Mevsim Değişimlerinde Çay ve Baharatla Zinde Kalın!

1 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

Mevsim geçişlerinin olduğu dönemlerde bağışıklık sistemini desteklemek için baharatlı bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Özellikle mevsim geçiş dönemleri vücut bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönemlerdir. Mevsim değişikliklerinde çay ve baharatla zinde kalın!

1. Tarçın

çay ve baharatla zinde kalın

Uçucu bileşenlerinin, özellikle öjenolün, mikroorganizmalar üzerinde etkisi nedeniyle soğuk algınlığında çay olarak içilmesi ya da yoğun derişimli çayının (%5-10) gargara olarak uygulanması yararlıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda uçucu yağının antibiyotiklerin etkinliğini artırdığı gösterilmiştir.

2. Karanfil

Karanfil

İçerisinde bulunan uçucu özellikteki öjenol, ağız ve boğaz mukozası yangılarında yangı giderici; bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik olarak ve ağrı hissini hafifletici etki göstermektedir. Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisine destek olarak zencefil rizomlarının yararları, beklenen etkinin desteklenmesi bakımından önemlidir. Bilimsel çalışmalar zencefil içerisindeki bazı bileşenlerin (gingerol, şogaol) kuvvetli yangı giderici etkisi bulunduğunu ortaya koymaktadır.

3. Zencefil

çay ve baharatla zinde kalın

Herkes tarafından bilinen zencefil çayının en etkili özelliği öksürüğü kesmekte yararlı olmasıdır. Zencefil çayı ayrıca sinir hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar ve sakinleştirici özelliği bulunur. Aynı zamanda, kan şekerini dengeleyerek tokluk hissini artırmaktadır. Yani diyet yapıp, kilo vermek isteyenler zencefil çayı yararlı olacaktır.

4. Kakule

Kakule

Bakteri ve virüsler üzerinde etkilidir. Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, yüksek ateş şikayetlerinin hafifletilmesinde yararlıdır. Bağışıklık sistemini destekler. Sık sık enfeksiyonlu hastalıklara yakalanan kişilerde direnç oluşmasına yardımcı olur. Ağız ve boğaz yangılarında etkilidir.

5. Karabiber

çay ve baharatla zinde kalın

Toz edilmiş karabiber meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu bilinmektedir. Bilhassa boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabilmektedir. Ayrıca yürütülen çalışmalarda bağışıklık sistemini düzenleyici, yangıyı ve spazmları giderici, kanserleşmeyi önleyici etkileri bildirilmektedir. Karabiber meyvesinin bileşenlerinden biri olan piperinin biyolojik etkileri son yıllarda dikkat çekmektedir. Çay ve baharatla zinde kalın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)