluşmuştur (Nutku, 2009: 108). Hrosvitha (935-1002), tiyatro tarihinde bilinen ilk kadın yazardır. Altı Latince komedi yazmıştır. İlk müslüman Türk kadın tiyatrocu ise 1902-1941 tarihleri arasında yaşamış olan Afife Jale’dir.

Ülkemizde batılı anlamda yazılan ve sergilenen ilk tiyatro oyunu Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre eseridir. 1873 senesinde Gedik Paşa Tiyatrosu’nda Güllü Agop Kumpanyası tarafından ilk gösterimi yapılmıştır. Bu gösterimden sonra halkın galeyana gelip başlattıkları gösteri sebebi ile Namık Kemal tutuklanarak Magosa’ya sürülmüştür.

Dünya tiyatrolar günümüz kutlu olsun!

Dünya Tiyatrolar Günü Mesajları

  • Sanattan mahrum bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (Mustafa Kemal Atatürk)
  • Tiyatro, sanatın tümü gibi bir okuldur. Eğitir, geliştirir insanı, dünyasının sınırlarını genişletir. (Sabahattin Kudret Aksal)
  • Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez. (William Hazlitt)
  • Tiyatro bir şehrin ocak başıdır. Orada en güzel masallar söylenir, en gerçek sözler duyulur. (Muhsin Ertuğrul)
  • Tiyatro, toplum kültürünün aynasıdır. Tiyatro, kalp perdesini açan bir sanattır. Gönüller arasında bağ kurar. (Anonim)

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?