Büyük Selçuklu Devleti Tarihi

2 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan
Selçuklular
Selçuklular

Selçuklular
Doç. Dr. Osman G. Özgüdenli’nin Büyük Selçuklu Tarihine Dair hazırladığı çalışmanın ilk cildi yayınlandı. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Osman Özgüdenli tarafından hazırlanan ve üç cilt olarak planlanan Selçuklular ismi serinin birinci cildi Büyük Selçuklu Devleti Tarihi (1040-1157) isimli eser, TDV İSAM Yayınları arasından çıktı.

Kitap bugüne kadar pek çok çalışmada ele alınmasına rağmen nispeten yetersiz kalan Büyük Selçuklu Devleti’nin siyasî tarihini tekrar masaya yatırıyor. Mevcut kaynakların yanı sıra, yeni kaynaklara da dayananan çalışma Büyük Selçuklu siyasî tarihini bir bütünlük içerisinde ele alıyor. Bu yönü ile yazarın dönemin kaynaklarına ve modern araştırmalara olan vukufiyeti de çok yakından göze çarpıyor.

Öte yandan, bilimsel ilkelerden taviz vermeden fakat akıcı bir dille hazırlanan çalışma herkesin okuyabileceği bir kitap olarak da öne çıkıyor. Dolayısıyla çalışmanın, hem Selçuklu tarihine dair temel bir başvuru eseri olacağını hemde Üniversite öğrencilerinin ve konuyla ilgililerin başucu kitabı olarak raflarda yerini alacağını şimdiden öngörebiliriz.

Arka Kapak Yazısı: 1035 yılında küçük bir göçebe topluluk hâlinde Ceyhun nehrini geçerek Horasan’a giren Selçuklular, 1040’ta Gazneliler’e karşı kazandıkları zaferin ardından İran coğrafyasında güçlü bir devlet kurdular. Kısa sürede büyük bir imparatorluğa dönüşen bu devlet, Çin sınırlarından İstanbul önlerine, Aral gölü ve Kafkaslar’dan Kızıldeniz ve Mısır’a kadar geniş bir coğrafyaya hâkim oldu. Selçuklular, devrin önemli siyasî hadiselerinin yanında Yakındoğu’nun etnik, dinî ve kültürel yapısının yeniden şekillenmesinde de ciddi bir rol oynadılar. Bu çalışmada, Büyük Selçuklu Devleti’nin doğuş, yükseliş ve çöküş öyküsü, devrin ana kaynakları ve modern araştırmalara dayanılarak okuyucuya sunulmaktadır.

Tarih ve Medeniyet Dergisi ~ Muteverrih
6 Ekim 2013

Kaynak: Osman G. Özgüdenli, Selçuklular I, Büyük Selçuklu Devleti Tarihi (1040-1157), TDV İSAM Yayınları, İstanbul 2013, 367 s. + şecere + harita, ISBN 978-605-558-699-7.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Osman Gazi hocanın bir öğrencisi olarak söyleyebilirim ki; Osman Hoca, mükemmel bir birikime ve kaynak dillerine hakim bir âlimdir. Selçukluların kurulduğu İran’da senelerce yaşamış, adım adım tarihi takip etmiştir. Dersleri dolu dolu geçer, her dakikasını dinletir. Bu üslubunun kitapta da olacağına ve bu kitabın Selçuklu araştırmalarında önemli bir merhale olacağına inanıyorum.