Attila Kimdir? Avrupa Hun İmparatorluğu Hakkında Bilgiler

2 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Attila, 395-453 yılları arasında yaşamış Avrupa Hun İmparatorluğunun hükümdarıdır. Babası, Muncuk Han olan Attila, babasının ölümünden sonra bozkırda tek başına yaşamaya başlamıştır. Bozkırda yaşam mücadelesi verirken, amcası Rua bulmuş ve Attila’yı koruma altına almıştır. Attila, Vizigotlar karşısında Roma İmparatorluğu ile ortaklık kurmuş. Ve Flavius Aetiusun davet etmesiyle Attila bir süreliğine Roma’da yaşamaya başlamış. Amcasının vefatı sonrası Attila ve kardeşi Bleda, Hun İmparatorluğu’nu beraber yönetmeye başlamışlar. Kardeşi Bleda’nın 445 yılında ölümüyle Attila tek başına Hun hükümdarı olmuştur.

Daha sonra Nakara isimli esir bir kıza aşık olup, onunla evlenen Attila’nın bir oğlu olmuş. Eşi Nakara ise doğum sırasında vefat etmiştir.

Hükümdarlığı boyunca Attila, sürekli Batı ve Roma İmparatorluklarına karşı seferler düzenlemiştir. Bu sebeple Orta Çağ Batı kaynaklarında acımasızlığı ile ün salmıştır. Avrupa’da ise “Tanrının Kırbacı” olarak anılmıştır. Öte yandan Alman efsanelerinde Attila, iyiliksever ve çok büyük bir hükümdardır. Bunun nedeni Attila’nın sarayında çok sayıda Alman (Germen) hükümdarının yaşamış olmasıdır.

Hun-Germen savaşlarını anlatan Nibelungen Destanında önemli ölçüde Attiladan bahsedilmektedir. Attila, Etzel ismiyle geçmektedir. Etzel ise, barış yanlısı ve kudretli bir otoriteye sahip hükümdardır. Savaşçılığı, sadece asilere karşı kılıç kuşanması olarak anlatılmıştır. Ayrıca destanda, Attilanın asil ruhlu bir hükümdar olduğu da belirtilmektedir. Hatta, Avrupa Hun İmparatorluğu’na başkentlik yapan Etzelburg şehrinin ismi de, bu efsanedeki hükümdar isminden gelmektedir. Attila, Aetus ile Katalon Savaşında karşılaşmış ve Roma ordusunu mağlup etmiştir. Savaş sonrası kaçan Aetus’u takip etmemiş ve ordusunu dinlendirmeyi tercih etmiştir. O sıralarda, Batı Got Kralı Theodeirch de öldürülmüştür.

Papaya Diz Çöktüren Hun İmparatoru

Batı Roma İmparatorluğu’na sefer düzenlerken Attila, Papa Büyük Leo’nun araya girmesiyle seferini durdurdu. Ardından Romalıları haraca/vergiye bağladı. Bu nedenle, papanın diz çöktüğü tek insan, Attila olarak anlatılmaktadır.

Attila’nın Ölümü

Rivayete göre Attila, M.S. 453 yılında gerdek gecesindeyken, son eşi İldiko tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

Attila’nın mezar yeri kesin olarak bilinmemektedir. Cenazesine katılanlar da, mezar yerinin bilinmemesi için orada öldürülmüştür. Ancak tarihçiler arasında Tuna Nehri’nin yatağının kısa süreliğine değiştirildiği ve hazineleriyle birlikte Attila’nın nehrin altına gömüldüğü, ardından nehir yatağının tekrar eski haline getirildiğine dair yaygın bir inanış vardır. Nehrin aşırı uzunluğu ve birçok ülkeden geçmesi sebebiyle bürokratik açıdan sorunlar çıkacağı düşüncesiyle kazı çalışması yapılamamaktadır.

Ölümünün ardından tartışılmaya devam edilen Attila, Avrupalılar tarafından barbar olarak görülse de, Macar halkı ve Türk tarihi açısından bir kahraman olarak nitelendirilmektedir. Nasıl anılırsa anılsın, bugünkü orta Avrupa görüntüsünde, görkemli yapılara, göçlere, savaşlara, akınlara, istilalara neden olarak Attila tarihe damga vuran büyük imparatorlar arasında yerini almıştır.

Görünümü ve Karakteri

Attila’nın görünüşü hakkında bilgiler genelde ikinci el kaynaklardandır. Ama kendisini bizzat gören Bizanslı tarihçi Priskos, Attila’yı şöyle anlatmaktadır:

  • Kısa boylu, geniş göğüslü, gözleri küçük, burnu yassı ve ince grimsi sakalları olan, bronz tenli.
  • Karakter olarak, son derece sert ve acımasız bir karaktere sahipti. Batı kaynakları Attila’yı “Tanrının Kırbacı” ismini verdi. Kendisine ihanet edenleri ise, yine kendi bulduğu kazığa oturtma yöntemiyle cezalandırırdı.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)