Bilgi Teknolojilerinde Denetim

1 dk okuma süresi


3
7 Paylaşım, 3 puan
Bilgi Teknolojileri Denetimi
Bilgi Teknolojileri Denetimi

Bilişim Teknolojileri, bilginin toplanmasında, saklanmasında, işlenmesinde, ağlar aracılığıyla bir yerden bir yere ulaştırılmasında faydalanılan, ayrıca bilgisayar ve iletişim teknolojilerini de kapsayan tüm teknolojik desteklere denilmektedir. Günümüzde bilişim ve teknolojik gelişmeler birçok sektöre yön verirken, bilgi teknolojileri denetimi de bu etkiden önemli bir ölçüde payını almaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak, oluşan ekonomik büyümeler, verilen hizmetlerin yapısını ve niteliğini de değiştirmektedir.

Türkiye ise teknolojik alandaki gelişmelere bağlı olarak hızlı bir dönüşüm içerisindedir. Kamu ve özel sektör, gerçekleştirdikleri faaliyetlerinin büyük bir kısmını teknolojiden faydalanarak yerine getirmektedir. Teknolojide yaşanan bu hızlı değişim ise, yararları ve bazı olumsuzlukları gereği denetlenmesi ve kontrol altına alınmasını gerektirmektedir.

Denetim uygulamaları geçmişten günümüze, teknolojik gelişmeler bakımından birçok farklı evrelerden geçmiştir. Bu bağlamda, 20. yüzyılda denetim uygulamaları ile ilgili standartların oluşturulması ve yasal düzenlemelere gidilmesi bir zorunluluk haline gelmiş ve bu hususta bilgi teknolojileri ortamlarının göz önünde bulundurulması şart olmuştur. Bu standartlar, ayrıca ilgili birey, hizmet ve teknolojik araçların denetiminde de kullanılabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)