Ben unutmam ki!?


Unutkanlık Nedir? Unutkanlık Sebepleri Nelerdir?
Unutkanlık Nedir? Unutkanlık Sebepleri Nelerdir?

Beyinin yaratılış itibariyle “unutan” bir organ olması, aslında insanoğluna verilen hediyelerden birisidir. Çünkü bir kişinin hayatını devam ettirebilmesi için, günlük yaşadığı bazı duyguları unutması gerekli. Eğer unutkanlık bize verilmemiş olsaydı, kötü, zor, acı, hüzünlü veya kahredici birçok olumsuz durumu hatırlamaya devam edecektik.

Günümüzde ise unutma ve dalma gibi şikayetler çoğaldı. Gençlerde unutkanlığın görülmesi, genellikle psikolojik sorunlardan kaynaklanmakta… Yaşlılarda ise demans (bunama) / alzheimer hastalığından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman unutkanlık, bir depresyon, vitamin eksiklikleri, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi hastalıklara bağlı olarak görülebiliyor. Bu gibi durumlarda doktorlara yönlendirmek zorundayız. Uygun tedavi yöntemi ile şifa sağlanabilir.

Önemli olanın, vakanın ne olduğu hakkında doğru tanımlama yapılması ve ilgili kişinin yaşam koşullarına uygun bir programı devreye sokması! Her şeyden önce sağlıklı bir beyne sahip olmayı istemelisiniz. Bunun için hazır iseniz, aşağıdaki birkaç tavsiyemizi uygulayabilirsiniz.

  • Televizyon yerine radyo dinleyin!
  • Kaliteli uyku ve beslenme düzeni oluşturun!
  • Satranç, sudoku yada bulmaca gibi zihinsel aktivite gerektiren oyunlar oynayın!
  • İnsanlarla iletişime geçin, sosyal aktivitelere katılın!
  • Stres, kaygı ve üzüntüden uzak durmaya çalışın!
  • Aktif olun ve hep bir şeylerle uğraşın!

Ayrıca, kitap okumanızı hatta kitap okuma alışkanlığı edinmenizi tavsiye ederiz. Beyin hücreleriniz (nöronlarınız) taze iken, araştırmalar yaparak olabildiğince donanımlı olmaya çalışın, ki ileride torunlarınıza hikayeler anlatabilesiniz! 😉

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim