Bambaşka Bir Dünyaya Hazır Olun: İzlenmesi Gereken 5 Fantastik Dizi

3 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Fantastik kavramı ilk olarak kitap ve filmler ile dünyamıza girdi. İzleyeni bambaşka diyarlara götüren fantastik diziler ise dizi sektörü çoğaldıkça akın akın gelmeye başladı… Her bölüm ve hikayede yepyeni bir boyuta açılan fantastik dizilerden en sevilen 5 tanesini sizler için derledik! Eğer fantastik dizilerin gizemli dünyasına adım atmamışsanız, listemiz sizleri bekliyor!

1. Chilling Adventures of Sabrina (IMDB / 7,8)

Chilling Adventures of Sabrina

Netfilix yapımı dizi, Sabrina The Teenage Witch’in reboot’u olmaktadır. Çocukluğunuzda muhakkak genç cadı Sabrina’nın maceralarına denk gelmişsinizdir; konuşan kedisi Salem’e, çılgın halaları Hilda ve Zelda’ya, biricik fani aşkı Harvey’e… Yahut dizinin Türkiye versiyonu olan Acemi Cadı’dan haberdarsınızdır. Bu yapım, bunların çok ötesine geçmiş! Bilmeyenler için özet geçmek gerekirse yarı cadı yarı fani bir genç kızın yaşamını ve kararlarını konu alıyor dizimiz. Karakter derinlikleri ve bulunduğu evreni detaylı aktarması ile sizi dizinin içinde tutuyor. Eğer Sabrina’ya dair hiç bir fikriniz yoksa ve bu dizi ile bu evrene giriş yapacaksanız çok şanslısınız. Derinlemesine işlenmiş bu evren size yarı fani yarı cadı Sabrina’nın yaşadıklarını; beni benden alan sanat yönetmenliği ve ağırlıklı kullanılan kırmızı tonları ile muhteşem aktaracak. Bir filmin, dizinin kendine has rengi veya dokusu olması beni çok etkiliyor açıkcası. Ayrıca eski bir Disney yapımı olan Austin & Ally’den tanıdığımız Ross Shor Lynch’i Harvey’imiz olarak görmek de beni çok heyecanlandırdı.

2. The Umbrella Academy (IMDB / 8,4)

The Umbrella Academy

Son zamanlarda herkesin hızlıca tükettiği, kimsenin dilinden düşürmediği, düşüremediği Gerard Way’in aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanan Netflix yapımı dizi olur kendisi… 1989’da 43 enterasan doğum gerçekleşir.  Aynı günün sabahında hamile olmayan kadınlar o gün doğum yaparlar. Bu şekilde dünyaya gelen 7 çocuğun hayatı sıra dışı zengin Hargreavers’ın onları evlat edinmesi ile birleşir. Yetişkin olmaları ile beraber uzun yıllar görüşmeyen kardeşler babalarının cenazesinde bir araya gelirler ve olaylar gelişir. Hikayenin spoilersız özeti bu şekilde. Dizi bana göre çok enteresan ve harika bir evreni doğru işlemiş. Bir kere teknolojisi bizimkinden çok farklı. Teknoloji analog ilerlemiş. Cep telefonlarının olmaması ve ilginç biçimli biligisayarları beni çok etkiledi. Bu ayrıntıların yanı sıra dizinin müzikleri şimdiden dillere destan bir hal aldı. İlk bölümde biraz yersiz ve alakasız kullanılmış olsa da İstanbul (Not Constantinople)  şarkısı ile Türk izleyicisinin gönlünü kazanmıştır. Dizide kullanılan görüntülerin retro tarzı, renklerin bütünlük içinde oluşu estetik açıdan çok tatmin edici. Kaçırılmayacak bir dizi!

3. Merlin (IMDB / 7,9)

Merlin

Gerçek bir fantastik evren tutkunu iseniz Merlin’i muhakkak izlemişsinizdir fakat haberdar olmayan ya da izlemeye henüz fırsat bulamamış olanlar için listeme eklemek istedim. Colin Morgan’ın oyunculuğu ile efsaneleşmiş bir dizi var elimizde. İngiliz mitolojisi ve efsaneleri ile ilgileniyorsanız, Merlin sizin için normal bir fantastik dizinin ötesine geçecektir. Dizi izlerken araştırmayı ve kendinize bir şeyler katmayı seviyorsanız 5 sezonluk bir İngiliz Mitolojisi dersi sizi bekliyor!  Büyücülüğün yasak olduğu bir krallıkta büyücü bir gencin krallık tarihini nasıl değiştireceğini izleyeceğiniz bu dizi 5 sezon ve her bölüm yaklaşık 45 dakika. Dizi ile alakalı beni tek yoran kısım bu olmuştu.

4. Forever (IMDB / 8,3)

Forever

İngilizlere, İngiliz aksanına ve İngiliz tarihine doymadıysak, hemen Dr. Henry Morgan’ın enteresan hikayesi ile devam edelim! Kahramanımızın bir sorunu var, ölmüyor. Takriben bir asırdır yaşayan Sherlock tadındaki karakterimizin NYPD ile ortaklaşa çalışırken gittiğimiz anıları bize bedava kültür sunuyor 😀 Bizimkinden bambaşka bir evren yaratılmamış zira dizinin böyle bir derdi olduğunu da düşünmüyorum sadece karakterimiz fantastik, mi acaba? Bu dizi ile ilgili sevmediğim tek şey erken bitmesi oldu ne yazık ki. Dokunduğu hikayeler inanılmazdı. Şimdiden iyi seyirler.

5. AVATAR: The Last Airbender (IMDB / 9,2)

AVATAR The Last Airbender

Su, Toprak, Hava ve Ateş İmparatorluklarının hüküm sürdüğü bir evrende geçen hikayede, Ateş İmparatorluğu’nun diğerlerine savaş açması ile hikaye başlar. Bu evrende söz ettiğim imparatorluklara ait uluslarda yaşayan bazı insanlar bu elementleri bükebilmekte yani kontrol edebilmektedir. Her nesilde ise bir Avatar dünyaya gelir. Avatar, dört elementi de kontrol edebilen bükücüdür. Bu hikaye ise Avatar Aang’in mücadelesini ele almaktadır. Bu dizi bir çizgi roman uyarlamasıdır. Ne yazık ki sadece birinci kitap uyarlanmış. Aşina olduğumuz kült fantastik evrenler kadar detaylı işlenmiş, Game of Thrones evreninin derinliğinden bence pek eksiği olmayan harika bir yapım.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!