Bioenerji Nedir? Bioenerji Tedavisi Nasıl Olur?

3 dk okuma süresi


3
14 Paylaşım, 3 puan

Bio; hayat, canlı veya yaşayan varlıklar demekken; enerji iş yapma yeteneğine sahip olma demektir. Bioenerji tedavisi ise, ruhsal şifa veya enerji tıbbı olarak bilinen bir çeşit alternatif tıp dalıdır.

Bedenimiz çalışan kaslarımız ile ısı üretmektedir. Bu ısı enerjisi, vücudumuzdaki birçok kimyasal işlevin sonucu ortaya çıkmaktadır. Sinir sistemimiz üretilen bu enerji ile işlev görmektedir. Isı ve elektrik akımı birer enerji türü ise bu ısı ve enerji yaşayan bir biyolojik varlık tarafından üretildiği için bunlara bioenerji denilir.

Manyetik Enerji

Tabiatın en temel enerjisi manyetik enerjidir. Bu enerji ise canlı ve cansız her şeyde var olan bir enerji türüdür. Bu gücün kaynağı atomların içinde süzülen elektronlardır. Her varlık türü, atomlardan oluşması sebebiyle kendine özgü manyetik alana sahip olmaktadır. Canlı organizmalar da kendi içlerinde hayatlarını devam ettirebilmeleri için elektromanyetik, kimyasal, ısı ve elektrik enerjisini kullanırlar. İnsanları enerji piramidinin en üst mertebesine taşıyan özellik, farklı bir enerjinin varlığı değil, bilinçtir. Enerji açısından hayvanın ürettiği ile insanın enerjisi aynıdır. İnsanı farklı kılan ise bu enerji akımlarını kontrol etmesi ve bunları istediği gibi yönlendirebilme kabiliyetidir.

NASA araştırmalarına göre uyuyan bir insan kullanıma hazır 81 watt üretirken, ayakta duran birisi 128 watt güç üretmektedir. Yürüyen birisi 163 watt, hızlı yürüyen birisi 407 watt, uzun mesafe koşucusu 1048 watt ve kısa mesafe koşucusu 1630 watt’lık bir güç üretiyor. Bu demek oluyor ki, insanoğlu kendinde var olan bu gücü bir noktaya odaklayabilmiş olsa rahatlıkla 100 watt’lık bir ampulü eli ile aydınlatabilir. İnsanoğlu bu elektrik üretiminin yanında birde ısı üretir: günlük diyet ile alınan 2400 kalori ile saat başına 100 kalori ısı üretiyor.

Mesela MR görüntüleri bedenlerimizdeki manyetik akımlar; kalp ve sinir ileti ölçümleri bedenlerimizdeki elektrik akımları sayesinde elde edilmektedir. Aynı elektrik ve ısı enerjisi, makineler tarafından üretilerek fizik tedavi sırasında hastalara uygulanmaktadır. Yapay veya doğal bu enerjilerin doğru biçimde, doğru şekilde kullanılması hastalara fayda sağlamaktadır. Günümüzde ABD, Rusya, Japonya, Çin, Batı Avrupa Devletleri ve özellikle İngiltere’de bioenerji tedavisi büyük ölçüde hizmete girmiştir. Tıp fakültelerinde ve enstitülerde bunun eğitimi verilmektedir.

Büyük ameliyatlardan önce ve ameliyatlar sırasında bioenerjiden faydalanıldığı sayısal olarak ABD’de 30.000 olduğu belirtilmektedir. Türkiye’de 02/11/2011 tarih ve 28103 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Tamamlayıcı Alternatif Tıp Uygulamaları” adlı kanun hükmünde kararname ile Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilmiş ve sağlık hizmetlerine dahil edilmiştir.

Bioenerji ile Tedavi Nasıl Yapılır?

İnsan bedenin ürettiği bioenerji ile mucizeler gerçekleştirilemez, bu tür iddialarda bulunan kişilerden uzak durulmalıdır. Olmayan bir şeyi nasıl var edemezsek; aynı şekilde ölmüş bir hücreyi yada organı canlandırmaya çalışmak da imkansızdır. Bioenerji tedavisi ile yararlanmak isteniyorsa o hücre canlı ve çalışıyor olmalıdır. Bir şey var ve çalışıyorsa, bioenerji ile daha düzenli çalışır hale getirilebilir (örneğin; diyabet, guatr). Bioenerji ile daha güçlü ve dirençli bir hale getirilebilir (örneğin; alerji, varis). Erken müdahale bioenerji uygulaması için de geçerlidir; yani hücreler ölmeden yok olmadan, onlara ihtiyaç duyulduğu anda tekrar canlandırılabilir.

Bioenerjinin Hücreler Üzerindeki Etkisi

 1. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir,
 2. Bölgesel zafiyeti ortadan kaldırır,
 3. Hücresel fonksiyon bozukluklarını giderir,
 4. Vücudun enerji akımlarını düzenleyerek bunların vücuttan giriş ve çıkışlarına yardımcı olur.

Bioenerji Seansları Nasıl Uygulanır?

 • Yapılacak işlem; bedenin (fiziksel ve düşünsel olarak) negatif enerji birikiminden temizlenmesidir.
 • Tedavi olmak isteyen kişi, uygulayıcının yardımını açık ve içten bir şekilde kabul etmelidir. Yoksa kişiye ULAŞILAMAZ!
 • Tedavi, insan bedeninin kendini yenileme gücü ile gerçekleştirilir.
 • Seans yaptırmak isteyen hasta önce bioenerji yatağına yatırılır.
 • Gözlerini kapatır ve sadece farkına varır. Hem gözleyici, hem gözlenen olur.
 • Dikkatini bedenine yönlendirir.
 • Kişilere hiçbir yan etkisi yoktur. Ek olarak ilaç, ışın, alet gibi hiç bir uygulama yapılmaz. Vücut, sağlıklı sistemini yeniden kurar.
 • Eller bedeninizde üretilen enerjinin merceği durumundadır.
 • Bedenin 10–15 cm uzağından, el değmeden ve uygulayan kişinin vücudunda üretilen enerji (manyetik, elektrik ve ısı enerjileri) hastaya aktarılır.
 • Uygulanan kişi; rahatsız olan bölgesinde ısınma, soğuma, uyuşma, karıncalanma ve küçük titreşimler hissedebilir.
 • Seans anında, tüm vücutta hareketlenmeler, ısınma, soğuma, karıncalanma, iğnelenme, kan akışının bölge üzerinde artması, canlı ve parlak ışıklar görme olabilir.
 • Vücutta işleyişi ve dağılımı bozulmuş enerji akımları düzenlenir. Böylece insan vücudu, uygulayıcı tarafından akort edilir.
 • Seans yaklaşık 20–25 dakika sürer.
 • Çoğu kişi seanstan hemen sonra, bazıları ise daha sonraki seanslarda iyileştiklerini bildirirler.

Seanstan Sonra…

 • Kişide rahatlama, dinçleşme, güçlenme görülür.
 • Yüzde güzelleşme, ışıldama; yüz cildinde doğal renge kavuşma, gerginleşme; gözlerde ise ışıldama ve canlanma görülür.
 • Ses tonlarında değişme görülür.
 • Seansın tamamlandığına seansı alan kişi karar verir. Çünkü seansın başarılı sonuç verdiğini en iyi tespit edebilen kişinin kendisidir.
 • Uygulayıcı da bilir, ancak seans yaptıran kişiden teyit alır. En az 3 seans yaptırılması önerilir.
 • Enerji, insan bilincinin üstünde bir seviyede çalışır.
 • İnanmak ise yolun yarısıdır.

KAYNAK: Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)