Beşik Gibi Sallanan Köprü!


1940 yılında Amerika’nın Puget Boğazında Tacoma Narrows Köprüsünün üzerinde ilginç bir olay yaşandı. Zarif ve şık olan Tacoma Narrows Köprüsü, 1940’ta dünyanın en uzun 3. süspansiyon dalgasını yaşadı. 1 Temmuzda başlayan bu dalgalanma 4 ay sonra (7 Kasım 1940) köprünün, bir fırtına sırasında çökmesine sebep oldu.

Köprü, “köprü mühendisliği tarihinde en dramatik başarısızlık” olarak tarihe geçti. Şimdilerde ise, aynı zamanda dünyanın en büyük yapay resiflerinden biri olduğu üzerine duruluyor. 1940 yılında “Galloping Gertie“nin film klibinde de geçtiği gibi yaşananlar 1992’de tekrar gündeme gelerek batmış kalıntıları Ulusal Tarihi Yerler arasında kayıtlara geçti. Ve bizde söz konusu VTRyi sizlere sunmak istedik!

Başarı Hikayesi: Narrows Köprüsü

Narrows Köprüsü, başarısızlığın bir hikayesi gibi görünüyordu. Fakat Narrows Köprüsü, aynı zamanda Amerika için büyük bir destandır. Çünkü ülke genelinde ve dünyanın dört bir yanında farklı etkiler yarattı. Yaşanılan olay, köprü mühendislerinin süspansiyon dalgalarının köprüleri nasıl şekillendirdiğini öğretti. Gertie’nin bu başarısızlığı, daha güvenilir ve bugün yaptığımız daha sağlam köprüleri oluşturmamıza olanak sağladı.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim