Beslenme ve Ara Öğün Arasındaki Denge

2 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Beslenme uzmanları ara öğün önemini ısrarla vurguluyor ve atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise ara öğünlerin kan şekerini dengede tutmada önemli bir rol üstlenmeleri. Ancak hem sağlıklı bir yaşam, hem zayıflamak için önerilen ara öğünler, hatalı besin seçimlerinde zayıflatmak yerine şişmanlatabiliyor!

Ara Öğün Atlamak Beslenme Düzenini Bozuyor

Beslenme uzmanları her fırsatta sağlıklı bir yaşam ve kilo vermek için ara öğün konusunun önemini vurguluyor ve asla atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar! Ara öğünlerde amaç kan şekerini dengede tutmak ve gerektiği kadar insülin salgılanmasını sağlamak. Ancak ara öğünlerde ‘doğru’ besinleri tüketmek çok önemli. Çünkü yanlış ara öğünler kilo verdirmek yerine tıpkı ana öğünlerde olduğu gibi aksine daha çok şişmanlatıyor. Örneğin karbonhidratlı yapılan ara öğünler fazla insülin salgılanmasına, bunun sonucunda hemen acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlere fazlaca yüklenmeye neden oluyor.

Hem sağlıklı beslenme, hem ideal kiloya ulaşmak, yani zayıflamak için kişinin yaşam şekli ile sağlık durumuna göre gerekli sayıda ve doğru ara öğün besinleriyle beslenmesi çok önemli.

Ara öğünün 4 amacı var:
1-     Kişinin alması gereken kalori hesabını tamamlamak,
2-     Kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak,
3-     Psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak,
4-     Ara öğün sayesinde ana öğünlere yüklenmeyi önlemek.

Genellikle Beslenme Düzeni İçin Ara Öğün Yeterli

Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bunun beslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde iki kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Bu ara öğün aynı zamanda beyin gelişimi için de katkı sağlıyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelik diyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor.

Ara Öğün ve Beslenme İçin Dikkatli Olması Gereken Kişiler

 • Kahvaltıyı geç yapacaklar için: Gece ara öğünü önemli
 • Öğlen yemeğini geç yiyecekler için: Kuşluk önemli
 • Akşam yemeğini geç yiyecekler için: ikindi önemli

Gece Ara Öğün, Beslenme Düzeni İçin Önemli

Hipoglisemi hastalarının bazen uyku sırasında veya sabah uyandıklarında kan şekerleri çok düşük çıkabiliyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk, iç ezilmesi veya saldırır tarzda yemek yeme gibi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü gece uzun bir süreç ve bu yüzden gece ara öğün alınması çok önemli. Ancak doğru ara öğünler seçmek şartıyla. Ara öğünün gece yatmadan yarım saat veya 45 dakika önce alınması yeterli geliyor.

Sağlıklı Ara Öğün Nasıl Olmalı?

Kan şekerini yavaş yükselten ve belli bir dengede sabit kalmasını sağlayan besinlere “düşük glisemik indeksli” besinler denilir. Ancak unutmamak gerekir ki böyle belirlenen her besin herkese iyi gelecek diye bir kural yok. Doğruya deneme yanılma yoluyla ulaşmak en mantıklı olanı.

Doğru Beslenme İçin Doğru Ara Öğün

 • Yoğurt-süt-ayran
 • Peynir+ekmek
 • Meyve+yoğurt
 • Kuru meyve+yoğurt
 • Diyet bisküvi+süt-ayran
 • Latte veya sütlü filtre kahve
 • Protein barı ( haftada 2 defa gibi)
 • 10 adeti geçmeyecek şekilde tuzsuz (kavrulmamış) badem

Yanlış ara öğün seçimleri!

 • Gofret tarzı şekerli atıştırmalar
 • Tek başına meyve, kuru meyve
 • Pasta-börek tarzı atıştırmalar
 • Gazlı içecekler
 • Hazır meyve suları
 • Reçel-bal

Sınıflandırma

Gİ düzeyi

Örnekler

Düşük Gİ40-55 veya daha azKarışık tahıl ekmeği, tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, süt-yoğurt, kuru elma, kuru erik, kuru kayısı, portakal, şeftali, armut, erik, çilek, kuru baklagiller(nohut,mercimek,kuru fasulye), kuru yemişler, kivi.
Orta Gİ56 – 69Arpa ekmeği, yulaf ekmeği, esmer pirinç, çavdar ekmeği, fırın patates, közlenmiş patates, havuç.
Yüksek Gİ70 veya daha yüksekPatates püresi, haşlama patates, beyaz ekmek, pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, gazlı içecekler, karpuz,kavun,üzüm,muz(olgun),ananas, kuru üzüm, şerbetli tatlılar, mısır gevrekleri

Sağlık ve Yaşam Dergisi ~ Oya YÜKSEK
23 Eylül 2013 ~ Beslenme ve Diyet Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?