Bir Diyabet Hastasının Gözünden…

3 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan
Şeker Hastalığı Nedir?
Şeker Hastalığı Nedir?

Frederick Grant Banting– Ah yavrum pekte gençmişsin.
– Nasıl yani bu yaşta mı?
– Ekşi elma bak bu zarar etmez bol bol ye.
– O tatlı yiyemez ki şeker hastası.
– Geçmiş olsun yavrum inşallah geçecek.

14 yıldır en sık duyduğum cümleler olarak bunları sıralayabilirim sanırım. Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Aslında biz diyabetliler yani sizin bildiğiniz şeker hastalarının günü. Aslında bugün sağlıklı yaşamamızı sağlayan insülinin kaşifi Frederick Banting‘in doğum günü. Diyabet yani daha bilimsel adıyla Diabetus mellitus pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır.

Dünyada çok farklı çeşitlerde diyabet vardır. Ancak sıklıkla karşılan tipler tip 1 (adölasan ve çocukluk çağı ) ve Tip 2 (erişkin) diyabet olarak sınıflandırılabilir. Tip 1 diyabette insülin hormonu hiç üretilemezken Tip 2 diyabette ya üretimi az oluyor yada üretilen hormon yeterli olarak kullanılamıyor.

Ben 12 yıldır Tip 1 diyabetli bir bireyim. Günde en az 4 kez kan şekerimi ölçüp insülin enjeksiyonu yapıyorum. Bunları yazarken 12 yıl öncesi canlanıyor gözümde. İstiyorum ki okurken sıkılmayın ve bu gibi belirtilerin en az biri çocuğunuzda veya sizde varsa mutlaka bir doktora gidin. O dönemlerde stresli bir dönem geçiriyorum. Daha sonra öğreniyorum ki stres denen bu illet bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor ve vücudumuzdaki en savunmasız yerden patlak veriyor hastalıklar.

Yani diyabetimin o dönemde ortaya çıkmasındaki sebep tamamen stres. Ama tip 1 diyabet genetik bir bozukluk olduğu için elbet bir gün bir yerden çıkacak. Sadece en zayıf anımı bekliyor. Son dönemlerde sürekli acıkıyor, her gün mutlaka çikolata yerdim -piko’ya aşığım o dönemden 🙂 -sürekli bir tatlı yeme isteği gelsin helvalar, gitsin baklavalar.. bunca yemek yemeye rağmen gün geçtikçe de zayıflıyordum ki sanırım 20’li kilolara kadar düşmüştüm son dönemde. İşin ilginç yanı ise bunların tümü sadece 2-3 hafta içerisinde oluyordu. Gün içerisinde özellikle geceleri saat başı 2-3 litre su içip bir o kadarda tuvalete gidiyordum.

İçimde bastıralamaz bir susuzluk oluyordu. Hiç unutmam aylardan henüz mart, malumunuz Karadeniz henüz havalarda oldukça soğuk. Gece o suyu içer, tuvalete gidip gelirdim, henüz yatağıma girip yatağı ısıtmadan tekrar kalkar su içer tuvalete giderdim. Annem tüm bu şikayetlerimden şüphelenip beni doğruca dahiliye uzmanına götürmüştü. Hatta sekreter hanım Dahiliye  için yaşımı sorun etmesine rağmen annem şekerden şüphelendiğini söyleyip rica ile zorla o doktoru istemişti. 4 Nisan 2004’de tanım konulmuş oldu. Tip 1 Diyabetus Mellitus.

O gün akşamına soluğu üniversite hastanesinde aldık. Karanlık koridorun sonundaki doktor teyzeyi hatırlıyorum 50’li yaşlarında. dilini uzat dedi bana. Uzun kırmızı ojeli parmağıyla dilime – dokunduğundan ilk aklıma gelen neden dilime dokunmaktan iğrenmediğiydi. Daha sonra sağlık personeli olunca anlıyorsunuz bazı şeyleri. Başka bir isim dolanıyor o günlerden zihnime. Doktor Tolga Abi. Bana diyabetle ilgili bir çok şey anlatan öğreten :). Hastanede boş yatak olmadığı için yoğun bakımda geçirdiğim o gece, acıktım diye ağlamam, annemin gizlice başucumda ağlaması, bir haftalık hastahane 1 hafta ev istirahati ve değişen yaşam tarzına uyum sağlayamama dönemim de başka bir yazının konusu olsun. O günlere dair anlatacak öyle çok anım var ki. 4-5 haftalık süreç sanki yıllar gibi.

14 Kasım 2018 bugün. Üzerinden Tam 14 yıl geçti koskoca 14 yıl. Neler değişti o  14 yılda bile. Bilim çok hızlı ilerliyor. Bir gün iyileşir miyiz bilmiyorum. Yada ben o günleri görür müyüm. Ama inancımızı kaybetmemek gerek.

Bir diyabetli abim: “Diyabet, bir hastalık değil yaşam tarzıdır” bende yaşam tarzımı 14 yıl önce değiştirdim. Dikkatli beslenme, egzersiz ve insülin ile sağlıklı yaşıyoruz. Korkmayın derdi.

Sağlıcakla kalın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?