Bal Tüketmeniz İçin 8 Mucizevi Neden

2 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

Çoğumuzun görünce birden irkildiği muhteşem arıların ürettikleri ballar hakkında neler biliyoruz? Bal 2.500 yıldır birçok kültür tarafından gerek ilaç, gerek gıda olarak tüketiliyor. Çiçeklerde bulunan nektara arıların girip salgı ve enzim yoluyla birleşmesi sonucu bal oluşmakta. Arılar ortalama 7 hafta yaşarlar ve 1 arı tüm hayatı boyunca 4-5 damla bal yapar. Bu da balın ne kadar değerli olduğunu açıklıyor. Balın faydaları saymakla bitmez! Sizlere bal tüketmeniz için 8 mucizevi neden ve sebebi listeledik. Gelin hep beraber bakalım!

1. Cildi Korur Ve Temizler

Bal Tüketmeniz İçin 8 Mucizevi Neden

İçerisindeki yapısı sayesinde bakterileri temizler ve yaraların geçmesini sağlar. Özellikle ergenlik çağında olan gençlerin sorunu olan sivilce ve aknelere çözüm olur. Doğal yoldan içerisinde bal olan çeşitli yüz maskelerini de deneyebilirsiniz.

2. Vücuttaki Demir Eksikliğini Giderir

Demir eksikliği birçok insanın sorunu. Bunu önlemek için ballı su içebilir böylece kırmızı kan hücrelerinizi çoğaltarak demir sayınızı arttırabilirsiniz. Koyu renkli ballar (çam balı gibi), çocuklar için önemli fayda sağlar. 1 yaşından küçük çocukların bal yemesi önerilmez.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış mevsiminde en az 1 kere grip olmuşsunuzdur. Bal tüketerek vücudun C vitamini eksikliğini karşılayıp, birçok mineral ve vitamin alarak bağışıklığınızı güçlendirebilrsiniz. Ballı çaylar soğuk algınlığına iyi gelen doğal yollardandır.

4. Vücudun Enerjisini Artırır

Bal Tüketmeniz İçin 8 Mucizevi Neden

Özellikle sporcular enerji düşüşü yaşadığında, bal tüketerek enerji elde ederler. Kasların yorulmadan çalışmasına yardımcı olur. Vücudun performansını arttırır ve zinde hissetmenizi sağlar.

5. Uyku Problemlerine Çözümdür

Uyumakta zorlananlar, uyumadan önce 1 çay kaşığı bal tüketerek daha kolay uyuyabilir. Çünkü içinde bulundurduğu glikojen sayesinde beynin uyuması için daha fazla enerji sağlar.

6. Stresi Azaltır Ve Rahatlatır

Bal Tüketmeniz İçin 8 Mucizevi Neden

Bilindiği gibi stresin vücuda etkisi ağır oluyor. Ve pek çok hastalıkların baş unsuru stres oluyor. Fakat bal strese de faydalı! Ilık bir şekilde bir bardak su içerisine konup, üzerine limon eklenip içilirse rahatlatıcı bir etki gösterir ve vücuttaki stresi azaltıyor.

7. Karaciğeri Ve Göğsü Temizler

Bal Tüketmeniz İçin 8 Mucizevi Neden

Balın içerisinde bulunan ciholin, karaciğerin çalışmasını etkiler ve karaciğerde toplanan yağın giderilmesine yardımcı olur.

8. Saç Dökülmesini Önler

Bal Tüketmeniz İçin 8 Mucizevi Neden

Özellikle orta yaşlardan sonra başlayan saç dökülmesini önler, derideki enfeksiyonu yok eder, saçları besleyip, parlak ve canlı bir görünüm sağlar. Ballı saç maskeleri kullanabilirsiniz.

Bal tüketmeniz için sizlere 8 mucizevi neden listesi sıraladık. Adeta altın sıvı olan bal hakkında öğrendiğiniz bu bilgiler sayesinde daha sağlıklı olacağınıza emin olabilirsiniz. Tabi ki gerçek ve doğal bal tüketimi önemlidir. Her şeyde olduğu gibi balın da fazlası zararlıdır. dergiCE ailesi olarak sizlere sağlıklı günler dileriz!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!