Çoklu Kişilik Bozukluğunun İşlendiği 10 Film

3 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Filmlere sıkça konu olan çoklu kişilik bozukluğu, ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişinin kimliğinin iki veya daha fazla kişiliğe bölünmesi olarak ifade edilir. Eğer siz de psikolojik filmleri seviyorsanız, oyuncu kadrosuyla, senaryosuyla ve kurgusuyla akıllarda yer eden bu filmlere bir göz atmanızı tavsiye ederiz. İşte çoklu kişilik bozukluğunun işlendiği 10 film!

1. Beyza’nın Kadınları

Çoklu Kişilik Bozukluğunun İşlendiği 10 Film

Beyza’nın Kadınları, 2006 yapımı polisiye bir Türk filmidir. Başrollerinde Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü’nün oynadığı bu filmde, İstanbul’un çeşitli semtlerinde kesilmiş bacaklar bulunmaya başlar. Seri katilin peşine düşen komiser Fatih, psikiyatr olan yeni yardımcısı Doruk ile tanışır. Doruk, ABD’de özel eğitim almış bir seri katil uzmanıdır. Doruk’un eşi Beyza ise bir süredir bilinç kayıpları yaşamakta ve kayıp zamanlarının izini sürmektedir. Polis katilin peşindeyken, Beyza da kendiyle ilgili ilginç gerçeklerle yüzleşmeye başlar.

2. Gizli Pencere (Secret Window)

Stephen King romanından uyarlama olan film 2004 yapımıdır. Başarılı bir yazar olan Mort Rainey (Johnny Depp), karısının kendisini aldattığını öğrendikten sonra kafasını toplamak ve yeni romanına odaklanmak için göl kenarındaki evine yerleşir. Rainey, kendisini tek bir satır dahi yazamayacak duruma getiren bir “yazamama sendromu” ile karşı karşıyadır. Bir anda John Shooter adında gizemli bir adam ortaya çıkar ve onu kendi hikayesini çalmakla suçlar. Rainey ile Shooter arasında bir kedi-fare oyunu başlamıştır.

3. Zindan Adası (Shutter Island)

Çoklu Kişilik Bozukluğunun İşlendiği 10 Film

Başrolünde Leonardo Di Caprio’nun oynadığı 2009 yapımı Zindan Adası (Shutter Island) filmi 1954 yılında geçiyor. Suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği bir hastanedeki bir hastanın, aniden ortadan kayboluşunu soruşturmak üzere görevlendirilen iki polisin baş döndüren hikayesini konu ediyor.

4. Kimlik (Identity)

2003 yapımı bu filmde, birbirini daha önce görmemiş on kişi, şiddetli bir fırtına nedeniyle bir motele sığınmak zorunda kalır. Kısa süre içerisinde tuhaf durumlar ortaya çıkmaya başlar ve peş peşe cinayetler işlenir. Hayatta kalmak giderek zorlaşmaktadır.

5. Siyah Kuğu (Black Swan)

Çoklu Kişilik Bozukluğunun İşlendiği 10 Film

2010 yapımı psikolojik gerilim ve dram filmi olan Siyah Kuğu’da, bir gösteri için hem masum Beyaz Kuğu’yu hem de şehvetli Siyah Kuğu’yu canlandırabilecek bir balerine ihtiyaç vardır. Dansçılardan Nina (Nathalie Portman), Beyaz Kuğu için en uygun aday iken; Lily (Mila Kunis) ise Siyah Kuğu için en uygun kişiliğe sahiptir. Nina ile Lily arasında başlayan rekabet, Nina’nın kendi karanlık yanını keşfetmesini sağlayacaktır.

6. Parçalanmış (Split)

Başrolünde James McAvoy’un rol aldığı 2016 yapımı Parçalanmış (Split) filminin hikayesi, 3 genç kızın çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan Kevin tarafından kaçırılması üzerine. Kevin, kızları güvenli gibi görünen bir yere kapatır ve onlarla her defasında farklı bir kişiliğiyle iletişim kurar. Kızlar bu durumdan kurtulmanın yolunu ararken fikir ayrılıklarına düşseler de, Kevin’ın daha iyi karakterli alt kimlikleriyle iletişim kurmak en iyi yol gibidir.

7. Üç Ruhlu Kadın (The Three Faces of Eve)

Çoklu Kişilik Bozukluğunun İşlendiği 10 Film

1957 yapımı Üç Ruhlu Kadın (The Three Faces of Eve), üç kişiliğe sahip bir kadının gerçek hikayesini konu alan bir psikolojik film. Filmin başrolünü oynayan Joanne Woodward’ın bu filmdeki performansı ile Oscar ödülü kazandığını da belirtelim.

8. Sybil

Çoklu kişilik bozukluğu, Sybil filminde gerçek bir hikayeden uyarlanarak karşımıza çıkıyor. Filmin baş kahramanı Sybil, çocukluk döneminde yaşadığı travmalar nedeniyle kişilik bölünmesi yaşar. Doktor Wilbur ile yürüttükleri terapiler sayesinde, kişilikleri arasındaki geçişleri fark etmeye, yaşadığı travmalarla yüzleşmeye başlar.

9. Sapık (Psycho)

1960 yapımı olan Sapık (Psycho) filminin Türkiye’de gösterim yılı 1965’tir. Film, sevgilisiyle evlenebilmek için patronundan 40 bin dolar çalan Marion’ın, sevgilisine gitmek için yola çıktığı sırada konakladığı bir otelde öldürülmesiyle başlayan gizemli bir olayı konu alıyor.

10. Dövüş Kulübü (Fight Club)

Çoklu Kişilik Bozukluğunun İşlendiği 10 Film

Çoklu kişilik bozukluğunun işlendiği 10 film listemizin son maddesinde, 1999 yapımı olan Dövüş Kulübü yer alıyor. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena B. Carter rol almıştır. “Anlatıcı” olarak adlandırılan baş karakter, satın aldığı son model mobilyalar ile mutlu olmaya çalışan, modern yaşamın kölesi olmuş ve uyku problemi yaşayan biridir. Uykusuzluktan öleceğini düşünen Anlatıcı, doktorunun tavsiyesi üzerine kanser hastalarının grup terapisine katılır. Bu terapilerde Marla ile tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler ile… Tyler onu Dövüş Kulübü ile tanıştıracaktır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç