Demir gibi Türkiye!


Demir Gibi Türkiye
Demir Gibi Türkiye

Başlığı, Sağlık Bakanlığının en önemli çalışmalarından biri olan koruyucu demir tedavisi kampanyasının sloganından aldık. Kampanya 4 ayını doldurmuş tüm bebeklere demir içeren damlalar verilmesini amaçlıyor. Aile hekimleri bölgelerindeki bebeklere ilaçları ücretsiz ve ısrarcı bir şekilde dağıtıyor. Genç nüfusa hitabeden bir dergide bebek ilacının ne işi var diyen kardeşlere cevap: Anlatacağımız nedenlerden ötürü demir meselesi memleket meselesidir…

Malumunuz evlenmek ve ana baba olmak için 30’lu yaşları beklemek –dinen, örfen vs sebeplerle- bize ait bir görüş değildir. Demir dünya üzerinde en fazla bulunan 4 elementten biri ama dünyada 2 milyar insanda demir düzeyi olması gerekenin altında. Ailenizdeki hanımlara sorun 10 bayanın 7-8’inde demir eksikliğine bağlı kansızlık olduğunu göreceksiniz.

En çok kırmızı et, yeşil renkli sebzeler, pekmez ve tarhana da bulunan demir, ince bağırsaktan emilip kullanılacağı organlara dağıtılıyor. Emilimle ilgili önemli bir ayrıntı var, bu demir aslında çok nazlı bir element; öncesinde ve sonrasında alınacak gıdalar -özellikle süt ve ürünleri- demir emilimini engelliyor, demir emilemeden bağırsaklar yoluyla atılıyor bu yüzden gelişen yan etkilerde cabası.

Demiri en çok hematopoetik sistem (kan yapımı) kullanıyor. Kanı oluşturan eritrosit isimli hücrelerin fonksiyonel özelliklerini sağlayan hemoglobin demirden yapılıyor. Kansızlıkta halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk yapıyor. Zihinsel fonksiyonlar olumsuz etkileniyor. Saymaya kalksanız derginin hacmini geçecek kadar hastalıkla ilgisi gösterilmiş.

Vücutta tüm faaliyetler belli reaksiyonların bütünleşmesi ile oluşuyor, bunları hızlandıran enzimlerin kofaktörü (yardımcısı) olan demirin eksikliği beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Zekayı ifade eden IQ puanında %5-10 civarı kayıp gösterilmiş. Diğer sistemlere ait bozukluklar demir desteği ile düzelirken beyne ait problemler kalıcı olabiliyor. Ayrıca önemle belirtelim ki demir eksikliğinde “skolastik düşünce” de geri kalıyormuş! aman dikkat..

Serum demiri düzeyi düşüklüğü; üst solunum yolu, gastrointestinal (mide-barsak) sistem ve kulak enfeksiyonları, menenjit, tüberküloz ve zatürreye yatkınlığı da artırıyor. Avuç dolusu parayı, faydası/zararı tartışmalı bağışıklık güçlendiricilere aktaranlara duyurulur.

Merak edenler arama motorlarına “demir eksikliği” yazıp yüzlerce maddelik tabloyu endişe ile inceleyebilirler. Biz kampanyaya dönelim, devlet baba dört ayını doldurmuş bebeklerin ailelerine demir damlası veriyor ve bunu 1 yaşına kadar kullanmasını istiyor. İlaç özellikle karın ağrısı, ishal, kabızlık gibi yan etkiler yapabiliyor. Bunun yerine kan tahlili yapsak ezbere ilaç kullanmasak diyenler olabiliyor, ancak bebeklerin kesin bilinen fizyolojik özellikleri nedeniyle kan düzeyleri 4. ayda en alt düzeye iniyor. Annelerde yaygın kansızlık olan bizimki gibi memleketlerde bu durum daha vahim. Bu nedenle tetkik eziyeti ve masrafı gerçekten gereksiz.

Doğal demir kaynaklarından bebeklerin ayına uygun olanlarını düzenli tüketmek tabii ki önemli ama sadece bu yolla tüm açığı kapatmanız için her gün 1-2 kg et yada 3-5 lt pekmez tüketmeniz gerekiyor diyelim. En iyisi siz ruhunuzdaki ‘doğalcı’ muhalefet rüzgarlarına yenilmeyen demir damlasını çocuğunuzun ağzına damlatıverin…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim