Bir Osmanlı’dan Tevekkül Dersi

1 dk okuma süresi


3
8 Paylaşım, 3 puan
Bir Osmanlı Hikayesi
Bir Osmanlı Hikayesi

Bir Osmanlı Hikayesi, Yer Eyüp Sultan ve 1800’lü yılların İstanbul’unda geçiyor… Hadisenin kahramanları, Osmanlı gündelik hayatındaki vazgeçilmez mekanlardan biri olan şirin bir mahallenin bakkalı, mahalle sakinlerinden Mehmet Selahaddin amca ve hanımı Hatice Satıa teyzedir.

Diğerlerinden farkı olmayan sıradan bir günün başlangıcıdır. Mehmet Selahaddin amca, hemen her gün tekrarlanan mutad sabah alışverişi için bakkala kadar çıkar. Alacağı, birkaç çeşit kahvaltılık nevaledir. Bu arada Hatice Satıa teyze kahvaltı sofrasını hazırlamakla meşguldür.

Dakikalar birbirini kovalamış, süt fincanda soğumaya yüz tutmuş ama Mehmet amca bakkaldan henüz dönmemiştir. Satıa teyze meraklanmıştır; çünkü kadim bakkalları evlerinin hemen az ilerisindeki köşe başındadır. “Sohbete mi daldılar acaba?” diye düşünüp dururken, Mehmet amca nihayet elindeki nevalelerle kapıda görünür.

Kapı açılır açılmaz malum soru sorulur: “Nerede kaldın bey, meraklandım…” Mehmed Selahaddin amca biraz soluklandıktan sonra; “Hanım, der, duydum ki mahallenin taa uç tarafında yeni bir bakkal daha açılmış. Alışverişi oradan yapayım dedim; haliyle ondan biraz geciktim.”

Hatice Satıa teyze merakını yenemez ve sorar hemen: “Niye? Bizim bakkal efendiyle aranızda bir tatsızlık mı oldu? Yoksa yeni bakkal daha ucuza mı mal satıyormuş?”

“Hayır, hanım hayır! Zannettiğin gibi değil” diyen Mehmet Selahaddin amca, yeni bakkaldan alışverişinin sebebini şöyle izah eder:
“Bir Allah’ın kulu kimseden vaad almadan, kimseye güvenmeden ‘Tevekkeltü Alellah’ demiş. Rezzak olan Mevla’sına güvenerek gelmiş, bizim mahallemize bir bakkal dükkanı açmış. Bir mahalle halkı olarak; ‘yeri uzaktır, kimin nesidir, tanımıyoruz’ diye ona alışverişe gitmezsek eğer, bu kulun belki tevekkül inancı zayıflayabilir. Bundan da Allah katında bizler mesul oluruz!.”

Mutad: Alışılmış
Nevale: Malzeme
Kadim: Eski, ezeli
Tevekkeltü Alellah: Herşeyi Allahü tealaya bırakma, Allah’a güvenme.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir