Ara öğünler şişmanlatabilir!


Ara Öğün Atıştırmak
Ara Öğün Atıştırmak

Beslenme uzmanları ‘ara öğünlerin’ atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise ara öğünlerin kan şekerini dengede tutmada önemli bir rol üstlenmeleri. Ancak hem sağlıklı bir yaşam, hem zayıflamak için önerilen ara öğünler, hatalı besin seçimlerinde zayıflatmak yerine şişmanlatabiliyor!

Beslenme uzmanları her fırsatta sağlıklı bir yaşam ve kilo vermek için ‘ara öğünlerin’ asla atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar! Ara öğünlerde amaç kan şekerini dengede tutmak ve gerektiği kadar insülin salgılanmasını sağlamak. Ancak ara öğünlerde ‘doğru’ besinleri tüketmek çok önemli. Çünkü yanlış ara öğünler kilo verdirmek yerine tıpkı ana öğünlerde olduğu gibi aksine daha çok şişmanlatıyor. Örneğin karbonhidratlı yapılan ara öğünler fazla insülin salgılanmasına, bunun sonucunda hemen acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlere fazlaca yüklenmeye neden oluyor.

Hem sağlıklı beslenmek, hem ideal kiloya ulaşmak, yani zayıflamak için kişinin yaşam şekli ile sağlık durumuna göre gerekli sayıda ve doğru ara öğün besinleriyle beslenmesi çok önemli.

Ara öğünün 4 amacı var:
1-     Kişinin alması gereken kalori hesabını tamamlamak,
2-     Kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak,
3-     Psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak,
4-     Ana öğünlere yüklenmeyi önlemek.

Genellikle 2 ara öğün yeterli geliyor.
Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bunun beslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde 2 kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelik diyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor.

Kim, hangi ara öğünü atlamamalı?

 • Kahvaltıyı geç yapacaklar için: Gece ara öğünü önemli
 • Öğlen yemeğini geç yiyecekler için: Kuşluk önemli
 • Akşam yemeğini geç yiyecekler için: ikindi önemli

Gece ara öğünü önemli, çünkü…
Hipoglisemi hastalarının bazen uyku sırasında veya sabah uyandıklarında kan şekerleri çok düşük çıkabiliyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk, iç ezilmesi veya saldırır tarzda yemek yeme gibi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü gece uzun bir süreç ve bu yüzden gece ara öğün alınması çok önemli. Ancak doğru ara öğünler seçmek şartıyla. Ara öğünün gece yatmadan yarım saat veya 45 dakika önce alınması yeterli geliyor.

Sağlıklı ara öğünler nasıl olmalı?
Kan şekerini yavaş yükselten ve belli bir dengede sabit kalmasını sağlayan besinlere “düşük glisemik indeksli” besinler denilir. Ancak unutmamak gerekir ki böyle belirlenen her besin herkese iyi gelecek diye bir kural yok. Doğruya deneme yanılma yoluyla ulaşmak en mantıklı olanı.

Doğru ara öğün seçimleri!

 • Yoğurt-süt-ayran
 • Peynir+ekmek
 • Meyve+yoğurt
 • Kuru meyve+yoğurt
 • Diyet bisküvi+süt-ayran
 • Latte veya sütlü filtre kahve
 • Protein barı ( haftada 2 defa gibi)
 • 10 adeti geçmeyecek şekilde tuzsuz (kavrulmamış) badem

Yanlış ara öğün seçimleri!

 • Gofret tarzı şekerli atıştırmalar
 • Tek başına meyve, kuru meyve
 • Pasta-börek tarzı atıştırmalar
 • Gazlı içecekler
 • Hazır meyve suları
 • Reçel-bal

Sınıflandırma

Gİ düzeyi

Örnekler

Düşük Gİ 40-55 veya daha az Karışık tahıl ekmeği, tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, süt-yoğurt, kuru elma, kuru erik, kuru kayısı, portakal, şeftali, armut, erik, çilek, kuru baklagiller(nohut,mercimek,kuru fasulye), kuru yemişler, kivi.
Orta Gİ 56 – 69 Arpa ekmeği, yulaf ekmeği, esmer pirinç, çavdar ekmeği, fırın patates, közlenmiş patates, havuç.
Yüksek Gİ 70 veya daha yüksek Patates püresi, haşlama patates, beyaz ekmek, pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, gazlı içecekler, karpuz,kavun,üzüm,muz(olgun),ananas, kuru üzüm, şerbetli tatlılar, mısır gevrekleri

Sağlık ve Yaşam Dergisi ~ Oya YÜKSEK
23 Eylül 2013 ~ Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim