Seçim Nedir? Bu Sefer Kimi Seçiyoruz?

1 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan
Seçim nedir?
Seçim nedir?

Seçim nedir, bir toplumda yönetilenlerin, yönetenleri belirlemesi ile sonuçlanan usuller, hukuki ve maddi işlemler bütünüdür. Seçim sistemleri, ulusal egemenliğin fiilen sahibi olduğu kabul edilen yurttaşların belli bir süreliğine kendi yerlerine ülkeyi yönetecek olanları ne şekilde seçeceklerini, verdikleri oyların nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağını gösterir. Bu esaslar, seçim yasaları ile saptanır ve düzenlenir. Demokratik iktidar ise halkın tercihlerine göre kurulmalıdır. Diğer bir deyişle meşru iktidar, kaynağını halkın rızası ve onayından alan iktidardır.

Seçim Sistemleri Nedir?

Başlıca seçim sistemleri “Çoğunluk sistemi ve Nisbi Temsil Sistemi” olmak üzere 2 ana grupta ele alınabilir. Uzun uzun bunları açıklamak yerine, kimleri seçtiğimizi yani yönetim sistemlerine girelim. Bildiğiniz gibi Türkiye, 1946 sonrasında çok partili sisteme geçmiştir. Günümüzde Türk milleti seçime giderken Cumhurbaşkanını, Milletvekillerini ve Yerel Yönetim Seçimlerini (Belediyeleri) belirlemektedir.

Yeni Cumhurbaşkanımızı seçerken hırs ile hareket etmeyen, yetkilerini güç gösterisi için kullanmayan, açığı olmayan hatta fazlalığı olan, en az birkaç üniversite bitiren, birkaç yabancı dil bilen liderleri seçmeliyiz. Cumhurbaşkanı, cumhurun başıdır yani herkesi, yani devletin şefkat yönünü temsil etmektedir.

Yeni Milletvekillerimizi seçerken Türkiye Büyük Millet Meclisi yani parlamentoyu belirleriz. TBMM, Türkiye’nin yasama organıdır. Kısaca yasaların çıkarıldığı kurumdur. Bu sebeple kendi branşlarından farklı olarak aynı zamanda hukukçu kişilerin seçilmesi daha uygundur.

Başlıca Yerel Seçimler

Belediyeleri ve muhtarımızı seçerken parti gözetmeksizin çalışacak insanlara yani iş yapacaklara oy veriniz. Bazen aynı iktidara oy verirsek, daha fazla para gelir deriz. Ama bu düşünce yanlıştır. Çünkü geliri yalnız Ankara’ya bağlamak mı yoksa kendi kendine bulunduğunuz yerin kalkınması mı daha iyidir? İş yapana verildikçe oylar, seçilenler de şehrin kalkınması için çabalayacaktır. Ve yerel halk olarak sizde Türkiye’nin katma değerine katkıda bulunmuş olacaksınız.

Seçim tam olarak nedir bilindiğinde, öneriler dikkate alındığında seçilenlerin toplandığı bu sistem birbirini denetleyecektir. Sadece halk olarak bizlerin, birbirimizin görüşüne saygı göstermemiz gerekiyor. Aksi takdirde milleti gruplara bölmeye çalışanlar olacak ve kaostan faydalanmaya çalışan hep birileri olacaktır! Aman dikkat, nasılsak öyle idare edileceğiz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)