Atatürk’ün Türk Milletine Bırakmış Olduğu Vasiyeti

1 dk okuma süresi


4
18 Paylaşım, 4 puan

Atatürk 19 Mayıs 1932 tarihinde kendi isteği üzerine 2307 sayılı özel bir yasa çıkarılmasını sağlamıştır. Bu yasa ile Medeni Kanunda yer alan, mirasçıların haklarını isteğe bağlı olmaksızın koruyan “Mahfuz hisse” kavramı, Atatürk için kaldırılmıştır. Böylece Atatürk’ün aile üyeleri ve akrabaları, kişisel mirasından yararlanamaz duruma gelmiştir. Bu yasadan dolayı Atatürk kişisel mirasını dilediği şekilde dağıtabilmiştir. Atatürk’ün vasiyeti ise daha dikkat çekicidir.

11 Haziran 1397 tarihinde hazırlattığı ilk vasiyette, çiftliklerini ve diğer taşınmazlarını millete bırakmıştır. Bu davranışı üzerine ile millet ve meclis adına kendisine bir teşekkür telgrafı Başbakan İsmet İnönü tarafından gönderilmiştir. Aldığı bu telgrafın üzerine Atatürk: “Söz konusu armağan, yüksek Türk milletine benim asıl vermeyi düşündüğüm armağan karşısında hiçbir değere sahip değildir. Ben gerektiği zaman en büyük armağan olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim” diyerek gelen telgrafı cevaplamıştır.

Atatürk’ün Vasiyeti

Atatürkün Türk Milletine Bırakmış Olduğu Vasiyeti

 1. Atatürk, Ulus Matbaası’nın tüm demirbaş eşyası ve çevresindeki arsası ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’ne verilmesini istemiştir.
 2. Bugün ki Hipodrom ve 19 Mayıs Stadyumu çevresindeki arsalarının, çarşı içindeki otelinin, altındaki dükkanlarla birlikte Ankara Belediyesi’ne verilmesini istemiştir.
 3. Birikmiş parasının ve Hisse senetlerinin İş Bankası tarafından faizlendirmesini ve her sene verilecek faizden yaşadıkları sürece kız kardeşi Makbule Atadan’a 1000, Afet İnan’a 800, Sabiha Gökçen’e 600, manevi kızları Ülkü’ye 200, Rukiye ve Nebile’ye 100 lira verilmesini istemiştir.
 4. Sabiha Gökçen’e bir ev alınmasını ve Makbule Atadan’ın da yaşadığı süre boyunca Çankaya’da oturduğu evi kullanabilmesini istemiştir.
 5. İsmet İnönü’nün çocuklarının öğrenimlerini tamamlamaları için gerekli yardımın yapılmasını istemiştir.
 6. Faizden kalan paraların da her yıl yarı yarıya Türk Dil ve Tarih Kurumu’na ayrılmasını istemiştir.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

 1. Büyük Öndеr Atаtürk,
  Özgürce yаşıyoruz,
  Kurduğun cumhuriyeti,
  Gönüldеn seviyoruz.

  Büyük Önder Atatürk,
  Yolundan gidiyoruz,
  Göstеrdiğin hedefe,
  Yılmadan yürüyoruz.

  Büyük Önder Atаtürk,
  Seninle büyüyoruz,
  Hеr 10 Kаsım gеlincе,
  Sеni çok özlüyoruz.