Aloe Vera Bitkisinin Vücuda Sağladığı Faydalar

2 dk okuma süresi


3
14 Paylaşım, 3 puan

Doğada, karşılaştığımız sağlık sorunlarından kurtulmak için başvurabileceğimiz birbirinden farklı binlerce bitki çeşidi bulunmaktadır. 300’den fazla türü olan Aloe bunlardan bir tanesi. Aloe’nin en bilineni ve en faydalısı ise Aloe vera. Çok uzun zaman boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bu mucizevi bitki şimdilerde cilt bakımının olmazsa olmazı. Bu yüzden aloe vera jeli içeren kremleri raflarda sıklıkla görmekteyiz. Saçlardan tırnaklara, vücuttan sindirim sorunlarına kadar birçok problemin çözümü olan aloe verayı evinizde ya da iş yerinizde yetiştirmeniz mümkün. Biz de dergiCE olarak aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar listesini sizler için derledik.

1. Sivilce ve Cilt Lekeleriyle Savaşır

aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar

Aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar listemizin ilk sırasında cilt sağlığına olan faydaları var. Aloe vera, barındırdığı A, C ve E vitaminleri sayesinde sivilceye neden olan bakterilerin oluşumunu önler. Cilt sağlığına oldukça yararlı olan bitkiler sınıfında olan aloe vera, doğal olarak antioksidan içerir. Cilt lekelerini yok eder. Su ve mineral bakımından zengin olması sebebiyle cildinizin nem seviyesini korur. Aloe vera jelinin yüzdeki ve boyundaki kırışıklıkları da giderdiği kanıtlanmıştır. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa aloe vera jelini nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2. Güneş Yanıklarını ve Yaraları İyileştirir

aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar

Aloe vera son zamanlarda en çok kozmetik sektöründe kullanılan ürünlerde karşımıza çıkmaktadır. Diğer faydalarının yanı sıra cilde olan katkıları için tercih edilmektedir. Yetiştirmesi de diğer bitkilere oranla daha kolay olduğu için birçok evde karşınıza çıkabilmektedir. Krem, jel, sprey şeklinde birden çok formu olan aloe verayı güneş yanıklarında kullanmanız mümkün.  İçerdiği potasyum sayesinde, ciltteki yaraların iyileşme sürelerini de hızlandırır. Hücre yenilenmesinde etkin rol oynar. Eczanelerden temin edebileceğiniz aloe vera içeren kremlerle bakımınızı yapabilirsiniz.

3. Sindirim Sistemini Düzenler

aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar

Aloe vera jeli cilde olan faydasıyla öne çıksa da, bu mucizevi bitkinin suyu da çok yararlıdır. Doğru miktarda tüketeceğiniz aloe vera suyunu sindirim sisteminizde meydana gelen sorunları çözmek için tüketebilirsiniz. Kabızlık tedavisinde kullanan aloe vera suyu mide ekşimesini ve kusma belirtilerini de hafifletir. 1 adet aloe vera yaprağının içindeki jeli yeterli miktarda su ile karıştırıp bal ya da limon ile tatlandırabilirsiniz.

4. Saç Dökülmesine Engel Olur

Aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar arasında en önemlisi saç dökülmesine karşı savaşması. Aloe vera içerdiği vitaminler ve mineraller saçlar için oldukça faydalı. Aloe vera, saç dökülmesini önler ve saçın daha sağlıklı, güçlü ve nemli olmasını sağlar. Ölü hücrelerden arınan saç daha parlak görünür. Haftada bir ya da iki kez yapacağınız aloe vera jeli içeren maskeyle daha iyi saçlara sahip olabilirsiniz. Aloe vera jelini zeytinyağı, argan yağı ya da diğer bitkisel yağlarla karıştırın ve temiz saçınıza uygulayın. Ortalama 1 saat beklettikten sonra saçınızı doğal bir şampuanla yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınızda farkı görmeniz mümkün.

5. Ağız Yaralarını Tedavi Eder

aloe vera bitkisinin vücuda sağladığı faydalar

Alo vera yüzyıllardır çeşitli sağlık problemlerini çözmek için kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral açısından da zengin olduğu için vücudun birçok bölgesine iyi gelmektedir. Aloe vera, ağız sağlığınızı korumak için de başvurabileceğiniz bir bitki. Aloe vera jeli içeren gargara ağızdaki plakları azaltır. Diş eti iltihaplarına iyi gelir. Dudağın altında ya da ağız içinde oluşan pamukçuk, ülser ve uçuk tedavisinde kullanılır. Bunun için jeli suyla karıştırabilirsiniz ya da hazır satılanlardan alabilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!