Altın Fiyatları Nasıl Değişir?

2 dk okuma süresi


15
8 Paylaşım, 15 puan
Altın Fiyatları Nasıl Değişir?
Altın Fiyatları Nasıl Değişir?

Altın, global dünyada işlem gören finansal bir varlıktır. Altın fiyatları yerel olarak belirlenmez, tüm dünyadaki oranlara göre belirlenir. Türkiye piyasası işlemleri, gün sonunda bittiği zaman Londra Piyasası açıktır. Londra Piyasası bittiğinde Amerika piyasası açılır ve daha sonra da Uzakdoğu piyasaları açılır. Tüm ülkelerde altın fiyatları sürekli değişir ve hareket halindedir. 1 gramlık altın fiyatı, 24 saat esasına göre dikkate alınır. Anlık fiyatlar değişir ve hızlı bir şekilde nakite çevrilebilir. Kısaca tüm dünyadaki ekonomik gelişmeler altın fiyatlarını etkiler.

Altın Fiyatları Nasıl Değişir?

Altın fiyatlarına en etkili yön veren ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. ABD kurumlarının politikaları ve Amerika’daki yaşanan ekonomik olaylar altın fiyatlarının iniş ve çıkışını etkiler. Uluslararası piyasalarda altının değeri dolar($) ile ifade edilir. Bu sebeple doların değerinin düşmesi veya yükselmesi altın fiyatları üzerinde etkilidir. Eğer dolar euro karşısında değer kazanırsa altın fiyatları düşer; değer kaybederse altın fiyatları yükselir. Türkiye’de ise dolar kurunun değeri altın fiyatları üzerinde etkileyici olmaktadır. Dolar kuru düştüğünde altın fiyatları düşmekte, yükseldiğinde ise altın fiyatları yükselmektedir.

Dünyada yıllık olarak yaklaşık 3000-3500 ton aralığında altın ihtiyacı belirir. Türkiye, Çin ve Hindistan gibi mücevhere yoğun talep gösteren ülkelerde, mevsimlik yada genel olarak altına ihtiyaç duyulmaktadır. Düğün mevsimlerinde yani yaz ve bahar aylarında mücevhere olan ihtiyaç nedeniyle altın fiyatları etkilenebilmektedir. Kısaca altının mücevher olarak ellerde bulunması, yani kuyumculuk alanındaki hareketler de altın fiyatını etkiler.

Kriz dönemlerinde mücevher ve endüstriyel anlamda altına duyulan talep azalabilir. Çünkü bu dönemlerde altın fiyatları çok yükseldiği için talep de azalır ve yatırım odaklı talepler artar. Bu durumda altın fiyatlarının yükselmesine neden olur. Sonuç olarak altına endüstriyel olarak duyulan ihtiyaç da altın fiyatları üzerinde etkili olan diğer unsurlar arasındadır.

Enflasyonla ilgili yaşanan sıkıntı ve değerlerde de fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Örneğin 2008-2009 yıllarındaki yaşanan krizle birlikte altının enflasyondan korunma özelliği ortaya çıkmıştır. Kriz durumlarında altın, hep güvenli bir liman olmuştur. Her zaman kendinden menkul bir yatırım aracı olarak likidite edilen varlık altın olmuştur. Bunun nedeni ise, dünyanın her yerinde karşılığının alınabilmesidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
5
Olamaz
Kızgın Kızgın
14
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)