Atasözleri ve Deyimler

1 dk okuma süresi


6
10 Paylaşım, 6 puan
Atasözleri ve Deyimler
Atasözleri ve Deyimler

Atasözleri ve deyimler, atalarımızın uzun deneyim ve tecrübeleri sonucu vardıkları hükümleri hikmetli düşünce, öğüt ve örneklemelerle nesilden nesile geçirerek yaşatan; geneli mecazi anlam taşıyan; yüzyılların oluşturduğu biçimde kalıplaşmış bulunan anonim nitelikli özlü söz yada sözler’dir. Atasözleri genellikle birkaç cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu cümlede gizlidir.

Türk atasözleri için en eski yazılı Türkçe kaynak Divânu Lügati’t-Türk olduğu kabul edilir. Atasözleri bir toplumun derin manevi, tarihsel ve mitoloji bilgilerini birleştirir. Türk toplumunda tarih boyunca askerlik ve çiftçilik önemli olduğu için at, it, kurt, koyun, silah, yiğitlik gibi konularda pek çok Türkçe atasözü vardır.

Atasözleri ve deyimler bazı ortak ve farklı özelliklere sahiptir. Ortak olan özelliği, ikisinin de toplum tarafından ortak olarak benimsenen sözlerden oluşmasıdır. İkisini birbirinden ayıran özellik ise, atasözlerinin genellikle öğütleyici ve yargılayıcı sözlerden oluşması, ama deyimlerin bir anlatım biçimi olmasıdır. Yani deyimler, atasözleri gibi öğüt verme yada bilgece sözler söyleme çabasına girmez.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
23
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir