Bilginin Keşfi: Veri Madenciliği Nedir?

2 dk okuma süresi


11
12 Paylaşım, 11 puan

Tweet atmak, Facebook durumu paylaşmak, Youtube’da bir videoya yorum yapmak hatta Instagram’da bir fotoğrafı beğenmek hepimizin hayatında yer alan aktiviteler… Sosyal medyadan banka kayıtlarına, parmak izimizden kişilik özelliklerimize kadar çevremizde olup biten her şey bilişim için birer veri. Endüstri 4.0 ile önemi artan kavramlardan biri olan Veri Madenciliği için bu verilerin önemi ne? Veriler nasıl analiz edilir, nelere dikkat etmeliyiz?

Veri Madenciliği Nedir?

Veri madenciliği, büyük ölçekli verilerin analiz edilerek başka yerlerde kullanılması için anlamlandırılması ve bilgiye dönüştürülmesidir. Veri tabanı, yapay zeka, makine öğrenmesi, yapay sinir ağları gibi disiplinler arası çalışan bir kavramdır.

1. Google Arama Motoru ve Veri Madenciliği

Google Arama Motoru ve Veri Madenciliği

Hepimizin kullandığı Google Arama Motoruna baktığımızda, aylık arama sayısı 2 trilyon, günlük aranan veri kapasitesi petabaytlar seviyesinde. Sanal ortamda gerçekleşen bu devasa veri akışı, ürün satışı yapan firmalar, video paylaşım siteleri gibi gelişen teknolojilerin dikkatini çekmiş durumda. Google Reklamlar, anlık olarak veri analizi yapabilen bir alt yapıya sahip. Bir sitede bakılan ürünlerin, başka bir sayfaya geçildiğinde reklam alanında karşımıza çıkması; Google’ın yaptığı veri madenciliği ile, baktığımız ürünlere olan ilgimizi kaybetmeden daha uygun fiyata, benzer özellikli başka versiyonlarına nerelerden ulaşabileceğimizi bize reklam olarak gösterilmesi sağlanır. Google Arama çubuğuna yazılan bir kelimenin başka kelimelerle tamamlanması, daha önce gezdiğimiz sitelerden yola çıkarak ‘Bunu mu demek istediniz’ diye bize öneri sunması gelişmiş veri madenciliği çalışmaları sayesindedir.

2. Alışveriş Siteleri Veri Madenciliği

Alışveriş Siteleri Veri Madenciliği

Birçok alışveriş sitesinde, detaylarını incelediğimiz ürün sayfasının alt kısmında ‘Bu ürüne bakanlar bunlara da baktı’ diye öneriler çıkar karşımıza. Bu öneriler için, oluşturulan bir veritabanına her kullanıcı tarafından ziyaret edilen sayfalar kaydedilir. Farklı bir kullanıcı bu ürüne bakarken kaydedilen veriler sorgulanarak, o an o sayfadaki kullanıcı için veri analizi ile uygun olduğunu belirlediği ürünü önerir. Bu sayede satışlarının artışını sağlar.

3. Netflix Veri Madenciliği

Netflix Veri Madenciliği

Günümüzün popüler sitelerden Netflix ise, daha karmaşık bir veri analizi yaparak izlenen film miktarının artırılmasını sağlar. Her kullanıcının izlediği film ve dizileri, sevdiği film türlerini analiz ederek kişisel model oluşturur. Birbirine en çok benzeyen modelleri eşleştirerek eşlerden birinin izlediği filmi diğerine önerir. Kullanıcının o günkü tercihlerine bağlı olarak da bu önerisini hangi görselle yapacağını belirler. Her girişte tekrar yapılan bu analizlerle filmlerin farklı görselleri gösterilerek izlenme oranının artırılması sağlanır.

4. Diğer Uygulamalar

Diğer Uygulamalar

Yarının, hatta sonraki sene bugün havanın nasıl olacağının tahmin edilmesinde, inşaat sektöründe bir malzemenin dayanıklılığının hangi ortamda nasıl değişeceğine, tıpta DNA analizlerinde ya da bir hastalığın teşhisinde kullanılan bu mekanizma farkında olmadan hayatımıza girmiş durumda. Yaşam standardımızı artırmak için evinize gittiğinizde ruh halinize göre size uygun bir müzik ya da film önerisinde bulunabilecek kadar da keyifli adımlar atılması için de çalışmalar devam ediyor.

Takip ettiğiniz bir gezi rehberinden en çok tıkladığınız şehirler veri olarak çekildiğinde tatil şirketlerinin size gezi planı önermesi, yaptığınız yorumların analizi ile siyasi görüşlerinizin tahmin edilip sizinle iletişime geçilmesi, fotoğraflarınızın incelenerek sevdiğiniz renklerin, objelerin, hatta doğum tarihinizin belirlenip gizli şifrelerinizin tespitinde kullanılması da kötüye kullanımının getirdikleri.

Teknolojinin geldiği noktada sürekli takip edildiğimizi unutmadan yaşamamız gerekiyor. Sizin için gereksiz olan bir bilgi hayatınızı değiştirebilir.

Sanayi ve teknolojinin gelişim adımlarını görmek için Endüstri Tarihinde Kısa Bir Yolculuk: 4. Sanayi Devrimi yazımızı da okuyabilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!