Bosna Hersek’in Gizemli Geçmişi


Bosna-Hersek Hakkında Genel Bilgiler
Bosna-Hersek Hakkında Genel Bilgiler

İlirya kökenli Bosna kelimesi, dağlık bir iç bölgede doğduktan sonra büyüyen ve kuzeyde Hırvatistan ile sınırı çizen Sava nehri ile birleşen Bosna ırmağından, ülkenin güney bölümünün adı olan Hersek ise 15. yy’da kendine “Herceg” (Almanca Herzog=dük) unvanını veren yerel bir derebeyinden gelmektedir.

Bosna Hersek pek çok kültürün ve medeniyetin geçiş yeri olmuş ve bu yüzden Güney Avrupa ülkeleri arasında büyüleyici bir yere sahiptir. Bosna’da yaşayanların pek çoğu Slav ve İlir kökenlidir. İlirler, daha önceden Bosna’da yaşamakta idiler. Slav kabileleri ise 6. yy’da Balkanlara gelmiş ve yerleşmişlerdir. Bosnanın doğal güzelliğini hem arazisinde hem de insanında fark edebilirsiniz.

Bosna Hersek, önceki Yugoslav Cumhuriyetlerinde etnik karışıma sahip olan en fazla ülkedir. Zor zamanlar geçmiş, savaş atlatılmış ve geçiş dönemi bitmiştir. Bu çeşitlilik günümüzde çevre-turizmi, kültür, tarihi zenginlik ve misafirperverliğe dönüşmüştür. Burası öyle bir ülkedir ki Yahudi sinagogunu, Katolik ve Ortadoks kilisesini ve Osmanlı camisini aynı sokakta bulabilirsiniz. Bugün Avrupa bununla övünç duymaktadır.

Bosna Hersek doğal güzellikleriyle kültürel bir zenginliği olan ülkedir. Buraya gelenler el değmemiş o doğal güzelliğinden ve misafirperverliğinden bahsederler. Doğudan batıya, kuzeyden güneye herkes size misafirperverlikte yarış edebilir. Yani tanımadığınız birisi size kahve ikram edip, uzun süredir dostmuş gibi davranırsa şaşırmayın. Pek çok turist burayı ziyaretlerinde şaşırmış ve etkilenmişlerdir.

Geçmişten günümüze kadar Bosna-Hersek’te Batı Avrupa, Bizans ve Osmanlı etkili olmuş, ayrıca Slavlar ve İlirler arasında zaman zaman etnik çatışmalar olmuştur. Bosna’da antropolojik ve tarihi bölgeler vardır: ortak kaynaklar, ortak dil ve benzeri folklor oyunları yüzyıllarca toplum hayatıyla bir ahenk içerisinde devam etmiştir.

Günlük yaşamda öteden beri Bosna-Hersek’in çeşitliliği, beraberinde ideolojik farklılıkları meydana getirmiştir. Etnik düşünceler öteden beri güç gösterileri halinde öfkeyi netice vermiştir. 1995 yılına kadar süren Bosna Savaşı’ndan sonra Dayton Barış Antlaşması imzalanmıştır. Bunun sonucunda ülkede barışı uygulayacak uluslararası bir konsey kuruldu. Bu konsey bir Bosna-Hersek Yüksek Temsilciliğidir. Ülkede bulunan bu yüksek temsilcilik cumhurbaşkanını görevden almak gibi birçok yetkiyle donatılmıştır. Ayrıca bu anlaşmaya göre Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi ile de ülkedeki üç etnik grup temsil edilmektedir. Günümüzde gelinen nokta ise az da olsa Bosna-Hersek’in bu bölünmüşlüğü siyasi olarak devam etmektedir. Ve bununla ilgili halen çalışmalar sürmektedir.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti, iki devletten oluşmaktadır:
– Toprakların %51’ine sahip Hırvat ve Boşnaklardan oluşan Bosna-Hersek Federasyonu,
– Toprakların %49’una sahip Sırplardan oluşan Sırp Cumhuriyeti.

Ülkenin bütünü Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce ve daha birçok dilde etnik kimliğe bakılmaksızın tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denir. Ancak Türkiye’ye tarihten gelen yakınlığından dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlar akla gelmektedir. Ancak ülkede Bosnalı ya da Hersekli denildiğinde kastedilen etnik kimliklerdir. Bunun sebebinin ise siyasi aktörler olduğu üzerinde durulmaktadır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim