Beşik Gibi Sallanan Köprü!

1 dk okuma süresi


5
7 Paylaşım, 5 puan

1940 yılında Amerika’nın Puget Boğazında Tacoma Narrows Köprüsünün üzerinde ilginç bir olay yaşandı. Zarif ve şık olan Tacoma Narrows Köprüsü, 1940’ta dünyanın en uzun 3. süspansiyon dalgasını yaşadı. 1 Temmuzda başlayan bu dalgalanma 4 ay sonra (7 Kasım 1940) köprünün, bir fırtına sırasında çökmesine sebep oldu. Adeta beşik gibi sallanan köprü, bakalım dünyaya neler kazandırdı.

Narrows Köprüsü, “köprü mühendisliği tarihinde en dramatik başarısızlık” olarak tarihe geçti. Şimdilerde ise, aynı zamanda dünyanın en büyük yapay resiflerinden biri olduğu üzerine duruluyor. 1940 yılında “Galloping Gertie“nin film klibinde de geçtiği gibi yaşananlar 1992’de tekrar gündeme gelerek batmış kalıntıları Ulusal Tarihi Yerler arasında kayıtlara geçti. Ve bizde söz konusu VTRyi sizlere sunmak istedik!

Başarı mı, Başarısızlık mı?

Narrows Köprüsü, başarısızlığın bir hikayesi gibi görünüyordu. Fakat Narrows Köprüsü, aynı zamanda Amerika için büyük bir destandır. Çünkü ülke genelinde ve dünyanın dört bir yanında farklı etkiler yarattı. Yaşanılan olay, köprü mühendislerinin süspansiyon dalgalarının köprüleri nasıl şekillendirdiğini öğretti. Gertie’nin bu başarısızlığı, daha güvenilir ve bugün yaptığımız daha sağlam köprüleri oluşturmamıza olanak sağladı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?