Bilgi Teknolojilerinde Denetim


Bilgi Teknolojileri Denetimi
Bilgi Teknolojileri Denetimi

Bilişim Teknolojileri, bilginin toplanmasında, saklanmasında, işlenmesinde, ağlar aracılığıyla bir yerden bir yere ulaştırılmasında faydalanılan, ayrıca bilgisayar ve iletişim teknolojilerini de kapsayan tüm teknolojik desteklere denilmektedir. Günümüzde bilişim ve teknolojik gelişmeler birçok sektöre yön verirken, bilgi teknolojileri denetimi de bu etkiden önemli bir ölçüde payını almaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak, oluşan ekonomik büyümeler, verilen hizmetlerin yapısını ve niteliğini de değiştirmektedir.

Türkiye ise teknolojik alandaki gelişmelere bağlı olarak hızlı bir dönüşüm içerisindedir. Kamu ve özel sektör, gerçekleştirdikleri faaliyetlerinin büyük bir kısmını teknolojiden faydalanarak yerine getirmektedir. Teknolojide yaşanan bu hızlı değişim ise, yararları ve bazı olumsuzlukları gereği denetlenmesi ve kontrol altına alınmasını gerektirmektedir.

Denetim uygulamaları geçmişten günümüze, teknolojik gelişmeler bakımından birçok farklı evrelerden geçmiştir. Bu bağlamda, 20. yüzyılda denetim uygulamaları ile ilgili standartların oluşturulması ve yasal düzenlemelere gidilmesi bir zorunluluk haline gelmiş ve bu hususta bilgi teknolojileri ortamlarının göz önünde bulundurulması şart olmuştur. Bu standartlar, ayrıca ilgili birey, hizmet ve teknolojik araçların denetiminde de kullanılabilir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim