Çanakkale Şehitlerine


Dinimiz hayat için, hayat da dinimiz içindir. Hayat olmadan din, din olmadan hayat olmaz. Şehitlik din, din de şehitlik içindir; ruhla beden, etle kemik, gece ile gündüz gibi.

Dinimiz insan hayatının her yerinde vardır; iyiliğinde güzelliğinde, acısında tatlısında, üzüntüsünde kederinde. aşında suyunda, zikrinde fikrinde, şükründe…

Dünyamız insan hayatı için kuruldu: nimetleriyle dağlarıyla, taşlarıyla, vatan da öyle; insanlarla çizildi sınırları, vatansız da olamayız, tehlikeye düştüğünde bayrağı gökyüzüne de çekeriz. Dinimiz de öyle; dinimizin olmadığı bir hayatı kendimize zehir etmemek için, gerektiğinde canımız feda olsun. Yeter ki hayatımızın gülü dinimiz yaşasın, dünya durdukça dursun, solmasın, daha nice canlara can katsın.

Bir ömür boyu dinimizle yaşamak en büyük emelimizdir. Yaşamanın en güzeli de budur. Dünyada alacağımız en büyük nasipte budur. Dinimizin korunması ve savunulmasında en son çare şehitliğe; canımız feda olsun. Şehadet şerbetini içmeye, cennet şerbetini içmeye kanımız feda olsun.

Şehitler! Ölen diriler. Ölmeyen diriler, Allah’a kavuşan dostlar, ölümsüz hayata giden canlar! Sohbetleri derinleştiren, dilleri konuşturan, dostları yaklaştıran, kalpleri birleştiren, hatıraları ve anılan unutulmayan dostlar! Yüce Rabbimizin, peygamberler, sıddıklar safında saydığı şanı yüce şehitler! Yüce Rabbimizin; “onlar diridirler, Allah katında yedirilir, içirilirler” dediği tatlı canlar! şehadet şerbetini içtiniz, cennet şerbeti de sizin için…

Tarihimiz şehitlerle dolu, onların şehadetiyle var olduk hep Binler, milyonlar, milyona yakını sadece şu meşhur Çanakkale’de, dahası var; bir o kadarı da kurtuluş savaşında. Bugün şu vatan toprakları üstünde sağ salim yaşayanlarımızdan her biri; ya şehit oğlu, ya da torunu. Çoğu zaman ileri yaşlardaki büyüklerimiz, bu acıklı günleri görmüş, duymuş insanlar olarak ardı ardına bir kaç damla sıcak gözyaşı, kalbinden gelen bir “ah”la hatıraları yadeder, hayır dualarla açılan sohbetleri bitirirler.

Şehitlik Allah yoludur; bu yol, Allah yolunun yolcuğu şehitlerle açıldı. Şehitler zinciri hiç kopmadan sürdü. Ecelini beklemeden dinlerini korumak uğruna şehit oldular;

Dinimizin korunması ve savunulması şehitlerle başladı. Vatan ve milletin korunmasını da içine alan dinimiz; ülkeler ve milletler halkasını da birbirine ekledi. Asırlar sürdü, yıllar sürdü, topraklar genişledi, erler çoğaldı, ülkeler fethedildi hep şehitlerle. Şehitlik hayat damarlarımıza yazılan bir levha oldu adeta.

Hayatımızı dinimize borçluyuz. Hayatımızı dinimizle öğrendik; baş olmadan gövde, din olmadan vatan olmaz; işte Afganistan! vatan var, millet var, ama dinleri esarete uğradığı için ölüyor, şehit oluyorlar. Şehitler! şehadet şerbetini içen canlar! Hayır dualar, selamlar size…

Altınoluk Dergisi ~ Ahmed SEVEN
Sayı: 25 ~ Mart 1988

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim