Arkadaşınızı satar mısınız?


Ziyaretçi ve Hit Arttırmak
Ziyaretçi ve Hit Arttırmak

Web sitelerinin ziyaretçi sayısının yüksek olması ne kadar önemlidir, bir bilseniz. Çünkü bir sitenin ziyaretçi sayısı demek onun bilinirliğinden, içeriğinin okunurluğundan öte reklam pastasından alacağı pay anlamına geliyor. Nitelikli içerikle ziyaretçi elde edemeyen zayıf sitelerse reklam almakta zorlanıyor ve bunun içinde “şeytanı bile şaşırtacak” yöntemler peşinde koşuyorlar.

Web sitesinin ziyaretçi sayısını yükseltip reklamla para kazanmak isteyenler bakın ne yapıyor: Öncelikle, reklam alabilmeniz için ziyaretçi sayınızın yüksek olması ve bunu reklam verene belgelendirmeniz, ‘benim günlük şu kadar ziyaretçim var, işte bu da ispatı’ demeniz gerekiyor. En geçerli ispat yöntemlerinden biri ise Alexa isimli sitenin sizin siteniz için verdiği bilgi. Alexa’da bir hesap açıp verilen kodu sitenize ekliyorsunuz. Bu sayede Alexa, TV’lerdeki gibi sitenizin reyting ölçümünü yapıp reklam verenlere yardımcı oluyor. Bazı ‘uyanık’ site sahipleri ziyaretçi sayılarını artırabilmek için sosyal medyayı kullanıyor.

Sosyal medyanın iki önemli markası Facebok ve Twitter’da takipçi sayısı yüksek kişileri buluyor ve onların hesaplarını, dolayısıyla arkadaşlarını, takipçilerini satın alıyorlar. Diyelim ki bin arkadaşınız veya takipçiniz var; bu arkadaşlarınızı belirlenen fiyata satıyorsunuz. Artık hesap sizin olmuyor. Kullanıcı adınız, kişisel bilgileriniz vs siliniyor ve satın alan kişi kendi bilgilerini yazıyor. Ardından yenilenen hesaptan ilgi çekici haberler paylaşılmaya başlanıyor. Siz ise arkadaşınızın sizi sattığından habersiz, cazip, tıklanması yüksek içerikle karşılaşmaya başlıyorsunuz ve tıklıyorsunuz. Tıkladığınızda arkadaş olmadığınız, içeriğini daha önce beğenmediğiniz, listenizde olmaması gereken bir site karşınıza çıkıyor. Bunu yapan site, Alexa raporlarında yükselmeye başlıyor. Böylece söz konusu site satın aldığı kişilerin omuzlarında ziyaretçisini artırmış, Alexa’ya da bunu belgelendirmiş ve reklam alarak muradına ermiş oluyor.

Hesabı satan ise parasını harcamakla meşgul. Sizin bunu tespit edebilmeniz mümkün görünmüyor. Nasıl tespit edebilirsiniz ki; dün arkadaşınız olan bir kişi bugün sizi listesinden çıkarmış da olabilir, satmış da. Her arkadaşlıktan vazgeçeni ‘satmakla’ suçlayacak değilsiniz.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim