Çanakkale’nin Şehit Futbolcuları

2 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan
Şehit Futbolcular
Şehit Futbolcular

Ülkemizin bağımsızlığı yolunda en önemli dönüm noktalarından biri de Çanakkale Savaşları’dır. Bu savaşlarla ilgili şimdiye kadar çok şey yazıldı. Yazılan eserlerin bütününe baktığımızda bir Çanakkale edebiyatının ortaya çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu kritik savaşta bütün varlığını ortaya koyan futbolcularda vardı. Onlarla alakalı dört başı mamur esere rastlamak oldukça zor… Muştu Yayınlarından çıkan üç kitap bu eksiği bir nebze de olsa gidermek için Çanakkale’de şehit düşen futbolcuları ele alan bir seriyi okurlarıyla buluşturdu. Yeşil sahadaki mücadelelerine alışık olduğumuz Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş bu defa Çanakkale Savaşları‘nda omuz omuza çıkıyor karşımıza.

“Çanakkale Aslanları”, “Çanakkale’de Efsane Fenerbahçeliler” ve “Çanakkale’de Kartal Sesi” isimli üç eser; savaşın yapıldığı dönemde hem cephede hem de futbol sahalarında kahramanlık destanı yazan futbolcuların hikayelerini anlatıyor. Erol Ergün’ün kaleme aldığı “Çanakkale Aslanları”, Galatasaraylı öğrenci ve futbolcuların hikayesini konu ediniyor. Kuruluş felsefesi İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek olan takım, yeri geldiğinde savaşa giden futbolculardan dolayı sahaya çıkaracak futbolcu bulamamış. Öyle ki Galatasaray Lisesi savaşların devam ettiği yıl, bütün talebeleri cephede olduğundan mezun verememiş.

Çanakkale destanını anlatan bir başka kitap ise Arif Akpınar’ın kaleminden çıkan Çanakkale’de Efsane Fenerbahçeliler. Kitapta anlatılan şu hikaye kahramanlığın boyutunu ortaya koyuyor: “Fenerbahçeli Arif, 1917-1918 sezonunun ilk büyük derbisine, Fenerbahçe-Galatasaray maçına yetişmeye koşuyordu. Ama 21 Aralık 1917’deki bu maça gitmeye çalışan, yalnız kendisi değildi. Fenerbahçe kaptanı Galip de, Kırklareli’nden İstanbul’a doğru at koşturuyordu. Arif ve Galip, uzun at yolculuğunun yorgunluğunu atamadan, sahaya çıktılar. Ama maçı 3-2 kaybettiler. İki futbolcu tekrar cepheye döndü. Fenerbahçe kaptanı Galip daha sonra savaş sırasında yaralanıp İstanbul’a gönderilmiş, bir daha cepheye gitmemişti. Arif’in ise ilerleyen yıllarda şehadet haberi gelmişti.”

Murat Kaya’nın kaleme aldığı “Çanakkale’de Kartal Sesi” ise Beşiktaşlı futbolcuların Çanakkale hikayelerini anlatıyor. Kitapta anlatıldığına göre öyle bir dönem gelmiş ki takımların bazılarında maça çıkacak Türk futbolcu kalmamış, sahaya sadece azınlık vatandaşlarımızdan oluşan takımlar çıkmış.

Futbola meraklı gençlere örnek alınacak isimleri anlatan bu serinin gençlerimiz kadar takımlarına bağlı memleket sevdalıları için de özel bir anlamı olduğunu belirtmekte yarar var.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?