Bireysel Öz Güveni Arttırmanın Çeşitli Yöntemleri

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Herkes içsel bir özgüven duygusuyla doğmaz. Bazen, kişisel deneyimler güveninizi kaybetmenize neden olabilir. Fakat özgüven geliştirilebilir bir duygudur. Kendine güvenen insanlar, popüler olmasa bile doğru olduğuna inandıkları şeyi yapan, risk almaya istekli, hatalarını kabul eden ve onlardan ders çıkaran, bir iltifatı kabul edebilen, iyimser bir yapıya sahip olurlar. Bireysel öz güveni arttırmanın kolay ama efektif çeşitli yöntemleri ile siz de bu insan haline gelebilirsiniz.

1. Başardıklarınızı Gözden Geçirin

Bireysel Öz Güveni Arttırmanın Çeşitli Yöntemleri

Hiçbir şey başaramadığınıza inanıyorsanız, güveninizi kaybetmek kolaydır. Oysa insan bir günde bile onlarca şey başarabilir. Yaptığınız küçücük şeyler bile başarıdan sayılabilir. İster bir sınavda iyi bir not almak, ister bisiklete binmeyi öğrenmek olsun, hayatınızda gurur duyduğunuz her şeyin bir listesini yapın. Listeyi her an yanınızda tutarsanız ya da telefonunuza kaydederseniz gurur duyduğunuz bir şey yaptığınızda listeye eklemeniz daha kolay olacaktır. Kendinize güveniniz azaldığında ya da yeterli hissetmediğinizde hemen listeyi çıkarın ve yaptığınız tüm harika şeyleri kendinize hatırlatmak için kullanın.

2. İyi Olduğunuz Şeyleri Düşünün

Herkesin güçlü yönleri ve yetenekleri vardır. Ufacık bir şey olsa bile, o yetenek bireye çok büyük özgüven aşılayabilir. İyi olduğunuz şeyin ne olduğunu bilmiyorsanız öncelikle içinizdeki yeteneği bulmalı ve geliştirmeye çalışmalısınız. Bazıları çok iyi basketbol oynar, bazıları mutfakta harikalar yaratır ve bazıları da doğuştan bir komedyendir. Belki de çevrenizdeki herkesin bazı yetenekleri ya da iyi olduğu şeyler var diye özgüven problemleri yaşıyorsunuzdur. Fakat onlardan bir farkınız olmayabilir. Eğer siz de içinizdeki cevheri bulursanız ve bu yeteneğin üzerine giderseniz, daha öz güvenli olabilirsiniz.

3. Bazı Hedefler Belirleyin

Bireysel Öz Güveni Arttırmanın Çeşitli Yöntemleri

Bazı hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için atmanız gereken adımları planlayın. Bir hedef oluşturmak ve daha sonra bu hedefi gerçekleştirmek için çabalamak öz güveninizin artmasına yardımcı olacaktır. Bu hedefler illaki büyük hedefler olmak zorunda değiller; kek pişirmek veya arkadaşlarla dışarıda bir gece planlamak gibi şeyler bile olabilir. Sadece bazı küçük başarıları hedefleyin ve bir listeyi işaretleyebileceğiniz, işleri halletme becerinize güven duymanıza yardımcı olacak. Hedeflerinizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra siz de özgüveninizdeki değişimi göreceksinizdir.

4. Kendinizle Konuşun

Aklınızdan size iyi olmadığınızı söyleyen olumsuz yorumlar geçiyorsa, asla kendinize karşı bir güven duygusu hissetmeyeceksiniz. Bazen içinizdeki sesleri bastırmak ve sadece başarısız olduğunuz şeylere odaklanmak daha kolay hissettirebilir. Fakat eğer en yakın arkadaşınız size özgüvensiz olduğunu söyleseydi, onunla konuşarak ona ne kadar harika biri olduğunu söylerdiniz. Kendinize de aynı iyiliği yaparak sürekli ne kadar harika olduğunuzu hatırlatın. Kendi kendine konuşmanın kendine olan güvenini nasıl etkileyebileceğini düşünmelisiniz. Kendinize en iyi arkadaşınızmış gibi davranın ve kendinizi neşelendirin.

5. Bir Hobi Edinin

Bireysel Öz Güveni Arttırmanın Çeşitli Yöntemleri

Gerçekten tutkulu olduğunuz bir şey bulmaya çalışın. Belki bu fotoğraf çekmektir, belki örgü örmektir belki de voleybol oynamaktır. Gerçekten yapmayı sevdiğiniz şeyin ne olduğunu öğrendiğiniz an kendinizi bu konuda geliştirmeniz çok daha rahat olacaktır. Eğer belirli bir faaliyetle ilgileniyorsanız ve bu hobiden keyif alıyorsanız motive olma şansınız çok daha yüksektir. Böylece her geçen gün becerilerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Düzenli yaptığınız bir hobiniz olduğunuzda özgüveninizde artış hissedebilirsiniz. Eğer hala hobinizi bulamadıysanız, hiçbir zaman çok geç olduğunu unutmadan aramaya devam edin!

6. Başkalarının Ne Düşündüğünü Umursamayın

Amacınıza ulaşamayacağınızı söyleyecek çok fazla insan olacaktır. Bu bir işveren de olabilir, okullardan da reddedilebilirsiniz. Hatta bazen arkadaşlarınızdan ve ailenizden bile size olumsuz bir yanıt gelebilir. İnsanlar size hedeflerinizin çok büyük olduğunu ve henüz hazır olmadığınızı söyleyebilirler. Belki de asla bir şey başaramayacağınızı söylüyorlardır. Bunu kesinlikle dinlememelisiniz. Zor olsa da kararlı olmalısınız. Size ihtimallerin aleyhinize olduğunu söyleseler de çoğu insanın çoğu şey hakkında yanıldığını unutmayın. Yapabileceğinizi düşünüyorsanız, yapabilirsiniz. Kendinize inanın.

7. Kendinizi Savunun

Bireysel Öz Güveni Arttırmanın Çeşitli Yöntemleri

Amacınız, projeniz ya da istekleriniz ilk aşamalarındayken birisi amacınızın aptalca olduğunu veya yapamayacağınızı söylediğinde, kafanızdaki şüphelerle uyuştuğu için onlara inanmak cazip gelir. Bu insanlara, özellikle de kafanızdaki seslere yanıldıklarını söylemelisiniz. İçinizde başarmak için büyük bir potansiyel var, bu yüzden onlara hedefinize ve kendinize inandığınızı söylemelisiniz. Bireysel öz güveni arttırmanın çeşitli yöntemleri arasında kendinizi savunabilmek ve insanların sizi ezip geçmesine izin vermemek büyük bir önem taşır. Bu yüzden kimsenin hakkınızda olumsuz konuşmasını göz ardı etmeyin.

8. Giyiminize Önem Verin

Güzel giyinmek her zaman için önemlidir. Kişiliğiniz harika olabilir, fakat herkesin size baktığında ilk gördüğü dış görünüşünüz olacaktır. Eğer özgüveninizde anında bir artış istiyorsanız, dolabınıza bir göz atın. Giydiklerinizle bambaşka bir güven aşılanıyor mu yoksa kendinizi silik mi hissediyorsunuz? Güzel giyinmek illaki pahalı giysiler ve takım elbiseler demek değildir. Bazıları bir tişört ve kot ile de bakımlı ve kusursuz görünebilir. Bireysel öz güveni arttırmanın çeşitli yöntemleri arasında en kolay uygulayabileceğiniz bu yöntemle, siz de dakikalar içinde bambaşka biri gibi hissedebilirsiniz. En iyi versiyonunuz haline gelmek çok kolay.

9. Sizi Mutlu Eden Şeyleri Yapın

Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirmeyi seversiniz? Belki kendinizi dışarı atıp yürüyüşe gidiyorsunuzdur, belki tekneye atlayıp balık tutuyorsunuzdur, belki de açık havada eğlenmekten keyif alıyorsunuzdur. Bu her neyse, daha sık yapmaya çalışın. Hayatınızı zenginleştirip şarj olmak için insanın sevdiği şeyleri yapması çok önemli. Eğer hayatınızı hoşunuza giden şeylerle doldurursanız hem daha pozitif hem daha özgüvenli olduğunuzu göreceksinizdir. Bu koltuğa kıvrılıp saatlerce dizi izlemek ve tatlınızı kaşıklamak bile olsa, sevdiğiniz şeyleri yapıp kendinize zaman ayırmayı asla unutmayın.

10. Korkusuz Olun

Bireysel Öz Güveni Arttırmanın Çeşitli Yöntemleri

Başarısız olmak düşmanınız değil. Sizi gerçekten tedirgin eden bırakan başarısızlıktan korkmaktır. Büyük hedefler koyarsanız ve büyük hayalleriniz varsa, bunalmış hissedebilirsiniz ve kaçınılmaz olarak hedeflerinizi yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. O anlarda sahip olduğunuz tüm cesareti toplamalısınız ve yolunuza devam etmelisiniz. Çılgınca başarılı olan her insan korkmuştur ve yine de çalışmaya ve risk almaya devam etmişlerdir, çünkü başarmaya çalıştıkları şey başarısız olacakları korkularından daha önemli. Hedefinize ulaşmayı ne kadar istediğinizi düşünün, sonra korkunuzu bir kenara bırakacaksınızdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!