Çörek otu faydaları nelerdir? Çörek otu nasıl tüketilir?


Çörek Otu Faydaları Nelerdir?
Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek otu, dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan ve bilinen bir bitkidir. Ayrıca Ortadoğu ülkelerinde yüzyıllar boyu çörek otu bitkisi ve yağı birçok hastalığın tedavisi için kullanıldığı bilinmektedir. Bu sebeple, bu ülkelerde çörek otuna “kutsanmış tohum” denilmektedir.

Çörek otu ile ilgili yapılan araştırmalarda 2 çeşit yağ bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu iki yağdan %45’si iltihap önleyici özelliğe sahip antienflamatuar yağı ve %33 oranında da uçmayan yağ bulunmaktadır. Araştırmalara göre, çörek otunun uçucu yağı eklem hastalıklarının iltihabını yok etmede etkili olmaktadır. Çörek otu özünün ise prostat, cilt ve meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişmesini yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Sayısız yararı olan çörek otunun en bilinen etkileri ağrıları hafifletmesi, astım hastalarının tedavisinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olmasıdır. Az bilinse de aşağıdaki faydalarını da göz ardı etmemek gerekir.

Çörek otu faydaları nelerdir?

  • Yüksek oranda C vitamini içerdiği için antioksidan olma özelliği bulunmaktadır.
  • Vücutta iltihap oluşmasını engeller.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi bulunmaktadır. İnsülin salgılamasını gerçekleştiren pankreasta, beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.
  • Mide zarında tahrişe sebep olan bazı durumlarda, dış etkenlere karşı mide zarını korur. Hatta bazen iyileşmesinde de yardımcı olur.
  • Çörek otu kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisi bulunduğundan nefes darlığında da rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim