Bebeklerde Gaz Sorunu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Bebeklerde sıklıkla meydana gelen gaz sorunu, bebeklerin uyku düzeninden psikolojilerine kadar pek çok konuda etkili olur. Evde yapılacak bazı basit uygulamalar ile bebeklerde gaz sorunu çözüme ulaştırılabilir.

Bebeklerde en sık görülen sorunlardan biri olan gaz problemi, sindirim sistemini, bebeğin yaşam tarzı, beslenmesi gibi kriterlerle doğrudan ilgili olabilir. Bebeklerde gaz sorununu çözebilmek, bebeği rahatlatabilmek için öncelikle gazın nedenlerinin bilinmesi gerekir. Bebeklerde gaz çoğunlukla beslenme esnasında hava yutulmasından kaynaklanır. Bunun yanı sıra, bebeklerin sindirim sistemlerinde kendiliğinden gelişen gazların varlığı da söz konusu olabilir.

Bebeklerde Gaz Sorunu En Çok Hangi Dönemde Görülür?

İlk aylarda (çoğunlukla ilk 3 ay) sindirim sisteminin yeterince gelişmemiş olması bebeklerde gaz sorununun ortaya çıkmasında ana nedendir. Bebeklerde gazlanma karında şişlik ve ağrıya neden olarak, bebeği mutsuz eder. Bebek için yanlış ve sağlıksız gıda seçimi de gaz probleminin başlıca sebeplerindendir. Gıda konusuna da ekstra özen gösterilmelidir.

Bebeklerin Gazı Olduğunda Gösterdikleri Tepkiler

Konuşarak derdini anlatamayan bebekler, gaz gibi sancılı durumlarda tepkilerini ağlayarak gösterir. Bebeğin dış dünya ile iletişim kurma yolu olan ağlama tepkisi acıkma, tuvaletinin rahatsızlık veriyor olması gibi nedenlerin yanı sıra en sık gaz nedeniyle öne çıkar. Karın çevresi şişen, zaman zaman yüzü kızaran, geğiren ya da hıçkıran, bacaklarını karnına çekerek ağlayan bebekler gaz sorununa dair önemli işaretler vermiş olur.

Bebeklerde Yaşanan Gaz Sorunu İçin Ne Yapılmalı?

Bisiklet yöntemi: Farklı jenerasyonlarda uzun yıllardır uygulanan bisiklet yöntem, gaz çıkarmaya yardımcı olacak egzersizlerdendir. Bisiklet yönteminde bebek sırt üstü yatırılarak, ayakları diz kısımlarından hafifçe bükülür. Bebeğin bisiklet çeviriyormuşçasına hareket ettirmek gazın çıkmasına yardımcı olur.

Karna masaj yapmak: Bebeğin karnına parmak uçları veya avuç içiyle dairesel hareketleri saat yönünde uygulamak bebeği rahatlatır. Yüz üstü yatırmak: Bebeği belli aralıklarla yüz üstü yatırmak karna baskı yapacağından, gazın çıkmasını kolaylaştırır.

Bebek rezene çayı: Bebekler için özel olarak geliştirilmiş rezene çayları, sindirim ve gaz sorunlarını çözmeye yardımcıdır. Ancak bu çaylar hazırlanırken, aktarlarda satılan yetişkinlerin içtiği çaylar tercih edilmemeli ve çayın dozu ürün kutusunda veya doktorun önereceği şekilde ayarlanmalıdır.

Bebeklerde gaz sorunu ile başa çıkmak için yukarıdaki hususlara uymak yeterli olacaktır. Bebeğin gaz sorununun yukarıda bahsi geçen yöntemlerle geçmemesi ve sürekli olması halinde bir doktordan yardım alınmalıdır.

Sağlık Yaşam Dergisi ~ Uzm. Dr. Mesut ZEREN
11 Aralık 2013 ~ Çocuk Hastalıkları Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)