Centos Web Panel Kurulumu (Resimli Anlatım)

1 dk okuma süresi

60$
Öğrencilere Bedava Sunucu
İncele

4
11 Paylaşım, 4 puan

Linux’un Centos dağıtımı üzerinde kullanılan Centos Web Panel (CWP), içerisinde birçok özellik ile beraber gelmektedir. CWP, SSH kullanımını bilmeyenler için ücretsiz ve sunucunuzu kolay yönetmenizi sağlar. Web sitelerinizi barındırabileceğiniz CWP, size Cpanel gibi bir yönetim paneli sunar. Web tasarıma yeni başlayanlar, ücretsiz eğitimimizden faydalanabilir. Hazırsanız, en baştan CWP kurulumunu basit bir şekilde öğrenelim.

Centos Web Panel Kurulumu (Resimli Anlatım)

Öncelikle sunucunuza masaüstü bağlantısı yapabilmeniz için PuTTY Installer programını indiriyoruz. Benim bilgisayarım windows 10/64 bit olduğu için; putty-64bit-installer.msi dosyasını indirdim. PuTTY kurulumunu yaptıktan sonra başlat menüsünden PuTTY programını açıyoruz. Ve kiralamış olduğumuz sunucu IP adresini Host Name (or IP adress) kısmına yazıyoruz. Ardından open (aç) diyoruz ve cmd (terminal alanı) gibi bir yer geliyor.

Sunucumuza ait e-mail ile bize bildirilen kullanıcı adı (root) ve parolayı giriyoruz. Ardından en son güncellemeleri yapmak için: yum -y update komutunu yazıp, enter tuşuna basıyoruz.

root giriş

Centos web paketini güncelledikten sonra yum install screen -y komutuyla screen (ekran) bölümünü yüklüyoruz. Bu işlemler bittikten sonra isterseniz screen komutuyla önceki işlemleri temizleyebilirsiniz.

Centos Web Panel Kurulumu (Resimli Anlatım)

Son olarak centos web panel kurulumu yapılması için: cd /usr/local/src dizinine giriyoruz. Bu dizindeyken wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest komutunu yazıyoruz. Eğer “wget: command not found” diye bir uyarı alırsanız, önce wget yüklüyoruz. Yabi önce yum install wget komutunu yazıyoruz. y (yes) diyerek indirme işlemini onaylıyoruz. Daha sonra cd /usr/local/src dizinine wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest komutunu yüklüyoruz. Ve ardından ls enter, sh cwp-latest enter komutunu giriyoruz.

local src

Centos Web Panel kurulumu başlıyor. Kurulum bittikten sonra Press ENTER for server reboot! komutu yazacaktır. Enter / Tamam deyip, PuTTY programını kapatabilirsiniz. Öneri olarak hata yapmamanız için adım adım resimlerden takip edin.

Centos Web Panel Kurulumu (Resimli Anlatım)

Artık herhangi bir tarayıcıdan http://IP.adresiniz/whm linkinden root kullanıcı adı ve şifrenizi girerek WHM panelinde çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

 1. Çoğu kişi centos web paneli kurduktan sonra nameserver ayarlarını unutuyor. Benimde dergice’ye bir katkım olsun 🙂 Kurulum sonrası ilk işiniz CWP Settings / Edit Settings ten gerekli ayarları ve alan adınızı (domain) size ait sunucunun IP adresine yönlendirmek olmalı… Yani panelde bulunan menülerden DNS Functions / Edit Nameservers IPs e tıklayarak IP yönlendirmenizi yapabilirsiniz. Temel ayarları ve yönlendirmeleri yaptıktan sonra CWP Settings / Reboot Server (Now) çekebilirsiniz. Daha sonra domain, SQL ve email ayarlarıyla devam edebilirsiniz. Kolay gelsin!

 2. LET’S ENCRYPT KURULUMU: Çok Basit! Apache Settings -> Letsencrypt Manager tıklayın. Önce Install Letsencrypt diyoruz. Kurulum sonrası Letsencrypt Manager [INSTALLED] yazacaktır. Daha sonra sıra SSL kurmaya geldi. Install Letsencrypt for Account/Main Domain kısmından;
  * Install for account: domainadresiniz.com
  * Email : sertifika bilgisinin sunulacağı örnek bir e-posta adresi
  * IP : boş kalabilir
  * Port : 443
  * (www. Alias/Subdomain, example: www DOMAIN.COM) : işaretli olmalı!
  şeklinde doldurup Install diyoruz. Hepsi bu kadar! Dilerseniz Installed Certificates kısmından SSL’inizi test edebilirsiniz. Sitenize https:// ile erişilip, erişilmediğini deneyerek de görebilirsiniz.

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)