Çocuklara Karşı Görevlerimiz


Anne-babaların Çocuklarına Karşı Görevleri
Anne-babaların Çocuklarına Karşı Görevleri

Herkesin bildiği bir söz vardır: “Eğitim ailede başlar.” Her aile çocuğunun milli ve manevi değerlere sahip, başarılı olarak yetişmesini ister. Çocuğumuzun kimlik gelişimi, eğitim-öğretim döneminde unutulmaması gereken bir oluşumdur. Çocukların kimliklerini bir manada ailelerin kimlikleri ortaya koymakta ve çocuklar aile bireylerini yansıtmaktadır. Çocuklarımızın eğitiminde anne babaya büyük görevler düşmektedir:

– Çocuklarımız arasında asla ayırım yapmamalı birini diğerinden fazla sevmemeli ve ilgi göstermemeliyiz. Anne babalar bu ayrımı yaparken bunun farkında olmamaktadırlar.

– Çocuklarımıza planlı hareket etmeyi zamanı iyi kullanmayı öğretmeliyiz.

– Çocuklarımızı asla ama asla başkalarıyla kıyaslamamalıyız.

– Çocuğumuzla baş başa konuşabileceğimiz ortamlar oluşturmaya çalışmalıyız ve onu önemseyerek dinlemeliyiz.

– Sorumluluk bilincinin gelişmesi için bazı sorumluluklar yüklemeliyiz. Mesela tatil günlerinde “bugün ailenin reisi sen ol” gibi

– Ne kadar meşgul olursa olsun, ebeveyn “günde bir öğün yemekte çocuklarıyla beraber olmaya çalışmalı” yemek esnasında tatlı konuşmalar yaparak aile içerisinde güzel bir hava oluşturmaya gayret etmeli.

– Yapmasını istediğiniz davranışları söyleme yerine göstermek daha etkili olur. Mesela kitap okumasını istiyorsanız sizi kitap okurken görmeli, büyüdüğünde, aile bireyleriyle ilgilenmesini istiyorsanız mutlaka aile bireyleriyle ilgilenin.

– Yaptığı yanlışları görmezlikten gelmemeli; yeri ve zamanı geldiğinde tatlı bir şekilde uyarıp, güzel yaptığı işlerde de teşvik etmeliyiz.

– Bazı çocuklar okula başlamadan önce istekli olduklar halde okula gitmek istemezler çeşitli mazeretler ortaya koyarlar. Bu durumda:

* Çocuğumuzun içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışmak,

* Eleştiren aşağılayan bir yaklaşım yerine sevecen bir yaklaşım gösterme,

* Her şeyden önemlisi sabırlı olmak gerekir.

Evladına, eğitimin her şeyden önemli olduğunu, kazanılan bir milyonun, bulunan elli milyondan daha kıymetli olduğunu, bazen kaybetmeyi, kazandığında da edebince sevinmeyi, sessiz kahkahaların gizemini, kitapların hazinelerini, öğret.

Gökyüzünün, yıldızların ve güneşin uçsuz bucaksız ummanların, rengarenk çiçeklerin bir tesadüf eseri olmadığını, kendini yaratanı asla unutmamayı, göz yaşlarında hiçbir utanç olmadığını ama boş yere göz yaşı akıtmamanın gerekliliğini, gecenin o muhteşem sırlarını, seherde bülbülü dinlemeyi, güldeki şebnem tanelerinin toprağa nasıl düştüğünü, yağmurun yağışındaki ahengi anlamayı, öğret.

Hata yapmanın hile yapmaktan daha şerefli olduğunu, boş kitleleri izlemeyecek gücü kullanmayı, insanları dinlemeyi ama bütün insanları dinlemeyi, bütün insanların değerli olduğunu, insanların kusurlarını aramayı değil örtmeyi, itidalden ayrılmamayı, küskünleri barıştırmayı, öğret.

Selam vermeyi ve almayı, adaletli olmayı, haklının yanında yer almayı, doğru sözlü olmayı, onurlu yaşamayı, dünyaya fazla kapılmamayı ama ihmal de etmemeyi, bakarken ibret almayı, hayal kurmayı, planlı olmayı, okumayı, geçmişten ibret almayı, çok çalışmak gerektiğini, zamana riayet etmeyi, randevularına sadık olmayı, sevgi ve sevdayı, öğret.

Üzüldüğünde dahi nasıl gülümseyeceğini, insanlara iyilik yapmayı, yaptığı iyiliği de unutmayı, isarı, düşkünlere ve yetimlere sahip çıkmayı, komşusu açken tok yatan bizden değildir’ prensibini hayatında uygulamayı öğret.

Tutumlu olmayı, cömert olmayı, almayı değil vermeyi, ahde vefayı, akrabalarla ilgiyi kesmemeyi öğret.

Her düşmana karşılık bir dost olduğunu, boş kuru kalabalık sözlere kulak tıkamayı, inandığı ilkeleri savunmayı,vakarlı olmayı sabırlı olmayı, erdemli olmayı, merhametli olmayı, cesur olmayı, müşfik olmayı öğret.

Edebi, hayayı, dostluğu, arkadaşlığı, kardeşliği, tevazuyu, hoşgörüyü, şecaati, resulü, nebiyi ve kitabı öğret.

Gönlünü geniş tutmayı, insanların dertleriyle dertlenmeyi, kendisini yaratana ve verdiği nimetlere şükrü, yaratan karşısında insanın ne kadar aciz olduğunu öğret.

Kendine güveni, bir adam gerektiğinde ben varım diyebilmeyi, hiçbir zaman gönlüne fiyat etiketi koymamayı, kendisiyle barışık olmayı, insanlara dudak bükmemeyi. Yaratana bağlılığı, yaratılana karşı şefkatli ve sevecen olmayı öğret.

Milli ve manevi değerlere sahip çıkmayı, irfan sahibi insanlara saygıda kusur etmemeyi, gönül ehli insanları incitmemeyi, onların sözlerinden hayatı boyunca ayrılmaması gerektiğini ve onların yanında bulunmaktan zevk almayı, büyüklerine saygıyı ihmal etmemeyi, beddua değil dua almayı öğret. Geçmişini bilmeyenler geleceğe emin adım atamazlar ilkesi doğrultusunda şanlı tarihini öğret, ama her şeyden evvel insan olmayı ve şerefli yaşamayı öğret.

Altınoluk Dergisi ~ Yusuf ÜNAL
Sayı: 187 ~ Eylül 2001

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sevgi saygı çerçevesinde herkes görevini yapsa bir problem kalmaz. Anne anneliğini, baba babalığını, çocuk cocukluğunu… Aile bireylerinin en iyi şekilde yetiştirilmesi dileğiyle…

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim