Denizanalarının ilginç özellikleri


Denizanası Özellikleri Nelerdir?
Denizanası Özellikleri Nelerdir?

Hydrozoa ve Scyphozoa sınıflarında bulunan denizanası, deniz ve okyanusların eski sakinlerindendir. Yaklaşık olarak 650 milyon yıldan beri yaşamlarını sürdürdükleri biliniyor. Keşfedilmiş 2000’den fazla denizanası türü vardır. Bunlardan 70’i insana zarar verebilir. Ölü deniz anaları bile sokabilmektedir. Bilim adamlarına göre henüz keşfedilmemiş 300.000’den fazla denizanası türü olabileceğine inanılıyor.

Tatlı ve tuzlu suda yaşamalarına göre çeşitlilik gösterirler. Beyin, kalp, kemik gibi organ ve uzuvları yoktur. Omurgasızdır ve vücutlarının %95’i sudur. Gövdelerinden ışık yayarlar ve bu özellikleri bilime de malzeme olmuştur. Hatta ışık yayan denizanaları kontakt lens yapımında kullanılmıştır.

Üreme şekilleri hiçbir canlıya benzemez, yalnızca kendilerine hastır. Yenilenme yani rejenerasyon ile üreyen bu canlılar, ilginç bir şekilde kendisini klonlayabilmektedir. Temel besinleri mikroskobik küçük deniz canlıları ve planktonlardır. Sakince medcezir hareketleri ile rüzgarın şiddeti ve yönüne bağlı yol almaktadır. Üstün korunma sistemine sahip yaratılışı ile suda ve karada bulunan en ölümsüz canlılar denizanalarıdır diyebiliriz.

Denizanası bölümleri ve özellikleri

Denizanaları balık değildir. Vücutları 6 kısıma ayrılır. Bunlar; ağız, dokungaçlar, oral kol, gövde, mide ve yumurtalıktır. Bir ağzı ve bir anüsü bulunmaktadır ve ağızları aynı zamanda anüsleridir, yani yedikleri yerden dışkılarını çıkartırlar.

Bu dokungaç yada kamçılar küçük keseciklerle kaplıdır. Keseciklerin içi acı duyulmasına neden olan toksin madde ya da zehirle doludur. Denizanası ile herhangi bir temas durumunda bu toksinler insan vücuduna yapışır.

Ölü bir denizanasından korkmamazlık yapmayın. Çünkü ölü iken de tüm dokunaçlarında milyonlarca zehir hücresi bulunan denizanası ölü iken de sizi zehirleyebilir. O saydam ve yumuşak yapılarının aksine içlerinde öldürücü zehire sahiptirler.

Herhangi bir denizanası sokması durumunda öncelikle sakin olunmalı ve sudan hızlıca çıkılmalıdır. Daha sonra yaranın bulunduğu yer sirke ile dezenfekte edilmeli, eğer sirke yoksa deniz suyu ile el değmeden temizlenmelidir. Sirke ile temizlemek her zaman fayda vermeyebilir, bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna görünülmesi tavsiye edilir.

Dünyanın en tehlikeli denizanaları; Fizalya denizanası, kutu denizanası, Irukandji denizanası, deniz ısırganı ve aslan yelesi deniz anasıdır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç
Okyanus

Bulunduğun kıyıdan ayrılmazsan okyanusun ötesindeki adalara asla ulaşamazsın. Artık, okyanuslara açılmak geliyor içimden. Biliyorum ama kavuşmalar ayrılıktır bazen…

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim