Büyüklerin Anlayamadığı Rahatsızlık: Disleksi

2 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan
Disleksi Nedir?
Disleksi Nedir?

Daha küçük yaşlarda kendini gösterip çocukları yalnızlaştıran, sürekli büyüklerden azar işitmelerine yol açan ve kendilerini aptal gibi hissetmelerine neden olan bir rahatsızlıktan söz etmek istiyoruz size: Disleksi.

Bir tür öğrenme bozukluğu olan disleksi, kişinin kelimeleri okumada veya sayıları işlemede zorluk yaşaması demektir. Daha çok okula yeni başlayan çocukların okuma zorluğu çekmeleriyle anlaşılır. Büyüklerin bu çocuklar üzerindeki baskılarından dolayı çocuk psikolojisini yerlere çekip çocuğun kendini diğer arkadaşlarından soyutlayarak yalnızlaşmasına ve hatta kendisini işe yaramaz, aptal gibi hissetmesine neden olur. Ancak bu baskıların yersiz olduğunu ve hatta büyük dahilerin disleksi olduklarını söylemekte yarar var. Bunlardan birkaçına değinmek istiyorum:

Hepimizin ampulü icat eden biliminsanı olarak tanıdığı Thomas Alva EDİSON aslında disleksidir. Okula gidene kadar anne ve babasına yaramazlıklarından ötürü çok çektiren Edison, okula başladığında ise geç öğrenmesi ve öğrendiklerini de hemen unutması sebebiyle önce tembeller sınıfına konmuş ardından da okuldan alınmıştır. Ancak kendisi yıllar sonra 2000. denemesinde de olsa yılmamış ve ampulü icat etmiştir.

Mona Lisa tablosuyla tanıdığımız Leonarda Vinci de dislektik bir ressamdır. Hep sağdan sola doğru yazmış, notlarını hep tersten almış ve yazıları normal bir insan için karmakarışıkmış. Ancak resimleriyle asıl dehasını gösterip, yüzyıllardır nasıl çizdiği hala bir sır olan Mona Lisa tablosuyla adı tüm dünyada bilinmektedir.

Belki de tüm zamanların en büyük fizikçisi ve çok yüksek bir IQ’ya sahip olan Albert Enstein, 3 yaşına kadar konuşamamış ve konuşmaya kekeleyerek başlamıştır; disleksi nedeniyle okulda tembel ve başarısız öğrenci damgası yiyerek okuldan atılmıştır.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, geçtiğimiz aylarda ölen İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, klasik dönemin ünlü bestecilerinden Mozart ve Beethowen, dünyanın en ünlü yapım şirketi olan The Walt Disney Company’nin kurucusu Walt Disney, Michael Jackson, Pablo Picasso, Salvador Dali, Winston Churchill, Napoleon… Ve daha niceleri disleksi sebebiyle zamanında gerizekalı muamelesi görüp ya çevresi tarafından dışlanmış ya da okuldan atılmıştır. Ancak bu insanlar asla gerizekalı değillerdir; aksine bu kişiler normal üstü zekaya sahip, dahi kişilerdir.

Özetle böyle insanlara karşı sabırlı olup, onlara destek olmalıyız. Onları diğer insanlardan aşağıda görmemeliyiz. Onlara aslında farklılıklarıyla ne kadar şanslı olduklarını göstermeliyiz. Özellikle bu tür çocuklara sahip ebeveynlerin çocuklarına karşı sabırlı olmaları ve onlara asla aptal muamelesi yapmamaları gerekmektedir (Disleksi çoğu kez aileden geçer). Çünkü unutulmamalıdır ki disleksi, bir hastalık değil sadece bir rahatsızlıktır. Ve tarih adını altın harflerle yazdıran dislektik bireylerle doludur…


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?