Atatürk’ün Çevresindekilere Verdiği Soyadları

1 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

2 Temmuz 1934 yılında soyadı kanunu yürürlüğe girdikten sonra, pek çok kişi soyadını Atatürk’ten almak istiyordu. dergiCE olarak bizde sizlere “Atatürk’ün Verdiği Soyadları“nı titizlikle araştırdık. Bu yazımıza ek olarak; Soyadları Tarihimiz adlı içeriğimizi de okuyabilirsiniz. Atatürk genelde karşısındaki ile başından geçen olaya ve hal durumuna göre uygun bir soyadı takardı. Örnek olarak, General Fahrettin Bey’e Atatürk tarafından Altay soyadı verilir. Sebebi Generaller arasında en uzun boylu olduğu için Altay Dağına benzettiği ve o yüzden bu soyadını verdiği belirtilir.

1. A – B – Ç İle Başlayan Atatürk’ün Verdiği Soyadları

Atatürk'ün Verdiği Soyadları

Ali Rıza (Akatürk), Fahrettin (Altay), Tevfik Rüştü (Aras), Hüseyin (Arı), Saffet (Arıkan), Besim (Atalay), Mahu (Aygen), Bekir Sami (Baran), Mahmut Celal (Bayar), Mahmut Esat (Bozkurt), Salih (Bozok), İhsan (Çalışgüven), Hüseyin Vasıf (Çınar).

2. D – E – G İle Başlayan Soyadları

Atatürk'ün Verdiği Soyadları

Kazım (Dirik), İhsan (Doruk), İbrahim (Ergüven), Muammer (Eriş), Behiç (Erkin), Cevad Abbas (Gürer), Rıdvan (Gürarı), Hüsrev (Gerede), Sabiha (Gökçen), Celal (Güzelses).

3. H – İ – K İle Başlayan Soyadları

Atatürk'ün Verdiği Soyadları

Süleyman Sırrı (İçöz), Neşet Ömer (İrdelp), İsmet (İnönü), Ali (Kılıç), Mazar Müfit (Kansu), Hüsnü / Fahrettin (Kitapçı), Fahri Sabit (Korutürk), Ali Numan (Kıraç).

4. M – O – Ö İle Başlayan Soyadları

Atatürk'ün Verdiği Soyadları

Mehmet (Mete), Mehmet Şükrü (Okan), Ali Fethi (Okyar), İbrahim Tali (Öngören), Kazım (Özalp).

5. P – S – Ş İle Başlayan Soyadları

Recep (Peker), Refik (Saydam), Salih (Şirret).

6. T – U – Ü – Y İle Başlayan Soyadları

Atatürk'ün Verdiği Soyadları

Nevzat (Tandoğan), Hamdullah Subhi (Tanrıöver), Abdurrahim (Tuncak), Bora Keresteciyen (Türker), Fuat Mehmet (Umay), Hasan Tahsin (Uzer), Ali Saib (Ursavaş), Mehmet Cemil (Uybadın), Yahya Sezai (Uzay), Muhiddin (Üstündağ), İbrahim Süreyya (Yiğit).

Atatürk’ün Verdiği İsimler

Atatürk'ün Verdiği Soyadları

Yakınındaki yeni doğan çocuklara TBMM Reisi Kazım Özalp’in oğluna Teoman, Bilecik milletvekili Salih Bozok’un oğluna Muzaffer ve Atatürk’ün manevi evladı, Vasfiye Hanım’ın kızına Ülkü ismini vermiştir.

Ayrıca dönemin Halkevleri dergisine Ülkü mecmuası ismini, başka bir dergiye Belleten Mecmuası ismini, Afyon’daki İkbal Lokantası, Çamlık İstasyonu, Diyarbakır ve Elazığ şehirlerinin isimleri ve Hazar Gölü ismi bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.

DİPNOT:
* Fahrettin Altay, 10 Yıl Savaş 1912-1922 ve Sonrası, İstanbul, 1970 s: 480-481.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!