Braille Alfabesi (Kabartma Yazı)

1 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Braille Alfabesi, Napolyon’un talebi üzerine Charles Barbier’in, askerlerin gece karanlığında ışık olmadan da anlaşmaları için geliştirdiği sistemdir. Adeta devrim niteliğinde engelleri kaldıran bu körler alfabesi; iki kolon taşıyan dikdörtgen düzen içinde dizilmiş belirli 6 noktalık bir sistemdir.

Başta bu sistem askeriye tarafından reddedilse de Charles Barbier, 1821 yılında Paris Milli Enstitüsü’nün körler bölümünü ziyaretinde Louis Braille ile tanışır. Braille, en büyük eksiğin, alfabenin sahip olduğu temsili harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyler. Bu harflerde bir sembolden diğerine çabukça geçilemiyordu. Braille sıkı çalışması sonucunda daha sonra kendisinin adını alacak Braille alfabesini üretti.

Braille Alfabesi Nedir?

Braille alfabesinde, 3 sıra halinde 2 kolon içinde belirtilen kabartmaların her bir şekli ayrı bir harf, işaret ve rakamı temsil eder. Bu yüzden kabartma yazı olarak da ifade edilmektedir.

Her iki kolonda üçer nokta bulunmaktadır. Bu noktaların çeşitli şekillerde kabartılması ile 64 ayrı kombinasyon oluşturulmuştur. Harfler ve rakamlar kabartmalar ile ifade edilir.

Bunun haricinde kullananlarına sadece 64 seçenek sunan bu yazım sistemi, matematik ve müzik sembolleri için de tasarlanan işaretleri kapsayabilir. Aynı zamanda öğrenenlere daha hızlı okuma teknikleri de öğrettiğini belirtelim.

Braille Alfabesi Nedir

Latince harfler baz alınarak hazırlanan Braille yazı sisteminde sonradan eklenen bir çok harf ve işaretler bulunmaktadır. Mesela Türkçe için Ö, Ü, Ğ, Ç, Ş seslerini gösteren yeni semboller oluşturulmuştur. Latin harflerini kullanmayan Rusça, Arapça, Yunanca, Ermenice, İbranice, Japonca ve Çince gibi birçok dile de uyarlanmıştır.

Braille Alfabesi

Kanada, Meksika, Hindistan, İsrail, Rusya ve İsviçre gibi ülkelerin bazı ülkelerde banknot serileri Braille alfabesine uygun olarak basılmıştır. İngiltere’de ise tüm ilaç kutularında ilaç adının ortak Braille alfabesiyle yazılması yasal zorunluluk…

Son olarak yaklaşık 600 yıl önce de Zain-Din el Hamidi isminde bir Arap Profesörü, kitaplarını yazmak ve notlarını tutmak için kendi geliştirdiği bir sistemi kullandı. Doğduktan kısa bir süre sonra, görme yetisini kaybeden Hamidi, kendi hazırladığı bu alfabeyle hukuk, yabancı diller ve çevirttiği kitapları okuyarak oldukça geliştirmiştir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
28
Beğen
Mutlu Mutlu
26
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
14
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!