ALES Hakkında Genel Bilgiler

2 dk okuma süresi


9
8 Paylaşım, 9 puan

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), akademik kadrolara başvuru yapabilmek için lisansüstü eğitim ve doktora eğitimi öncesi girilen bir sınavdır. Bu sınav yılda 2 kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar aylarında ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. ÖSYM’nin yayınladığı ALES başvuru kılavuzuna göre, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca tezsiz yüksek lisans programları hariç, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu sınav sonuçları dikkate alınmaktadır. Ayrıca ALES ile araştırma görevlisi, okutman, uzman, öğretim görevlisi, çevirmen, eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara giriş yapılabilir. ALES’e bir lisans programından mezun olanlar veya mezun olabilecek durumunda bulunanlar ile yurtdışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi almış olan kişiler başvuruda bulunabilmektedir. Birçok kez ALES’e girmiş olan adaylar ise sınavın geçerlilik süresi dahilinde istediği sınav sonucunu kullanabilmektedirler. ALES hakkında bilinmesi gerekenler listesine daha detaylı bakalım.

ALES Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Adayların başvurduğu lisansüstü programının puan türüne göre sınavdan en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlilik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir.

Ancak unutulmaması gereken bir kısım var ki o da şudur. ALES puanınızın çok yüksek olmasının size istediğiniz ölçüde faydası dokunmayabilir, çünkü üniversitelerin farklı değerlendirme yöntemleri mevcuttur. ÖSYM her ne kadar ALES sonucunun en az %50’sinin değerlendirmeyi etkileyeceğini söylese de diğer kriterlerin yeterli seviyede olmaması sorun yaratabilir. ALES dışındaki önemli kriterleri: Mülakat, Öz geçmiş, Referans, TEOFL, YDS, Lisans notu şeklinde sıralayabiliriz.

Sınav içeriği Sayısal ve Sözel olarak ikiye ayrılmıştır. Sayısal kısım kendi içinde Sayısal-1 ve Sayısal-2 olarak, Sözel kısım da kendi içinde Sözel-1 ve Sözel-2 olarak iki şekildedir. Sınavda toplam 160 soru bulunmakta olup, her bölümde 40’ar soru yer almaktadır. Burada bilinmesi gereken bir nokta: adaylar bu bölümlerin 3 tanesine girecekler, yani 120 soru çözecekler. Adaylara verilen süre ise 180 dakikadır. Testlerin tamamını da çözebilirsiniz ancak 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü unutmamak gerekiyor.

ALES Konuları

– Sözelci Adaylar: Sözel-1, Sözel-2, Sayısal-1 testlerini ÇÖZECEKLER.
– Sayısalcı ve Eşit Ağırlıkçı Adaylar: Sözel-1, Sayısal-1, Sayısal-2 testlerini ÇÖZECEKLER.

Matematik
 1. Temel Kavramlar
 2. Çözümleme
 3. Bölme ve Bölünebilme
 4. Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok
 5. Rasyonel Sayılar
 6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
 7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
 8. Üslü Sayılar
 9. Köklü Sayılar
 10. Denklemler
 11. Oran-Orantı
 12. Sayı ve Kesir Problemleri
 13. Yaş Problemleri
 14. İşçi ve Havuz Problemleri
 15. Hareket Problemleri
 16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
 17. Karışım Problemleri
 18. Kümeler
 19. İşlem
 20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık
Geometri
 1. Doğruda Açılar
 2. Üçgende Açılar
 3. Üçgende Uzunluk ve Alan
 4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
 5. Dörtgenler
 6. Çember ve Daire
 7. Analitik Geometri
 8. Katı Cisimler
Sayısal Mantık
 1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
 2. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri
 3. Mantıksal Muhakeme Problemleri
Türkçe
 1. Sözcükte Anlam
 2. Cümlede Anlama
 3. Anlatım Biçimleri
 4. Paragraf
 5. Anlatım Bozuklukları
Mantıksal Akıl Yürütme
 1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
 2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç