Che Guevara Kimdir?

3 dk okuma süresi


3
8 Paylaşım, 3 puan

Gerçek ismi Ernesto olan Che Guevara, 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosario kentinde doğmuştur. Guevara’nın babasının adı Ernesto Guevara Lynch, annesinin adı Celie de la Serna’dır. 1930’da ailesiyle birlikte taşındığı San Isidro’da astımı olduğu öğrenilir.

Bu yıllarada Arjantin o kadar sert yönetilir ki tüm Arjantin tarafından yarım yüzyıl “Utanç Yılları” diye anılır. Askerler darbe yapacaktır. 9 Nisan 1931’de efsanevi anarşist Severino Digiovanni kurşuna dizilir. 1935 yılında senatör Lorenze Bordabere öldürülür. Yine 1935’te Ernesto 7 yaşındayken Carlos Gardel ölür. Tarih yıllar sonra onları büyük Arjantin efsaneleri başlığı altında bir araya getirecektir. Dünyada’ da durum kötüdür.

General Juan Domingo Peron seçimleri kazanır ve 1946 yılında ülkeyi yönetir. Arjantin’in tarihi değişir. Peronizm ile yönetir ve ileride Las Tres A adı verilen bir çetenin yolunu açar. Ernesto bu sırada birine aşık olur ama ailelerin rızası olmaz ve bu aşk geride kalır. 20 yaşında Küba’yı keşfe çıkar.

Che Guevara’nın 20-45 Yaşları

Guevaraların evi Peronizm’e karşı bir merkez olur. Ernesto da Peronizm’e karşıdır. Ernesto tüm Latin Amerika’yı keşfetmek üzere yola çıkar. Bu sırada doktordur. Bu yolculuğu basında öne çıkar. Yolda motor bozulur. Başka şekilde yola devam ederler. Ernesto eve dönüş yolundaki Miami’de bekler ve oradaki Latin Amerikalılarla tartışır. Hiç kimse halinden memnun değildir. Ernesto bir değişim yapacaktır, devrim olacaktır.

Arjantin’de Eva Peron ölür. Bu sırada Küba’da Fidel ve Raul kardeşlerin saldırısı başarısız olur. Fidel’i yakalarlar ve 15 yıl hapse mahkum olur. Ernesto devrim çalışmalarını başlatır. Küba’nın bir devrime ihtiyacı vardır. Ertesi yıl Fidel hapisten çıkar ve Ernesto’ya “Che” adını verir. Che Guevara ve Fidel Castro isimleri dünyada duyulmaya başlar. Amerika ise bu mücadeleyi engellemeye çalışır.

Che, Küba’da Batista’ya karşı köylüleri toplar onlara hastane ve tarla verir. Küba kalkınmalıdır. Sanayisi vardır ama kullanılamıyordur. Amerika engellemek için 1956’da saldırıya geçer. Saatler geçer ve Che işçi, köylü ve memurları silahlandırmak ister. Ama ne yazık ki hükümet istifa etmiştir. Fidel ile Che Guevara, bir sürü devrim yapar, köylüleri güçlendirerek gerilla savaşlarıyla Küba’yı alır. Che buradaki insanlara eğitim verir, iyileştirir. Tüm dünya Che ve Fidel’i konuşur. Fidel başkanlığa geçer ve Che ekonomi ve endüstri bakanı olur. Fidel ile birlikte Küba’nın en güçlü kişileri haline gelmişlerdir.

Che sayesinde üretim hızı %2,6’dan %5’e, kalkınma hızı %2,6’dan %2,8’e çıkar. CIA başkanı Amerikan Başkanı Churchill’i çatışma için zorlamaya başlar. 1959’da Gijon çıkartmasında ABD’nin 100.000 kişilik ordusuna karşı Che’nin 3000 kişilik köylüleri çatışır. Che Guevara’nın eşliğindeki ordu sadece 20 kişi kaybeder ve savaşı kazanır. Tarih bu hezimeti “Gijon Çıkartması” olarak bilecektir. Sonraki yıllarda Vietnam Savaşı’nı da kaybeden Amerika başkanı Churchill iktidardan düşer. Bu sırada Che Guevara devrimlerini yapmaya devam eder. 1967’de başka ülkelerde de devrim yapmak ister fakat 1968 de tutsak alınır ve öldürülür. Tarih onu 20.yy’ın önemli simgelerinden biri olarak hatırlayacaktır.

Che Guevara’nın Devrimleri

  • United Fruit Company, Shell ve ITT gibi yabancı işletmelerin kamulaştırılması,
  • Toprak reformunun gerçekleştirilmesi,
  • Köylülere haklar verilmesi,
  • Üretimde artışın sağlanması,
  • En önemlisi Küba’yı bağımsız hale getirmesi.

NOT: Ne yazık ki Küba, Che ölünce bunların çoğunu kaybetmiştir. Halen ekonomik olarak Amerika’nın egemenliğindedir. Fakat bağımsızlığı halen devam etmektedir.

Che Guevara’nın Bilindik Sözleri

“Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, sizde sadece birşey olarak var olursunuz.”
“Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.”
“Arkamdan konuşmaya devam et. Çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.”
“Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!”
“Bir, iki, birden çok Vietnam yaratalım.”
“Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir.”
“Gerçekçi ol, imkansızı iste.”


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?