Büyük iskender kimdir?


Büyük iskender, MÖ 356’da Makedonya’nın başkenti Pella’da doğmuştur. Babası Makedonya kralı II. Filip’tir. Ona yol gösteren hocası ise Aristotales’tir. İskender, tahta geçtiğinde yirmi yaşında olmasına rağmen hiç zorluk çekmemiştir. Pers imparatorluğunu işgale 334 yılında başlamış, Tyre şehrini zapdetmiştir. İki aylık bir kuşatmadan sonra Gazze düşmüş, Mısır ise hiç savaşmadan teslim olmuştur. Üç yıllık bir savaştan sonra Doğu İran’ın tamamı alınmış ve ilerleyişini Orta Asya’ya sürdürmüştür. Perslerle Yunanlıları birleştirip Yunan-Pers kültürünü ve krallığını yaratmak istemiştir.

Büyük iskender, savaşlarında değişik stratejiler kurardı, çok yaralanır ama asla kaybetmezdi. 11 yıllık süre içinde yaptığı savaşların bir tekini bile kaybetmedi. İskender yaşadığı sürece yirmiden fazla yeni şehir kurdu. Bunların en ünlüsü ise İskenderiye’ydi. İskender, Pers imparatorluğunun kralı Darius’un kızıyla evlenmiştir. M.Ö. 323 yılı Haziran’ının başında, Babil’de iken aniden ateşlenerek yatağa düşmüş ve henüz 33 yaşına bile gelmeden ölmüştür.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim