Atasözleri ve Deyimler


Atasözleri ve Deyimler
Atasözleri ve Deyimler

Atasözleri ve deyimler, atalarımızın uzun deneyim ve tecrübeleri sonucu vardıkları hükümleri hikmetli düşünce, öğüt ve örneklemelerle nesilden nesile geçirerek yaşatan; geneli mecazi anlam taşıyan; yüzyılların oluşturduğu biçimde kalıplaşmış bulunan anonim nitelikli özlü söz yada sözler’dir. Atasözleri genellikle birkaç cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu cümlede gizlidir.

Türk atasözleri için en eski yazılı Türkçe kaynak Divânu Lügati’t-Türk olduğu kabul edilir. Atasözleri bir toplumun derin manevi, tarihsel ve mitoloji bilgilerini birleştirir. Türk toplumunda tarih boyunca askerlik ve çiftçilik önemli olduğu için at, it, kurt, koyun, silah, yiğitlik gibi konularda pek çok Türkçe atasözü vardır.

Atasözleri ve deyimler bazı ortak ve farklı özelliklere sahiptir. Ortak olan özelliği, ikisinin de toplum tarafından ortak olarak benimsenen sözlerden oluşmasıdır. İkisini birbirinden ayıran özellik ise, atasözlerinin genellikle öğütleyici ve yargılayıcı sözlerden oluşması, ama deyimlerin bir anlatım biçimi olmasıdır. Yani deyimler, atasözleri gibi öğüt verme yada bilgece sözler söyleme çabasına girmez.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
dergiCE

Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim