Çocuklarda Kekemelik Sorunu


Çocuk, seslerin, hecelerin, kelimelerin söylenmesinde istemsiz, işitilebilir veya sessiz tekrarlar ve uzatmalarla belirlenen konuşma akıcılığı bozukluğudur. Bazen bu bozukluk, konuşmayla ilgili veya ilgisiz beden hareketleri ve mimiklerle birlikte görülmektedir. Genelde kekemeliği başlatan unsurlar korku ve strestir. Onlardan fazla şey beklenildiğini bilmek en büyük baskı unsurları arasında, yani baskı ve stres altında olmaları da büyük bir etken.

Kekemelik genel olarak dil gelişiminin başladığı zamanlarda ortaya çıkan bir durum Yani özellikle 2-6 yaş arasında ortaya çıkıyor. Çocuklarda düşünme gelişimi, konuşma gelişimine göre daha önde seyreder. Bu da düşüncelerin söze dökülmesi noktasında bazı sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilir. Daha çok belirgin olduğu yaş ise genellikle 5 yaş civarıdır. Yine erkek çocuklarda kız çocuklardan daha fazla görüldüğü bilinen gerçekler arasında.

Kekemeliğin oluşmasına neden olabilecek birçok faktör var. Psikolojik, fizyolojik ve kalıtsal nedenler kekemeliğin başlıca nedenleri. Solunum bozukluğu yaşama durumu, nefes alıp vermeyi doğru bir şekilde uygulayamama da bu nedenler arasında. Ayrıca çocuğu psikososyal anlamda olumsuz etkileyebilecek çevre ve ortamlarda bulunulması, ailevi huzursuzluk ve sıkıntılar, aniden duyulan şiddetli korku da kekemeliğin sebepleri olarak belirtiliyor. Ani travma duyguları kekemeliğe yol açabileceği gibi, ailede kekeme bir bireyin de olması çocuğun onu rol model alması ile çocukta da kekemeliği başlatabilir.

Bu hususlardan sonra aileye büyük görev düştüğünü belirtmek gerek. Çocuğunun gelişim döneminde aile onu dikkatle izlemeli, herhangi bir gerilik ya da yaşıtlarından farklı konuştuğunun tespiti durumunda da mutlaka bir uzmana başvurma yolu tercih edilmelidir. Aileler çocuğun psikolojik, ruhsal ve duygusal gelişimi için sağlıklı ortamlar yaratmaya çalışmalı, daha sevecen, anlayışlı ve güvenli davranış modelleri belirlemelidirler. Ayrıca sabırlı olarak onlarla sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çocuklara yapılan baskılar “Şiddet, şiddeti doğurur!” misali ileride tekrar zararla geri döner. Çocuğun kendini ifade etme eksikliğine sebep olur. Ancak baskı uygulanmayıp, yön göstererek(anlatarak) o çocuğa yardımcı olunsa, diğer arkadaşlarına nazaran daha fazla özgüvenli olur.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim