Bir Hicret Düşü!


Hicret edin, Hayat bulun!
Hicret edin, Hayat bulun!

Ey Habil’in torunları!.. Yeryüzü, mirasçılarını bekliyor; hicret edin ve mirasınıza sahip çıkın!.

İnsan denen şu esrarlı varlık. Baktığı, gördüğü ve duyduğu her şeyden etkilenebilmekte. Özellikle de bu üç unsurun söz konusu olduğu durumlarda onun etkilenmemesi mümkün değil gibi. Karşısında üveykler gibi kanatlanmış mücessem bir gayeyi hayal olur da tesir alanına girmez mi insan? Elbette girer ve bu tesirle her şey aritmik olur bedeninde. Hele, kalpleri ateşleyen husus destansı bir hayat yaşamaya vesile olacaksa… Destansı hayat derken neyi mi kastediyorum? Hicreti tabii ki.

Her ne kadar göç etmek anlamına gelse de, hicretin yalnızca bir göç olduğunu hiç düşünmedim. O, bir göçten ziyade yeniden diriliş, toparlanış ve ayağa kalkışta ilk adım gibidir. Elbette gidende hüzün, kalanda hüzün olur. Yüreklerle, gözyaşlarıyla konuşulur ayrılırken. Fakat bu ayrılıkta ayrıcalık olduğunu bilmenin hazzı duyulur. Kimileri bir kaç yarenle çıksa da, çokları hicretini tek başına yapar; lakin sonradan, aktıkça çoğalırlar. Tıpkı o kutlu devirden Mus’ab Bin Ümeyr gibi… Tıpkı ahir zamandan Hacıata’lar, Adem Tatlı’lar gibi.

Hayali bile gönülleri tutuşturan bir meşaledir hicretin.. Karanlık onun ışığında aydınlanır. Karanlıklar aydınlığa bürüsün diye, dehrin akışı içinde bir kutsala tutunup da hicret etmeyen yok gibidir. Fakat bu alemin en kutsi hicreti saadet asrındakidir. O günün kutsal göç ehline muhacir şanı verilmişti. Onlarla kurulmuştu çağlara meydan okuyan yüce medeniyet. İşte, tarih boyunca sevdalıların payına düşen hicret, günümüzde bir kez daha dirildi; bedeni yenilenen bir ruh gibi.

O ilk muhacirlerden kaçının mezarı doğduğu yerde şimdi. Ve kaçı tutuldukları sevdadan geri döndü? Onlar tereddüt bile etmeden gitmişler, gidip de dönmemişlerdi. Bu sebeple, destanlaşan hayatları sürekli taze heyecanlar verir. Bu sebeple, ihlas ve samimiyetleri hep metafizik gerilimin efsunlu iklimine çeker insanı.

Güzellikler, gönle hicret düşünce başlar dostlar!. Gönlüne ‘hicret’ düşmüşlerin bir yanı heyecandır hep. Yaş ilerlemiş olsa da fark etmez; Halid bin Velid gibi, Eyyüp el Ensari gibi.. Gözlerde canlanır daima. Nice yiğitlerin gözünü kırpmadan yaptıkları altın hicretler. Hicret.. Peygamberi bir yolun sonsuzluk ufku.. Sıza sıza sevda çağlayanlarına dönüşen damlalar gibi. Hicret.. Sıratı müstakim üzere yaşanan destan. Yaşanması da anlatılması da zor, hem de çok zor..

Bugün de öyle değil mi? Adı Bekir, Ömer, Osman, Ali.. Kimi Asya steplerinde, kimi Sibirya soğuklarında, kimi de Afrika çöllerinde hep rıza ufkunu arıyor gencecik fidanlar.. Farkında bile değiller.. Oysa değil yaşaması, anlatması bile zor bir hayat yaşıyor bu asrın bahadırları. Çünkü her çetin kış, kardelenler için yeni bir zemindir. Çünkü her taze bahar, bahar çiçekleri için yepyeni bir müjdedir..
Her göç, bir kilimin desenleri kadar sıcak hem de sımsıcak.. Bir kutsalın peşi sıra gidenler.. Anadan, babadan, yarden, kardeşten ve ahbaptan ayrılanlar.. Toprak gibidir onlar. Toprak kadar mümbit ve velut.. Gurbet, hasret, bin bir meşakkat.. acı, ıstırap, hüzün ve keder… Ne fark eder onlar için, ‘lütfu da hoş kahrı da hoş’ bildikten sonra.

Ah uzak eller! Hep sizin o el değmemiş bahçelerinizde Gül bitirmek için değil mi, bu yollara düşüş. Ah gönül! Ademsin, adem olamazsın. Alaca atlar uzaklara ‘davam’ deyip doludizgin gideli hayli zaman oldu. Tıpkı ilkler gibi. Gittiler, gidip de dönmeyi hiç düşünmediler. Ellerini açar gibi aç yüreğini semaya. Hep altın yamaçlardan hayaller devşir.

Gönül, yetmez mi dehlizlerde kaldığın bunca zaman. Yetmez mi nicedir çakırkeyif bir hayat yaşadığın. ‘Hicret’ derlerse hazır ol. ‘Bir yudum hicran’ derlerse içiver. Sen de dönüşü olmayan bir yola gir ve Tarık gibi yak gemilerini.. Gemiler gibi yansın benliğin. Hicret için süzülsün yanağından gözyaşların.. Bir hicret nağmesi dolaşsın artık, dudaklarında…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim