Bu Sefer Kimi Seçiyoruz?


Seçim nedir?
Seçim nedir?

Seçim, bir toplumda yönetilenlerin, yönetenleri belirlemesi ile sonuçlanan usuller, hukuki ve maddi işlemler bütünüdür. Seçim sistemleri, ulusal egemenliğin fiilen sahibi olduğu kabul edilen yurttaşların belirli süreliğine kendi yerlerine ülkeyi yönetecek olanları ne şekilde seçeceklerini, verdikleri oyların nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağını gösterir. Bu esaslar, seçim yasaları ile saptanır ve düzenlenir. Demokratik iktidar ise halkın tercihlerine göre kurulmalıdır. Diğer bir deyişle meşru iktidar, kaynağını halkın rızası ve onayından alan iktidardır.

Başlıca seçim sistemleri “Çoğunluk sistemi ve Nisbi Temsil Sistemi” olmak üzere iki ana grupta ele alınabilir. Uzun uzun bunlara açıklamak yerine, kimleri seçtiğimizi yani yönetim sistemlerine girmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Türkiye, 1946 sonrasında çok partili sisteme geçmiştir. Günümüzde millet seçime giderken Cumhurbaşkanını, Milletvekillerini ve Yerel Yönetim Seçimlerini (Belediyeleri) belirlemektedirler.

Cumhurbaşkanımızı seçerken hırs ile hareket etmeyen, yetkilerini güç gösterisi için kullanmayan, açığı olmayan hatta fazlalığı olan, en az birkaç üniversite bitiren, birkaç yabancı dil bilen liderleri seçmeliyiz. Cumhurbaşkanı, cumhurun başıdır yani herkesi, yani devletin şefkat yönünü temsil etmektedir.

Milletvekillerimizi seçerken Türkiye Büyük Millet Meclisi yani parlamentoyu belirleriz. TBMM, Türkiye’nin yasama organıdır. Yani yasaların çıkarıldığı kurumdur. Bu sebeple kendi branşlarından farklı olarak ayrıca hukukçu kişilerin seçilmesi daha uygundur.

Belediyeleri ve muhtarımızı seçerken parti gözetmeksizin çalışacak insanlara yani iş yapana oy veriniz. Bazen aynı iktidara oy verirsek, daha fazla para gelir deriz. Ama bu düşünce yanlıştır. Geliri Ankara’ya bağlamak mı yoksa kendi kendine bulunduğunuz yerin kalkınması daha iyidir? İş yapana verildikçe oylar, seçilen çabalayacaktır. Ve yerel olarak sizde Türkiye’nin katma değerine katkıda bulunursunuz.

Öneriler dikkat edildiğinde seçilenlerin toplandığı bu sistem birbirini denetleyecektir. Sadece halk olarak bizlerin, birbirimizin görüşüne saygı göstermemiz gerekiyor. Aksi takdirde milleti gruplara bölmeye çalışan siyasiler olacak ve kaostan faydalanmaya çalışan hep birileri olacaktır! Aman dikkat, nasılsak öyle idare edileceğiz!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim