Avrupa Konseyi Müze Ödülü: Türkiye’de!

1 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan
BAKSI MÜZESİ
BAKSI MÜZESİ

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulu… Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer veriyor.

Baksı Müzesi 2000 yılında, sosyal erozyon nedeniyle bölgede yaşanan kültürel değerlerin kaybı ve yabancılaşma gibi olguların etkisinde kalan bölge insanına bir destek üretme fikrinden doğdu; bölgenin yitirmekte olduğu geleneksel zanaatın, çağdaş sanatla aynı mekânda sergilenebileceği bir kültür-sanat merkezi ihtiyacından yola çıktı.

Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak hayat bulan Baksı Müzesi, sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konuk evi ile 40 dönümlük bir araziye yayılıyor. Müze bir yandan merkez ve çevre, sanat ve toplum, gelenek ve modernite, kültürel sınırlar ve çeşitlilik, varoluş ve eve dönüş kavramlarını tartışmaya açmayı, diğer yandan da Türkiye’nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt’a yaşam soluğunu yeniden kazandırmayı, bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı hedefliyor.

Başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüşen Baksı Müzesi’nde, önde gelen sanatçıların eserlerinden oluşan nitelikli bir çağdaş sanat koleksiyonu ile geniş bir halk resimleri koleksiyonu ve yerel el sanatlarını yansıtan özgün örnekler bir arada yer alıyor. Müzenin bir başka öne çıkan özelliği ise, müze yönetiminin tümünün kadınlardan oluşması. Müze, kadın duyarlılığının müze yapısına pek çok değerli katkısı olduğuna inanıyor. Özellikle kadını ve çocuğu merkeze koyan etkinlikler ve projeler bu duyarlılığın bir sonucu…

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Mevra KAMALI
Sayı: 6-7 ~ Nisan-Eylül 2014


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?