Belçika Gezisinden Notlar


BELGIUM
BELGIUM

Belçika ÇikolatasıBrüksel havalimanına indikten sonra otobüsle şehir merkezine doğru yol almaya başladım. Yeni bir ülke keşfedeceğim derken, otobüste Türkçe cümleler işittim. Kendi kendime önce denk geldi sanırım dedim. Sonra şehir merkezinde Türklerin çoğunlukta olduğu bölgeye inmişim. Caddenin sağına-soluna baktım, Türkiye’den esnaflar kaynıyor. İşyerlerinin isimleri dahi Türkçe… İnanamadım ve hemen bir restorana girdim. Geleneksel Anadolu’nun güzel yemeklerinden yedim, Türkiye’yi aratmıyordu…

İkinci adres çikolatacılardı. Belçika’nın çikolata ile meşhur olduğunu öğrendim ve birçok çikolatadan denedim, ardından tabiki de waffle denemeden geçilmezdi. Diğer mekan tarihi kliseler meydanıydı. 4 tarafta ince ince işlemelerle inşa edilmiş, yıllardır ayakta duran tarihi kliseler… Fotoğraf çekimlerinden sonra, bir diğer adres hükümet binaları ve krallıktı.

Brussels Stitched Panorama

Cadde boyu hükümet binaları vardı. Diyebilirsiniz ki, bir ülkede bir adet hükümet olmaz mı? Belçika, federal bir ülke. Yani bölgeleri yöneten 4 adet hükümet var ve bu hükümetlerinde yönetildiği tek bir federal hükümet var. Haliyle bina sayıları da bir o kadar çok. Belçika’da NATO binası da bulunmaktadır.

Sırada meçhul heykel var… Buranın isminin kendilerine ait bir savaşta birçok asker kaybettikleri ve o savaşa katılanların isimlerini bilemedikleri için, onların anısına meçhul heykel yaptıklarını öğrendim. İlk günün sonunda, geleneksel çayımızı bir Türk kahve(cafe)sinde sıcak sıcak yudumladım. Gece 2’ye kadar eskilerden güzel hikayeler ve hayat bilgisi dersleri dinleyerek sohbet ettim.

İkinci günün sabahında çift katlı bir trenle Antwerp yolculuğuna çıktık. Belçika’da başka bir şehir ve başka bir yer. Tarihi mekanlar bir ülkenin geçmişini ve o günlere ne kadar değer verdiklerini gösterir. Bu görüşte birisi olduğum için Antwerp’ten aklıma kalan tarihi mekanları sizlere aktaracağım. Anwerp, isminin rivayete göre orada yaşamış bir devden geldiğini öğrendim. Ardından bu heykeli Antwerp Steen kalesinde görmeye gittim ve kalenin etrafında gezdim…

Antwerpen Castle

Son gün ise tatlı bir yorgunluk ve sessizlik hakimdi… Geri dönme vakti yaklaşmıştı. Ama kapanışı geleneksel Anadolu kahvaltısı ile donatmak istedim. Ve gerçekten de dopdolu bir kahvaltıydı. Adeta yok yoktu!

Avrupa’nın birçok ülkesinde hava kapalıdır ve son günümde bu konuda biraz şanssızlıklar oldu. Havalimanına önceden geçmek zorunda kaldım. Bu geziyi dolu dolu geçirdikten sonra, geriye kalan zamanımı boş geçiremezdim. Ve bir yerde kahvemi yudumlarken, açtım İngilizce bir kitap ve okumaya başladım (dinlenmek için)…

Bazen gezmek, bazen de kitap okumak gerekli değil midir? Vesselam!.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim