Büyük Vurgun: The Great Heist

5 dk okuma süresi


1
8 Paylaşım, 1 puan
Büyük Vurgun Oyna
Büyük Vurgun Oyna

The Great Heist, bir çevrim içi rol yapma oyunudur. Adını 2015’in sonlarında duyurmuş olup, ilk beta sürecini yine bu dönemde yaşamıştır. Diğer adıyla büyük vurgun oyna rken soygun yapmak gibi popmundo ile bağlantılı bazı durumlar mevcuttur.

Adından da anlaşılacağı gibi Büyük Vurgun oyunu, müziğe dair hiçbir detay bulunmamaktadır. Yaşanılan yine sanal ortamda soygunlarla uğraşacağınız ve bana kalırsa oldukça eğlenceli. Üstelik Popmundo oynuyorken bir yandan da The Great Heist’in bir parçası olabiliyorsunuz. Yani hem Popmundo’da hem de Heist karakteriniz bulunuyor ve ikisini de aslında farklı sitelerden lakin aynı karakter üzerinden yönetiyorsunuz.

The Great Heist ile Popmundo’nun tek farkı The Great Heist’te müzik ile ilgili hiçbir şey olmaması. Yani Popmundo’daki bir karakter The Great Heist’teki bir karakter ile evlenebilir, çocuk yapabilir, eşya verebilir, ilişki kurabilir. Bu arada biz The Great Heist oyuncuları, ismi telaffuz etmek çok zor diye (evet, yanlış duymadınız) oyuna TGH diyoruz. Yazımın bundan sonraki kısımlarında sizlere TGH diye kısaltmalarla devam edeceğim. Gelelim oyunun nasıl oynandığına dair küçük notlara. Öncelikle arkanıza yaslanın ve oyunun keyfini çıkartmak üzere söylediklerimi küçük bir yere not almayı unutmayın!

Çete Nasıl Oluşturulur?

TGH üyesisiniz ve soygun yapmak istiyorsunuz. Öncelikle bir çeteye dahil olmanız gerekmektedir. Bunun için de bir çete kurabilir ya da bir çetenin mensubu olmak üzere çete arayışlarına girebilirsiniz. Çete; en az 1 kişi en fazla 3 kişiden oluşmaktadır. Fakat benim görüşüm mutlaka çetenizde bir bilgisayar korsanı, bir hırsız ve suç dehasına ihtiyacınız olacağı yönünde. Çetenizi maksimum seviyede tutmanız oyunu daha eğlenceli hale getirecektir.

Gelelim çete rollerine. Birçok role sahip olabilirsiniz. Elbette yetenekleriniz olduğu sürece. Fakat her çetenin üyesi sadece bir rolü benimseyebilir aranızda rolleri değiştirebilirsiniz. Sizlere tüm rollerden bahsedeceğim. Aşağıdaki çete bana ait ve rollerimiz şimdilik bu şekilde. Elbette soygun türlerine göre rollerin üzerinde bazı değişiklikler yapıyoruz.

Çete Rolleri

Her çetenin neredeyse olmazsa olmazı bir bilgisayar korsanı ve suç dehası. Fakat kendinize güveniyorsanız suç dehası yerine, çete rolünü fettan olarak değiştirebilirsiniz. Kulağa oldukça komik geliyor gibi görünse de bu roller sizi zirveye taşıyor. Her rolün kendi içerisinde elbette özel yetenekleri bulunuyor. Eğer gerekli tüm yeteneklere sahipseniz işiniz oldukça kolay.

Suç Dehası: Herhangi özel bir yetenek isteyemeyen tek roldür. Oyunda yenisiniz ve hiçbir yeteneğiniz yok. Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Suç dehası olun! Pasif rol gibi görünse de soygunların ne kadar sürede geçtiğini takip edebilir, ayrıca alarm seviyesini kontrol edebilirsiniz.

Hırsız: İsminden de anlaşılacağı üzere, soygunu başlattınız ve ilerlediniz. Kasayı açmanız gerekiyor. Burada çetenizdeki hırsız maymuncuğu ile size yardımcı oluyor. Bir çetenin olmazsa olmaz dediğimiz ikinci rollerinden biri de hırsızlıktır. Çetenin demir bileği, bel kemiğidir. Tüm kapıları kilitlerini maymuncuklarıyla istedikleri şekilde sizlere açarlar. Bunun yanında hırsızlar; soygun esnasında dikkat dağıtır. Anlayacağınız tek görevi maymuncuğu eline alıp kapı açmaktan ibaret değildir. Suç dehalığında herhangi bir ekipmandan bahsetmedik. Fakat hırsızlıkta bu tam tersidir. Sıvışmak için ninja çizmesi, kapıların kilitlerini açmak için de kesinlikle maymuncuğunu çantasına atması gerekmektedir.

Bilgisayar Korsanı: İşte bahsettiğim üçüncü ve önemli rollerden biri de bilgisayar korsanlığı. Biz buna direkt “hacker” diyebiliriz. Çünkü bir hacker’ın yapabileceği bütün görevleri tek başına yerine getiriyor. Mutlaka yeteneklerinizin belli bir seviyede olması gerekiyor ki; araştırma merkezi gibi büyük soygunlardaki veri şifresini çözerken süre kısalsın. Bunun yanında güvenlik kameralarının çökertmeye, bankalardaki kızıl ötesi sistemini ortadan kaldırmaya yarıyor. Elbette otel soygunlarında da işinize yaradığını göreceksiniz.

Fettan: Tamamen üstün zekaları ile karşılarındaki kişiyi etkileyip hiçbir kaba kuvvete ya da bir ekipmana ihtiyaç duymazlar. Onların tek derdi sözleriyle müdürleri, müşterileri baştan çıkartmak. Hele ki birazcık çekiciyseniz yandılar, vay hallerine! İsminden de anlaşılacağı üzere, bütün baştan çıkartmayı tek bir kelimesine bakan fettanlar da çetede önemli bir role sahiptir. Bazı çeteler Bilgisayar korsanı ve fettan ile kariyerlerinde ilerliyorlar. Fakat benim size tavsiyem gerçekten bu işi anladığınızda fettan olmanız.

Kabadayı: İsminden de anlaşılacağı üzere bildiğimiz kabadayı bunlar. Vurdu kırdıyı seven, ellerinden beysbol sopası eksik olmayan kabadayılardan bahsediyorum. Sadece bununla sınırlı değil tabii ki. Halat yardımıyla hizmetçiyi bağlar, kapıları kırar geçer. Maymuncuk bile işlemez ona. Gerekli ekipmanınız varsa kabadayı gerçekten eğlenceli bir roldür. Elbette özelliklerinizin de iyi olması gerekli.

Her hafta Karaborsa’dan kart çekip, kartlarımızı çete destesine ekleyerek onları gerekli soygunlarda kullanabiliyoruz. Unutmayın her haftanın Perşembe günü Karaborsa’dan mutlaka bedava 3 kart hakkınızı kullanın.

Bu arada üçü haftalık, beşi günlük olmak üzere toplamda sekiz çeşit soygun türümüzü var. Bunlar zorluk sırasıyla: Dükkan soygunları, otel soygunları, kayıt stüdyosu soygunları, müze soygunları, banka soygunları ve araştırma merkezi soygunlarıdır. Aralarına yeni eklenen karakol soygunu da banka ve araştırma merkezi zorluğunda olduğu tahmin ediliyor. Başarılı geçen soygunlar sonunda ganimet ve mangır olmak üzere iki farklı ödül kazanırsınız. Ganimetler çete sıralamanızı yükseltirken, kazandığınız mangırlarla yetenek implantı, kart ya da suç ekipmanı alabilirsiniz. Yeni başlayan kişiler için yetenekler çok daha önemlidir, o yüzden mangırlarınızı bu doğrultuda kullanmanızı tavsiye ederim. En çok mangır veren soygunlar olan haftalık soygunlar, müze ve araştırma merkezi soygunlarıdır. Az biraz yetenek ile müze soygunu yapabilirsiniz ama araştırma merkezinden uzak durmanızı öneririm. Çünkü burada yeteneğinizden çok ekipmanlarınızın tam olması önemli olacaktır. Saniyelerin sizin için ne kadar değerli olduğunu soygunlarda göreceksiniz.

Çete Destesi

Çete Destesi

Bir Soygun Taslağı

Bir Soygun Taslağı

Oyun hakkında şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Oyuna www.thegreatheist.com adresinden kayıt olabilirsiniz. Oyun içerisinden bana ulaşmak isterseniz ismim; Ander De Angelo (2635649). Ufak bir hatırlatma yapalım, kayıt esnasında şifre girmiyorsunuz. Şifreniz e-posta adresinize geliyor. Suç karakterinizi oluşturduktan sonra bu şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir de hesabınızı facebook üzerinde bağlamayı unutmayın. Hoşça kalın!


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir