Bir güzel insanın, güzel olmayan ölümü

2 dk okuma süresi


6
17 Paylaşım, 6 puan

Ömer Seyfettin’in Hazin Hikayesi

Ömer Seyfettin

Maupassant tarzı öykü türünün en önemli temsilcisi Ömer Seyfettin 1884 yılında Gönen’de doğdu ve henüz 36 yaşındayken yaşamını yitirdi. Daha çok “Genç Kalemler” dergisinde çıkan “Yeni Lisan” baş yazısıyla tanıdığımız Ömer Seyfettin, 19.yy’ın sonlarında çıkan üç akımdan Türkçülük taraflısı olarak Türkçe’nin Arapça ve Farsça sözcüklerden arınmasını istedi. Bu yıllarda birçok eser verdi. 1.Dünya Savaşı yıllarında “Yeni Mecmua” da yayınlanan öyküleriyle ünü daha çok yayıldı.

Ömer Seyfettin

Amansız Bir Hastalık

Aynı zamanda öğretmenlik yapan genç yazar ansızın bir hastalığa yakalandı. Şeker hastalığına yakalanmıştı fakat o zamanlar şeker hastalığı bilinmediği için doktorlar eklem ağrıları için romatizma tedavisi uyguluyor ve bol bol meyve yemesi için tembihliyorlardı. Gitgide durumu kötüye gidince hastaneye kaldırıldı.

Kadavra İddiası

Ömer Seyfettin

İki günlük mücadele sonrasında 6 Mart 1920’de Haydarpaşa Hastanesi’nde “Ah Selanik!” diye diye hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra ortaya çıkan bir fotoğraftan sonra Ömer Seyfettin’in naaşının kimsesiz olduğu ve bir kadavra olarak kullanıldığı iddia edildi.

Ömer Seyfettin

Olayın aslı, Sivaslı bir hademe Otopsi için Ömer Seyfettin’in naaşının karın kısmını yarmıştı bu sayede şeker hastaığına yakalandığı anlaşılmıştı. Ardından çekilen fotoğraf basına yansıyınca cenazesini tanıyanlar hastane bahçesine akın etmişti. İlk önce Kadıköy Kuşdili mezarlığına defnedilmiş ancak yol yapılacağı gerekçesiyle Ömer Seyfettin’in cenazesi 1939 yılında Asya kıtasından Avrupa kıtasına taşınır ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
31
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
8
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazın çok güzel olmuş. Ben uzun süre kullanıldığını sanıyordum kadavra olarak ama bir sefermiş. Ayrıca hademe ayrıntısı ilgimi çekti. Araştırmanı çok beğendim ellerine zihnine sağlık 😀😀 yeni yazılarını bekliyorum 😀

  2. Kesinlikle çok güzel bir yazı olmuş. Bu güzel yazılarının devamının gelmesi dileği ile😊❤

  3. yazılarında detaylara değinmen çok hoş gayet iyi yazıyorsun yeni yazılarını heyecanla bekliyorum 😍

  4. Ömer Seyfettin gibi başarılı bir yazarın kadavra olmadığını öğrenmek çok güzel. Yazın çok güzel ve bilgili olmuş eline sağlık arkadaşım hayatın boyunca hep başarılı ol ☺