Başarılı, Keyifli ve Kullanışlı

3 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan
Ford B-Max
Ford B-Max

Türkiye’de hak ettiği yere gelmekte zorlanan MPV segmentinde Ford B-Max’in önce sıra dışı kapıları sonrasında satış başarısı dikkat çekti. Ford’un ödüllü 1.0 litrelik motorunun kullanıldığı test aracımız dizel kardeşinden çok daha keyifliydi.

Aracın Özellikleri

Ford’un kinetik tasarım stratejisiyle şekillendirilen araç Fiestaplatformu üzerineinşa edilmiş. Tasarımında Fiesta ve Focus modellerinden izler olsa da keskin ve köşeli hatlar B-Max’i oldukça dinamik gösteriyor. Dıştan fark edilmiyor ama kapıları açtığınızda aracın B sütununun olmadığını fark ediyorsunuz. Arkada kullanılan sürgülü kapı iniş binişleri kolaylaştırmış ama kapılara yerleştirilen ve normal bir araçtan daha güvenli ve sağlam olan B sütunu destekleri açıp kaparken ağır hissetmenize sebep oluyor. B-Max 4077 mm uzunluk, 1751 mm genişlik ve 1604 mm yükseklik ile aracın B sınıfı MPV standartlarını rahatlıkla karşılıyor. İç mekanda neredeyse Fiesta modelinin konsolunu görüyoruz. Ergonomisi ve kullanımı başarılı olan konsolun alt kısmında çift bölgeli klima kumandalarını araç hareket halindeyken kullanmak alışkanlık gerektirdiği için beni birkaç gün zorladı. Kardeşi Fiesta’nın iç hacimdeki cimriliği ve boğucu havası yerini B-Max’de ferahlığa ve kullanışlılığa bırakmış. Test aracımızdaki cam tavanın bunda etkisi olsa da B-Max bir MPV’ye yakışacak derecede ferah ve yolcularının tümüne yeterli yaşam alanı sunuyor. Eşya gözleri açısından da yeterli olan aracın bagajı rakiplerinin gerisinde. Rakipleri 400 litrelik hacimler sunarken B-Max 300 litrenin üzerine çıkamıyor. B sütunu olmadığı için koltukların yanlarına sabitlenen emniyet kemerleri uzun boylu sürücüleri memnun etmeyebilir.

Performans Başarılı
En çok merak ettiğim kısım aracın 1.0 litrelik Ecoboost ünite ile uyumuydu ki hayal kırıklığına uğramadım. Daha önce Ford Focus’da test ettiğimiz beslemeli 1.0 litrelik 3 silindirli motor 2012 ve 2013 yıllarının en başarılı motoru seçilmişti. Küçük hacimli motorların en yenilerinden 1.0 Ecoboost ünite 3 silindirli motorların alışıldık ses ve titreşim sorununu aşmış. Hacmi nedeniyle bu motora önyargılı yaklaşmak çok büyük bir hata. Ford 1.0 Ecoboost motoru yeni Mondeo’da bile kullanacak. Birim hacimde ürettiği güç Ferrari ve Lamborghini motorlarından bile daha yüksek. İlk çalışmada 3 silindirli olduğunu sesinden az da olsa hissettiren Ecoboost ünite, yola çıktığınızda sessizleşiyor. 6000 d/d’de 125 PS güç, 1400 ila 4500 d/d arasında ise 170 Nm tork değeri sunuyor. 5 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş 1279 Kg ağırlığındaki B-MAX, 0-100 Km/s hızlanmasını 11,2 saniyede tamamlarken maksimum 189 Km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 4,9 litre olarak verilmiş. Biz tüketime özen göstermeden yaptığımız sürüşlerde 6,5 litrelik tüketim elde ettik. B-Max, motoruna iyi uyum sağlayan şanzımanı sayesinde uzun yolda ve düşük süratlerde çok ekonomik olabiliyor.

Bir aile otomobili olduğu için B-Max yumuşak karakterli ve konforlu bir süspansiyona sahip. Yüksek yapı ve yumuşak süspansiyonlar birleşince yol tutuş bir tık azalmış olsa da Ford modellerinin sınıf standartlarını belirleyen direksiyonları ve zamanında devreye giren elektronik sistemler sayesinde araç oldukça stabil ve keyifli yol alıyor. Kayarak açılan arka kapıları ve B sütununda olmayan direk nedeniyle güvenlik konusunda soru işaretleriniz varsa yanılıyorsunuz. Ford B-Max çarpışma testlerinden 5 yıldızla ayrıldı.

En başından beri MPV araçları sevmem. Yüksek yapıları nedeniyle azalan yol tutuş ve performans özellikleri ve kullanıcısını daha yaşlı gösterdiğini düşündüğüm tasarımları bunda etkiliydi. Bunda önce dizel motoruyla test ettiğim B-Max bende bu algının pekişmesine neden oldu. Performans fakiri dizel motor tüketim anlamında da beklentimi karşılamamıştı. Ancak 1.0 Ecoboost üniteden beklentim de bu yöndeydi ama tam anlamıyla çok şaşırdım. Bu ünite bu araca ihtiyaçtan daha iyi bir performans sunarken tüketim olarak da kullanıcısını üzmüyor.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir