Aşkın Matematikteki Yeri: Kalp Denklemi

1 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Kalp denklemi konusuna başlamadan önce matematik tarihi hakkında genel bir giriş yapalım. Çin, Hindistan, Mısır, Orta Amerika ve Mezopotamya gibi birkaç uygarlık, bugünkü bildiğimiz matematiğe katkıda bulundular. Sümerler, sayma sistemini geliştiren ilk insanlardı. Matematikçileri temel işlemler, çarpma, kesirler ve karekökler içeren aritmetik geliştirdiler. Sümerlerin sistemi, Akad İmparatorluğu’ndan MÖ 300 civarında Babillere geçmiştir.

600 yıl sonra, Amerika’da, Mayalılar ayrıntılı takvim sistemleri geliştirdiler ve yetenekli gökbilimcilerdi. Bu süre zarfında sıfır kavramı geliştirildi. Uygarlıklar geliştikçe, matematikçiler açısal ölçümler yapmak için alanları ve hacimleri hesaplayan ve birçok pratik uygulamaya sahip olan geometri ile ilgilenmeye başladı.

Geometri, ev inşaatından modaya ve iç tasarıma kadar her şeyde kullanılır. Geometri, 9. yüzyılda Pers matematikçi Muhammad ibn Mūsa al-Khwārizmī tarafından icat edilen cebirle başladı diyebiliriz. Ayrıca, algoritması olarak bilinen sayıları çarpma ve dalış için hızlı yöntemler geliştirdi.

Cebir, medeniyetleri mirastan ayırmanın ve kaynakları tahsis etmenin yeni bir yolunu gösterdi. Cebir çalışması, matematikçilerin lineer denklemleri, sistemleri, pozitif ve negatif çözümler üretmeleri anlamına geliyordu. Eski zamanlarda matematikçiler de sayı teorisine bakmaya başladılar.

Kalp Denklemi Nedir?

Aşkın Matematikteki Yeri: Kalp Denklemi

Matematik derslerinde denklemlerin grafiklerini çizmek hepimizi zorlamıştır. Ortaya çıkan ilginç grafikler matematikçiler tarafından basitleştirilmek için günlük hayattan karşımıza çıkan basit şekillerle ifade edilmeye çalışılmıştır. Bunlardan bir tanesi kalp denklemi.

Kalp denklemi, “aşkın formülü” şeklinde de ifade edilen kalp şeklinde bir denklemdir. Hatta (x2 + y2-1)-x2 y3 = 0  olarak da bilinen kalp şekli denkleminin birçok şekli geliştirilmiş. Z ekseninin eklenmesiyle de üç boyutlu kalp şekilleri oluşturulmuş.

Daha fazla denklem hakkında bilgi almak için Wolframalpha.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca ilgi duyacağınızı düşündüğümüz; Fibonacci Sayı Dizisi (Altın Oran) içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?