Anne Adayları Süt Tüketin!

1 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan
Anne adayları süt tüketin!
Anne adayları süt tüketin!

Anne adayları süt tüketin! Bilimsel literatür açısından çok saygın bir dergi olan, Human Reproduction dergisinin Ocak 2016 sayısında yayınlanan ve Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüp bebek uygulaması yapılan 35 yaş üstü bayanlarda, yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketen kadınlarda, canlı doğum oranları anlamlı olarak daha yüksek bulundu.

Çalışmaya, 2007-2013 yılları arasında, tüp bebek uygulaması yapılan, 232 kadının, 353 tüp bebek deneme siklusu dahil edilmiş. Tüm kadınlar, tüp bebek uygulaması öncesinde, süt ve süt ürünleri kullanımı açısından sorgulanmışlar. Süt ve süt ürünleri de kendi içerisinde düşük yağlı ve tam yağlı olarak sınıflandırılmış. Süt ürünlerinin az yağlı ya da tam yağlı olan formlarının kullanımı arasında bir farklılık saptanmamış.

Yapılan analiz sonucunda, süt ürünleri tüketimlerine bakıldığında, en sık kullanılan ürünlerin tam yağlı süt (%32), düşük yağlı süt (%29) ve yoğurt (%19) olduğu saptanmış. Hastalar, süt ürünleri kullanım miktarlarına göre 4 farklı gruba alınarak incelenmişler. Sonuçta, gruplar, rahim iç tabakası kalınlık, kan estradiol düzeyi, toplanan yumurta sayısı, döllenme oranları, embriyo kalitesi, klinik gebelik ve canlı doğum oranları açısından karşılaştırılmış.

Anatolia Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı bu çalışma ile ilgili olarak verdiği görüşte araştırmanın kıymetli olduğunu, çıkan sonucunun bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için önemli sonuçlar içerdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Hakan Yaralı, sonuçların heyecan verici olması ile birlikte, rapor edilen bulguların daha ileri çalışmalarla teyit edilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?